Kdo složí vládu a kolik hlasů propadne? Deset věcí, které sledovat u voleb

Michaela Endrštová Tomáš Klézl Michaela Endrštová, Tomáš Klézl
Aktualizováno 9. 10. 2021 14:15
Volby do Poslanecké sněmovny skončily. Místnosti se uzavřely, komise sčítají hlasy. Vůbec poprvé se budou mandáty počítat podle nového volebního zákona. Voliči již rozhodli, zda Andrej Babiš zůstane premiérem, zda ze sněmovny zmizí ČSSD a komunisté, nebo zda vznikne první vláda bez účasti ODS a sociální demokracie. Aktuálně.cz připravilo souhrn toho nejzajímavějšího, na co zaměřit pozornost.
Pivo nesmí v kampani chybět. Lídři stran koalice Spolu - Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala.
Pivo nesmí v kampani chybět. Lídři stran koalice Spolu - Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala. | Foto: Facebook ODS - Občanská demokratická strana

Potopí kroužkování lidovců TOP 09?

Výsledné rozložení sil ve sněmovně mohou letos výrazně ovlivnit preferenční hlasy, shodují se politologové. Do voleb vstupují dvě velké koalice a je pravděpodobné, že značná část jejich voličů bude kroužkovat kandidáty té strany, kterou z uskupení preferuje. 

Těžit by z toho mohli Starostové a nezávislí. Jejichž příznivci mnohdy nesouhlasí s koalicí s Piráty a budou chtít do parlamentu dostat co nejvíce svých kandidátů. Ti jsou navíc často lokálně známější než Piráti. "Dá se předpokládat, že se vychýlí poměr hlasů a míst na kandidátkách, který byl přibližně dva Piráti ku jednomu zástupci STAN," říká Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Podle politologa Lukáše Linka z Akademie věd ČR by kroužkování mohlo uškodit například TOP 09, která kandiduje v koalici Spolu s ODS a KDU-ČSL. "Lidovcům to bude hrát do karet, mají větší členskou základnu. Když přijde k volbám člen strany, zaškrtne jen kandidáty KDU-ČSL," říká Linek.

TOP 09 by se tak podle politologů měla obávat podobného scénáře, který nastal v roce 2002 v koalici lidovců a Unie svobody - Demokratické unie. Strany kandidovaly s rovnocenným rozložením míst na kandidátkách a koalice získala 31 mandátů, Unie svobody ale kvůli kroužkování lidovců měla jen devět poslanců.

Počet preferenčních hlasů může podle Kopečka také určit povolební náladu, zejména v krajích, kde proti sobě stojí významné osobnosti stran. Například Petr Fiala (ODS) a Alena Schillerová (ANO) na jižní Moravě, nebo Ivan Bartoš (Piráti) a Andrej Babiš (ANO) v Ústeckém kraji. "Může to hrát roli i z hlediska toho, jak se bude vykládat volební výsledek a kdo by měl sestavovat vládu," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy