Potopí kroužkování lidovců TOP 09?
Výsledné rozložení sil ve sněmovně mohou letos výrazně ovlivnit preferenční hlasy, shodují se politologové. Do voleb vstupují dvě velké koalice a je pravděpodobné, že značná část jejich voličů bude kroužkovat kandidáty té strany, kterou z uskupení preferuje.
Těžit by z toho mohli Starostové a nezávislí. Jejichž příznivci mnohdy nesouhlasí s koalicí s Piráty a budou chtít do parlamentu dostat co nejvíce svých kandidátů. Ti jsou navíc často lokálně známější než Piráti. "Dá se předpokládat, že se vychýlí poměr hlasů a míst na kandidátkách, který byl přibližně dva Piráti ku jednomu zástupci STAN," říká Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Podle politologa Lukáše Linka z Akademie věd ČR by kroužkování mohlo uškodit například TOP 09, která kandiduje v koalici Spolu s ODS a KDU-ČSL. "Lidovcům to bude hrát do karet, mají větší členskou základnu. Když přijde k volbám člen strany, zaškrtne jen kandidáty KDU-ČSL," říká Linek.
TOP 09 by se tak podle politologů měla obávat podobného scénáře, který nastal v roce 2002 v koalici lidovců a Unie svobody - Demokratické unie. Strany kandidovaly s rovnocenným rozložením míst na kandidátkách a koalice získala 31 mandátů, Unie svobody ale kvůli kroužkování lidovců měla jen devět poslanců.
Počet preferenčních hlasů může podle Kopečka také určit povolební náladu, zejména v krajích, kde proti sobě stojí významné osobnosti stran. Například Petr Fiala (ODS) a Alena Schillerová (ANO) na jižní Moravě, nebo Ivan Bartoš (Piráti) a Andrej Babiš (ANO) v Ústeckém kraji. "Může to hrát roli i z hlediska toho, jak se bude vykládat volební výsledek a kdo by měl sestavovat vládu," říká.