Vedení SPOZ slibuje černá čísla, členové se bojí dluhů

Jakub Novák
13. 11. 2013 20:44
Navzdory volebnímu neúspěchu se vedení strany dluhů neobává.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Navzdory masivní předvolební kampani, se kterou se svým rozsahem mohla porovnávat snad jen s kampaní hnutí ANO, získala Strana práv občanů - Zemanovci ve volbách pouhých 1,51 % voličských hlasů.

Za celkem 75 113 odevzdaných volebních lístků s hlavičkou SPOZ jí tak náleží pouze jednorázový státní příspěvek na volební náklady ve výši kolem 7,5 milionu korun.

Navzdory těmto faktům její vedení tvrdí, že se splácením dluhů za kampaň - včetně desetimilionového překlenovacího úvěru - strana problémy mít nebude.

"Závazky uhradíme z příspěvků za hlasy, příspěvků členů a finančních darů podporovatelů," reagoval na dotaz Aktuálně.cz týkající se vyrovnání povolební finanční bilance šéf strany Zdeněk Štengl.

Utahování opasků nebude

"Naše strana vždy hospodařila v černých číslech a i nyní závazky za volební kampaň uhradí v termínech splatnosti. Volební kampaň jsme financovali ze státních příspěvků na činnost, členských příspěvků a darů. Velká úsporná opatření neplánujeme, naši funkcionáři pracovali a pracují bez nároku na mzdu," říká zase místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Už v loňském roce přitom strana podle výroční finanční zprávy skončila ve ztrátě - její celkové příjmy ve výši necelých 26,6 milionu (z toho přes devět milionů činil státní příspěvek) nestačily na pokrytí výdajů, které nakonec byly o přibližně pět milionů vyšší.

Otázkou tedy je, do jaké míry jsou výše zmíněné výroky vedení důvěryhodné - ostatně zaklínání se černými čísly není podle slov některých členů ve SPOZu novinkou.

"Černá čísla" už tu jednou byla

"Jak může místopředseda pro ekonomiku na sjezdu hřímat, že jsme v černých číslech, a já si potom přečtu, že máme pětimilionový dluh," řekl na úterním zasedání Platformy obrody nespokojených členů i nečlenů SPOZ dosavadní krajský místopředseda na Vysočině František Hanus.

Někteří účastníci zmíněného setkání vyjádřili znepokojení z toho, že jim po současném vedení zůstanou na krku dluhy, od nichž dá předsednictvo ruce pryč. "Mohlo by se nám stát, že se přihlásíme o dědictví a zjistíme, že na nás zbydou jen dluhy. Měli bychom vybudovat něco nového - nerad bych byl na funuse, po němž budu ještě platit účet," řekl v úterý v této souvislosti Dalibor Štambera ze znojemské SPOZ.

Kromě státního příspěvku bude muset letos strana vyjít už jen s členskými příspěvky (členů měla strana podle Kruliše ke konci letošního září 3027), které však byly pro letošní rok dobrovolné, a dary. Strana původně plánovala s náklady na kampaň ve výši asi dvaceti milionů korun.

Podle některých nespokojenců, kteří se účastnili úterního jednání, se dluhy strany vyšplhaly až ke třiceti milionům. Skutečná čísla však vedení strany doposud nezveřejnilo.

 

Právě se děje

Další zprávy