Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zjistil první chybu ve výsledcích voleb. Jedna z komisí v Praze 2 nezapočítala několik preferenčních hlasů určených kandidátům KDU-ČSL.
Soud ale nezasáhl a volební stížnost zamítl - chyba totiž nemohla ovlivnit zvolení pražského lídra lidovců Daniela Hermana. Lídr dostal celkem 6305 přednostních hlasů, výrazně více, než měli poškození kandidáti.
Lhůta pro zpochybnění voleb vypršela v sobotu v 16:00. V pondělí po stažení datových schránek soud evidoval celkem 35 návrhů, nakonec jich napočítal 38. Zatím žádnému nevyhověl, detailně se zabýval jen dvěma.
Deset jich odmítl, nejčastěji kvůli opožděnému podání. Další podněty soud průběžně vyřizuje přípisem, tedy v podstatě odkládá kvůli nedodržení formálních požadavků. Zatím jich takto vyřešil 14.
Nejvíc pozornosti soud zatím věnoval situaci v okrsku 51 v Praze 2. Jeden z voličů si stěžoval, že komise nezapočítala jeho preferenční hlas. Soud si proto nechal předložit volební dokumentaci, včetně všech odevzdaných hlasovacích lístků, a přepočítal hlasy pro lidovecké kandidáty.
Chyb našel více. Komise nezohlednila dva přednostní hlasy pro Dana Drápala a po jednom pro Irenu Řivnáčovou, Jana Bruthanse, Petra Sýkoru, Martinu Hlaváčovou a Jana Kloudu.
"NSS tedy konstatuje, že okrsková volební komise ve volebním okrsku č. 51 postupovala v rozporu se zákonem, neboť nezapočítala všechny přednostní hlasy udělené kandidátům KDU-ČSL," stojí v odůvodnění. Chyby ale nemohly ovlivnit výsledek, proto soud nezasáhl.
Soud projednal stížnost z Ústí nad Labem
Volební senát se věcně zabýval také stížností muže z Ústí nad Labem, který se domáhal zneplatnění volby všech kandidátů ODS, TOP 09 a Úsvitu přímé demokracie.
Poukazoval na to, že ve volbách do Poslanecké sněmovny podle něj nemohou kandidovat nezávislí kandidáti, zpochybňoval ústavnost pětiprocentní klauzule, kritizoval zastoupení stran ve veřejnoprávních médiích.
Vytýkal také řadu chyb bývalým vládním stranám ODS a TOP 09. "Nic z toho nicméně nemůže být důvodem pro zásah volebního soudu. Je na voličích, nikoliv na volebním soudu, aby politiky posoudili zejména se zřetelem na to, co činili v minulosti," stojí v usnesení NSS.
Zákon o volbách do Parlamentu ČR dává soudu pravomoc posuzovat návrhy na neplatnost volby konkrétního kandidáta či kandidátů. Návrh je třeba podat nejpozději deset dnů po vyhlášení výsledků voleb.
Soud rozhodne do 20 dnů od obdržení návrhu, nemusí přitom svolávat veřejné jednání. Posledním rozhodovacím dnem tedy bude 29. listopad.