Nagyová je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo, získá ale imunitu. Soud zváží, co dál

Přenos skončil
Vrchní soud v Praze zváží další postup v kauze Čapí hnízdo, ve které je kromě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše obžalovaná i Jana Nagyová, která byla ve víkendových volbách zvolena do Evropského parlamentu. Mandát, a tím i imunitu, by měla Nagyová získat zahájením první schůze. Ta se uskuteční od 16. do 19. července ve Štrasburku. Volby do Evropského parlamentu sledujeme online.
Jana Nagyová (bývalá poradkyně Andreje Babiše) a Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a bývalý premiér u Městského soudu v Praze, kde se projednává kauza Čapí hnízdo, Praha, 14. února 2024.
Jana Nagyová (bývalá poradkyně Andreje Babiše) a Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a bývalý premiér u Městského soudu v Praze, kde se projednává kauza Čapí hnízdo, Praha, 14. února 2024. | Foto: Lukáš Bíba
Přenos skončil
  • Volby do Evropského parlamentu v Česku vyhrálo hnutí ANO, získalo přes 26 procent a bude mít sedm europoslanců. Druhá skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 22,2 procenta, která obsadí šest křesel.
  • Na třetím místě se umístila s 10 procenty koalice Přísaha a Motoristé sobě, která získala dva mandáty. Rovněž dva europoslance má koalice Stačilo! vedená KSČM a hnutí STAN. Jediného zástupce budou mít Piráti a SPD. 
  • Mandát obhájilo deset z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Naopak vypadnou Piráti Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa, lidovkyně Michaela Šojdrová a Hynek Blaško zvolený za SPD.
08:59

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k volbám do Evropského parlamentu končí. Povolební dění ale budeme na Aktuálně.cz nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.

21:50

Den poté, co Maďaři hlasovali ve volbách do Evropského parlamentu, vyhlásila vláda premiéra Viktora Orbána velké vítězství. Ve vítězných projevech však chybělo přiznání, že to byl nejhorší výsledek jeho strany Fidesz v evropských volbách od vstupu země do bloku před 20 lety, uvedla agentura AP.

20:46

Německý kancléř Scholz označil výsledky eurovoleb za špatné pro všechny tři vládní strany, tedy jeho sociální demokraty i koaliční Zelené a liberály. 

 K tomu, že lépe než jeho sociální demokracie (SPD) si vedla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), poznamenal, že s úspěchem krajně pravicových stran se není možné smířit. "Je třeba z toho mít obavy. Nelze si na to zvyknout a je naším úkolem zatlačit je zpět," řekl Scholz o růstu popularity krajní pravice.

20:28

Podle italské premiérky Meloniové, jejíž stana Bratři Itálie (FdI) vyhrála s téměř 29 procenty hlasů, výsledek ukazuje, že Evropa potřebuje pragmatičtější politiku. Uvedla také, že Itálie bude mít v EU klíčovou roli poté, co strany italské vládní koalice dostaly od italských voličů dohromady přes 47 procent hlasů. 

20:28

Aby posílená krajní pravice v europarlamentu skutečně zasáhla do unijní politiky, bude se muset sjednotit, což vzhledem k rozdílným postojům jednotlivých stran například k válce na Ukrajině nemusí být jednoduché, podotkla BBC. Šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor uvedl, že výraznější komplikace při pomoci Ukrajině v Evropském parlamentu nečeká.

20:27

Podle francouzských politologů je rozpuštění parlamentu ve Francii riskantní krok, neboť není vyloučené, že vyhraje krajně pravicová strana Národní sdružení (RN). Macron ale může mít naději, že k volbám přijde více lidí, kteří odmítnou vládu krajní pravice, a prezident získá většinu, kterou od posledních parlamentních voleb neměl. Francouzská média Macronovo rozhodnutí označila za "krok do neznáma", "pokerový tah" či "extrémní riziko". "Tahle sázka ve stylu 'všechno, nebo nic' může Francii za méně než měsíc přinést krajně pravicového premiéra," napsal list Le Monde. Kreml, který Macronův přístup k Rusku považuje za "otevřeně nepřátelský", uvedl, že bude francouzské předčasné parlamentní volby bedlivě sledovat.

20:24 Koalice Spolu logo

Jurečka počátkem února uvedl, že nebude na podzim obhajovat post předsedy lidovců, pokud strana nezíská v nadcházejících volbách dva europoslance, neposílí senátorský klub a nedosáhne minimálně na jednu hejtmanskou funkci. Jurečka čelil tehdy kritice některých spolustraníků mimo jiné za to, že neukončil vánoční večírek na svém ministerstvu v den střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, a za to, jak o této skutečnosti komunikoval s médii. Jurečka doplnil, že pokud by znovu nekandidoval na šéfa strany, byl by připraven dát k dispozici i svou pozici ve vládě. Podle něj by záleželo na novém vedení lidovců, jaký postup by v tomto ohledu zvolilo.

17:45 Koalice Spolu logo

Lídři KDU-ČSL hodnotí ztrátu jednoho ze dvou mandátů v Evropském parlamentu jako neúspěch, rozcházejí se v názoru na to, jak by se měl po výsledku víkendových voleb zachovat předseda lidovců Marian Jurečka. Podle bývalého předsedy strany Pavla Bělobrádka nemá smysl čtyři měsíce před avizovaným sjezdem čelo strany měnit. Místopředseda Jan Bartošek řekl, že Jurečka podmínky, které si stanovil pro obhajobu funkce, nesplní. Je ale na něm, jak s tím naloží. Třeba je podle lidovců i programová změna.

17:00

Zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu v neděli po 23:00 sledovalo na ČT24 275 tisíc diváků, tedy každý pátý, kdo měl puštěnou televizi. Sledovanost byla třikrát nižší než průměr volebního studia při vyhlašování výsledků druhého kola prezidentské volby loni v lednu. Vyplývá to z údajů České televize.

16:24

Prezident Agrární komory Jan Doležal ocenil, že mandát v Evropském parlamentu obhájili tři stávající členové parlamentního Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, tedy Martin Hlaváček (nestraník za ANO), Ivan David (SPD) a Veronika Vrecionová (ODS).

Pomohou podle něj v EU hájit zájmy zemědělců. Označil to za významný posun proti volebnímu období mezi lety 2014 a 2019, kdy Česko nemělo ve výboru žádného stálého člena. Přesto Doležal nevyloučil další evropské zemědělské protesty, podobně jako agrární analytik Petr Havel, který nové složení Evropského parlamentu vnímá spíše negativně.

16:23

Pouze 6,2 procenta hlasů a jediný europoslanecký mandát. Výsledek Pirátů o víkendových volbách do Evropského parlamentu označují členové strany za průšvih. Mezi nimi se už debatuje o svolání mimořádného celostátního fóra. V jeho pravomocech je i odvolání vedení strany.

16:04

Zatímco hnutí ANO v evropských volbách získalo hlasy především mimo velká města, koalice Spolu ovládla aglomerace. Podpora pro Přísahu s Motoristy a SPD s Trikolorou byla roztříštěná. Koalice Stačilo! vedená komunisty bodovala na severovýchodě republiky. Přehledné mapy volebních zisků ukazují, jak silná byla jednotlivá politická uskupení v různých koutech Česka.

15:56

Kateřina Loskotová si prošla stáží v europarlamentu. V podcastu Evropa v souvislostech popisuje, co její práce obnášela, i proč se doteď v budově parlamentu ztrácí.

15:54

Nový Evropský parlament, ve kterém výrazně oslabila frakce Zelených a posílila krajní pravice, nebude nejspíš nakloněný prosazování témat spojených se změnami klimatu, míní experti. Naopak přitvrzení se očekává v otázkách migrace.

Jak ale výsledek voleb ovlivní dosavadní pomoc, kterou EU poskytuje Ukrajině? Šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor výraznější komplikace v europarlamentu nečeká, i vzhledem k tomu, že strany, které Kyjev podporují, dosáhnou na většinu v EP. Za Ukrajinci navíc stojí například i konzervativní frakce ECR.

15:52

"Tři čtvrtě roku jsem čelila jeho útokům na sociálních sítích, šikanovali mě i jeho fanoušci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz o Filipu Turkovi lídryně STAN Danuše Nerudová.

15:46

Musíme se poučit z chyb, píše neúspěšná trojka pirátské kandidátky Zuzana Klusová. Její strana mezitím na svém fóru debatuje o možném svolání mimořádného sjezdu.

15:42 Koalice Spolu logo

"Jsem pořád mladý, tak mě lidi berou," říká poté, co úspěšně obhájil mandát europoslance, Ondřej Krutílek z ODS.

15:38

Hnutí ANO vyhrálo v Česku evropské volby, získalo sedm mandátů. Lídryně kandidátky a zvolená europoslankyně Klára Dostálová říká, že některé slogany použité v kampani nemysleli vážně a šlo jen o nadsázku. Chce ale usilovat třeba o zrušení zákazu spalovacích motorů či změnu migračního paktu. Žadatelé o azyl by podle ní měli čekat mimo unii, podobně jako se například Británie domluvila se Rwandou.

15:32

Hnutí ANO vždy podporovalo Ukrajinu a bude v tom pokračovat, sdělil na dotaz k postoji nové europoslanecké sestavy ve volbách vítězného hnutí Jaroslav Bžoch. O kontinuální pomoci zemi napadené Ruskem nemají pochyby zástupci TOP 09 či STAN, podle předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné, která do voleb vedla koalici Stačilo!, největší podporu Ukrajině může unie a Evropský parlament dát tehdy, když přispěje k ukončení bojů.

"My jsme Ukrajinu vždy podporovali a budeme v tom pokračovat. Samozřejmě bude důležité, jak bude další podpora ze strany EU vypadat," uvedl Bžoch, dosud místopředseda sněmovního zahraničního i evropského výboru. ANO ve volbách do Evropského parlamentu získalo sedm europoslaneckých mandátů.

15:31

Poslanec TOP 09 Ondřej Kolář zvolený do Evropského parlamentu v koalici Spolu připomněl, že současná šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová má podporu jeho strany. "Podpořili jsme ji už v březnu na kongresu EPP (lidovecká frakce), nemyslím si, že bychom to teď nějak překotně měnili," sdělil. Nový zástupce hnutí Starostové v europarlamentu Jan Farský se konkrétně nevyjádřil. "Jednání o komisi jsou ještě před námi," napsal.

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová napsala, že Evropa se výrazně stáčí směrem k ultrakonzervativní, ultrapravicové politice, která jde mimo jiné proti podpoře Ukrajiny. "Pokud by von der Leyenová chtěla 'jít s většinou' a opírat se i o tyto hlasy, tak nevidím žádný důvod ji podpořit. V tomto případě by totiž nebyla schopná prioritizovat důležitou agendu," uvedla. Pokud však bude chtít von der Leyenová pokračovat ve spolupráci s "demokratickým středem", jak uvedla, bude Gregorová ochotná ji podpořit.

15:26 Koalice Spolu logo

Občanská demokratická strana spoluzakládala frakci Evropského parlamentu Evropští konzervativci a reformisté jako konzervativní, ale jasně vymezenou proti populistům a nacionalistům. Při posunu dál by ODS zvažovala, co udělat, řekl premiér Petr Fiala novinářům ke skládání nové podoby EP po víkendových volbách. Jen při zachování původního směru by podle něj měli evropští konzervatisti a reformisté smysl. Stejně tak je podle něj podmínkou, aby byla frakce schopna intenzivně spolupracovat s Evropskou lidovou stranou, která si uchovala nejsilnější pozici.

"Pokud by docházelo k dalším posunům, tak musíme zvažovat, co budeme dělat. Pro mne je být v jedné frakci s radikálními politickými silami nepřijatelné," uvedl Fiala.

15:22

Pirátská strana po ztrátě dvou z dosavadních tří mandátů v Evropském parlamentu na stranickém fóru diskutuje o možném svolání mimořádného celostátního fóra strany. Podle iniciátora diskuse Lukáše Doležala z brněnské buňky strany by mělo celostátní fórum analyzovat příčiny neúspěchu Pirátů. Strana po zisku 13,95 procent hlasů ve volbách v roce 2019 tentokrát dostala podporu od 6,20 procenta voličů a pozici v EP obhájila jen z druhého místa Markéta Gregorová.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) také dorazil do volebního štábu.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) také dorazil do volebního štábu. | Foto: Václav Vašků
15:21

Na evropské volby lidé u českých sázkových kancelářích vsadili 17 milionů korun. Největší část vkladů favorizovala hnutí ANO a koalici Spolu. Třeba u Tipsportu ale poměrně hodně sázkařů vsadilo na to, že uskupení Stačilo! překoná pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Evropského parlamentu. Vyplývá to z informací od mluvčích Fortuny, Tipsportu a Chance.

Jednotliví sázkaři budou inkasovat výhry s dobrým kurzem na umístění koalice Přísaha a Motoristé do třetího místa, na kterém nakonec s 10,26 procenta hlasů skončila. U Fortuny takto jeden sázkař získal za třítisícový vklad 99 tisíc korun.

15:00

Největším překvapením letošních voleb do Evropského parlamentu je mobilizace voličů z venkova. Poukazuje na to politolog z olomoucké Univerzity Palackého Jakub Lysek. Právě oni se podle něj zasloužili o to, že se na politické scéně prosadila nová populistická hnutí, která oslovila především mladé voliče. Podepsala se na tom výrazně jejich kampaň na sociálních sítích, řekl dnes Lysek.

14:57

Jak funguje imunita v Evropském parlamentu? Ve volbách do českého parlamentu vzniká mandát podle ministerstva vnitra zvolením, respektive ukončením hlasování. Volby do Evropského parlamentu jsou ale výjimkou, mandát u nich vzniká až při první schůzi EP.

Poslanci Evropského parlamentu mají podle internetových stránek EP dvojí imunitu. Ve svém členském státě mají podobnou imunitu, jaká je přiznávána poslancům národních parlamentů, na území ostatních států EU mají imunitu, která je chrání před zadržením a stíháním.

Pokud příslušný orgán požádá Evropský parlament o zbavení imunity některého z poslanců, předseda EP oznámí žádost na plenárním zasedání a předá ji výboru pro právní záležitosti. Ten na neveřejném jednání přijme doporučení, zda žádost schválit, na základě doporučení pak rozhodne i Evropský parlament.

14:51

Vrchní soud v Praze zváží další postup v kauze Čapí hnízdo, ve které je kromě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše obžalovaná i Jana Nagyová, která byla ve víkendových volbách zvolena do Evropského parlamentu. Uvedl to mluvčí soudu Vít Tomáš Vatra.

Mandát, a tím i imunitu, by měla Nagyová získat zahájením první schůze EP. První plenární zasedání nového volebního období se uskuteční od 16. do 19. července ve Štrasburku. Vrchní soud se kauzou kolem dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách zabývá poté, co státní zástupce podal odvolání proti osvobozujícímu rozsudku z letošního února.

"S ohledem na výsledky voleb do Evropského parlamentu bude Vrchní soud v Praze teprve zvažovat další postup," sdělil Vatra. Soud podle justiční databáze obdržel spis k případu v polovině května, zatím nenařídil jednání ani jinak nerozhodl.

14:03

Šéf německé CDU Friedrich Merz očekává, že Ursula von der Leyenová zůstane šéfkou Evropské komise. Ta řekla, že chce spolupracovat s liberály a sociálními demokraty.

13:51 Koalice Spolu logo

Stejně jako při sněmovních volbách se i nyní o největší jásání ve štábu koalice Spolu postarali mladí příznivci a členové. Jak jsou s výsledkem spokojení, se jich ptal reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

13:25

Zatímco Kateřina Dostálová získala preferenční hlasy od voličů v bývalých Sudetech, Alexandr Vondra a Luděk Niedermayer bodovali ve městech, Kateřina Konečná v Moravskoslezském kraji a Tomáš Zdechovský na Vysočině a jižní Moravě. Proklikejte si podporu zvolených europoslanců s nejvíce preferenčními hlasy v jednotlivých obcích Česka.

13:08

Nejsilnější sestava českých zástupců v Evropském parlamentu, tedy sedm europoslanců zvolených za hnutí ANO, nepočítá s podporou šéfky končící Evropské komise Ursuly von der Leyenové pro další volební období.

"Za nás by současná předsedkyně EK pokračovat neměla, protože byla strůjcem těch legislativ, které budou mít negativní dopady na životy lidí, a zároveň za ní nevidíme žádný velký úspěch," sdělil nově zvolený europoslanec ANO Jaroslav Bžoch.

Podpořit ji nechce ani komunistka Kateřina Konečná, která mandát ve víkendových volbách obhájila v koalici Stačilo!. Odmítavě se k podpoře šéfky komise staví i další protestní uskupení - neparlamentní koalice Přísahy s Motoristy a opoziční hnutí SPD - které dohromady získaly tři mandáty. Dosavadní předsedkyni komise vyčítají chybné kroky jako přijetí Zelené dohody pro Evropu či schvalování migračního paktu. Von der Leyenovou naopak podpoří vládní TOP 09 i lidovci, o spolupráci s ní hovořili před volbami i občanští demokraté. Trojkoalice Spolu skončila v eurovolbách druhá se ziskem šesti mandátů.

 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters
13:03

Neúspěch německých vládních stran, které v eurovolbách předběhla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), souvisí s nespokojeností veřejnosti s přístupem kancléře Olafa Scholze k podpoře Ukrajiny a k migrační politice. Dnes to na brífinku k výsledkům hlasování prohlásil Josef Janning z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP), který třetí místo Scholzovy sociální demokracie (SPD) označil za potupu.

"Pro vládní koalici to byla velká porážka," řekl Janning. Hlasování jasně vyhrála s 30 procenty konzervativní unie CDU/CSU následovaná s velkým odstupem AfD a SPD. "To, že kancléřova strana má jen 14 procent, je pro ni ponižující," poznamenal. V této souvislosti zmínil i úspěch strany Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), která vznikla odštěpením od postkomunistické Levice a která obdržela 6,2 procenta. BSW má podle Janninga esenci levicového nacionalismu.

12:54

Evropská krajní pravice podle stanice BBC v kampani před volbami využila obav části obyvatel, kteří se potýkají s vysokými životními náklady, že zelená unijní politika zasáhne ještě hlouběji do jejich peněženek, apelovala také na protestující zemědělce a ty, kteří mají pocit, že je třeba se postavit "vzdáleným elitám" v Bruselu. Frakce Zelených v novém europarlamentu bude mít o významných 20 křesel méně.

12:50

Mandát europoslankyně získala v nynějších volbách i italská antifašistická aktivistka Ilaria Salisová, která je v Maďarsku obžalována kvůli napadení neonacistů na demonstraci v Budapešti loni v únoru. Informovala o tom dnes agentura EFE. Podle právníka Salisové by tak měla získat imunitu. Kauza vyvolala loni diplomatickou roztržku mezi Maďarskem a Itálií, když byla tato učitelka ze základní školy k soudu přivedena se svázanýma nohama a rukama a s řetězem kolem pasu.

12:32

Lídr kandidátky pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) a europoslanec Maximilian Krah kvůli svým skandálům nebude v Evropském parlamentu součástí delegace své strany. Novinářům po dnešním hlasování nových europoslanců AfD řekl, že to považuje za chybu.

Naopak spolkový poslanec Petr Bystroň, který byl dvojkou výběru AfD a který se rovněž potýká s aférami, do delegace patřit bude. Bystroň, který je českého původu, řekl, že o jeho postavení se žádná diskuze nevedla. Šéfem europoslanců AfD by se podle informací mediálního domu RND měl stát René Aust, který byl na kandidátce na třetím místě.

Poslanec AfD Petr Bystroň na snímku z roku 2020
Poslanec AfD Petr Bystroň na snímku z roku 2020 | Foto: Aktuálně.cz / Steffen Prößdorf / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license
12:27 SPD a Trikolora logo

Koalice SPD a Trikolory skončila za očekáváním. Udržela si jen jednoho europoslance Ivana Davida, o hlasy ji pravděpodobně připravila Přísaha s Motoristy a koalice Stačilo!.

Podle Davida jde o populistická hnutí, která na rozdíl od SPD "slibují něco, co splnit nemohou". "Pro veřejnost jsou to nové tváře, které jsou třeba obratné ve vyjadřování, takže mohou přitáhnout pozornost. Bez ohledu na to, co mohou udělat s ohledem na to, že nemají ani žádnou stranickou strukturu," uvedl pro Radiožurnál.

Europoslanec Ivan David
Europoslanec Ivan David | Foto: SPD
12:20

Kreml bude bedlivě sledovat předčasné parlamentní volby ve Francii, které po debaklu své strany ve volbách do Evropského parlamentu vyhlásil prezident Emmanuel Macron. Dnes to řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, který přístup současného francouzského vedení k Rusku označil za "otevřeně nepřátelský".

Vítězství nacionalistického Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v eurovolbách ve Francii označil Peskov za vnitřní francouzskou záležitost. "My bychom se nechtěli vměšovat do těchto vnitřních záležitostí. Na rozdíl od někdy rozšiřovaných pomluv v Evropě a Americe se nevměšujeme do vnitřních záležitostí jiných zemí," tvrdil mluvčí Kremlu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov | Foto: Reuters
12:15

Obhajoba hodnot míru a národní suverenity zaznamenala v Evropské unii v nynějších volbách do Evropského parlamentu krok kupředu, řekl dnes novinářům místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Ľuboš Blaha. Tento kritik fungování EU byl o víkendu zvolen slovenským europoslancem. Směr-SD, kterému Strana evropských socialistů (PES) loni pozastavila členství, je připraven vstoupit do některé z frakcí v EP, strana premiéra Roberta Fica si ale chce klást podmínky.

Neúspěchu Ficova Směru ve volbách na Slovensku se Aktuálně.cz věnovalo už v neděli.

12:13 SPD a Trikolora logo

SPD podle politologa Jana Kubáčka zvolila chybnou strategii. Lídr kandidátky Petr Mach se často neúčastnil televizních debat, a když ano, tak nebyl viditelným rétorem a pozornost přebírala zejména šéfka KSČM a lídryně Stačilo! Kateřina Konečná. Když se diskusí účastnila předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková, jejíž strana kandidovala společně s SPD, útočila na všechny okolo a neřešila podstatu, míní politolog. Takový přístup podle něj nevedl k mobilizaci voličů, kteří dali přednost Konečné, lídryni kandidátky ANO Kláře Dostálové či Turkovi.

Foto: Aktuálně.cz
12:06 Přísaha a Motoristé logo

Podle politologa Miroslava Mareše se Filip Turek vyprofiloval jako úspěšný tahoun kandidátky Přísahy s Motoristy, oba subjekty ale mohou mít problém najít adekvátní osobnost ve volbách do sněmovny. "Na straně druhé jim pomůže image úspěšně koalice. Hodně o možnosti naplnit jejich ambice napoví i podzimní senátní volby, zvláště případný úspěch Róberta Šlachty. Pokud uspějí ve sněmovních volbách, budou pro ANO přijatelnějším partnerem než SPD," doplnil.

Volební úspěch ve volbách do Evropského parlamentu uskupení Přísaha a Motoristé sobě.
Volební úspěch ve volbách do Evropského parlamentu uskupení Přísaha a Motoristé sobě. | Foto: Jakub Plíhal
12:05

ANO výsledek eurovoleb bere podle politologa Jana Kubáčka jako nastartování permanentní kampaně s vrcholem ve sněmovních volbách a také jako obrovskou psychologickou vzpruhu. Nedělním vítězstvím hnutí plně zahájilo kampaň s tématem nespokojenosti s pětikoaliční vládou.

Pro ANO podle Lubomíra Kopečka dopadly volby solidně, o lepší výsledek jej připravily malý zájem jeho voličů o evropské volby a tematická konkurence. "Zjevně se o řadu voličů ANO přetahovalo s menšími radikálními subjekty a úspěch Přísahy a Motoristů a Stačilo!, které měly v čele někoho, kdo byl mediálně hodně viditelný, zjevně ovlivnil menší úspěch ANO," poznamenal.

Foto: Václav Vašků
12:03 Koalice Spolu logo

Výsledek Spolu je podle politologa Lubomíra Kopečka maximum možného v situaci, kdy jde o hlavní formaci nepopulární vlády. "Dovnitř Spolu je důležité, že se neodehrála žádná 'kroužkovací revoluce' a všechny tři strany mají přiměřený mandátní zisk, byť lidovci a ODS si o jeden mandát pohoršili oproti předchozímu EP," uvedl. Projekt Spolu ale podle něj potvrzuje smysl i pro sněmovní volby.

11:54

Ve Španělsku vyhrála volby do Evropského parlamentu (EP) opoziční pravicová Lidová strana (PP), ovšem ne s tak velkým náskokem, jak sama očekávala. I tak PP, která získala jen o dvě křesla víc než vládní socialisté, označila výsledky za "bezprecedentní vyslovení nedůvěry" Španělů v premiéra Pedra Sáncheze. I ve Španělsku posílila zastoupení v EP krajní pravice, ale ne tolik jako v některých jiných zemích EU, píší dnes španělská média.

11:50

"Myslím, že zbytku stran mají plné zuby, už nebudou chtít třeba SPD," říká předseda Přísahy Robert Šlachta v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

11:48

Zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu v neděli po 23:00 sledovalo na ČT24 275 tisíc diváků, tedy každý pátý, kdo měl puštěnou televizi. Sledovanost byla třikrát nižší než průměr volebního studia při vyhlašování výsledků druhého kola prezidentské volby loni v lednu. Vyplývá to z údajů České televize.

11:36

Lídr Pirátů Marcel Kolaja přijal zodpovědnost za špatný volební výsledek.

11:14

Státní volební komise dnes schválila výsledky českých voleb do Evropského parlamentu, které čeká nyní zveřejnění ve Sbírce zákonů.  Oficiální podobu by výsledky mohly získat vyhlášením ve sbírce tradičně již v úterý. Od středy 12. června do pátku 21. června by pak plynula desetidenní lhůta, v níž by mohli voliči nebo kandidující uskupení u Nejvyššího správního soudu volby napadnout.

11:03

Volební účast v Česku byla sice historicky nejvyšší, v porovnání s ostatními zeměmi ale dále zaostává. Letos jde o šestou nejnižší účast v Evropské unii.

Deset zemí s nejnižší volební účastí:

země

2024

2019

Slovinsko

40,99

28,89

Polsko

40,20

45,68

Estonsko

37,70

37,60

Portugalsko

37,52

30,75

Česká republika

36,45

28,72

Slovensko

34,38

22,74

Lotyšsko

33,82

33,53

Bulharsko

31,80

32,64

Litva

28,94

53,48

Chorvatsko

21,34

29,85

Zdroj: results.elections.europa.eu

10:54

Průběžné výsledky voleb do Evropského parlamentu (počet mandátů pro jednotlivé frakce podle údajů k 9:38 SELČ):

frakce20242019 (1)
Evropská lidová strana (EPP)184182
Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D)139154
Obnova Evropy (Renew Europe) (2)79108
Evropští konzervativci a reformisté (ECR)7362
Skupina Identita a demokracie (ID) (3)5873
Zelení/Evropská svobodná aliance (EFA)5274
Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice (GUE/NGL)3641
ostatní (nově zvolení poslanci, kteří nepatří k žádné z politických skupin bývalého EP ani k nezařazeným poslancům)54
nezařazení4557
celkem720751 (4)

1 - počet mandátů (po ustavujícím zasedání)

2 - Obnova Evropy (Renew Europe) vznikla v červnu roku 2019 po květnových volbách do EP a navázala na činnost skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která působila mezi lety 2004 až 2019

3 - Skupina Identita a demokracie (ID) vznikla v červnu 2019 a navázala na činnost frakce Evropa národů a svobody (ENF), která fungovala v předcházejícím volebním období

4 - po odchodu Británie z EU se celkový počet poslanců Evropského parlamentu změnil z 751 na 705; nový EP bude mít 720 poslanců

Foto: Reuters
10:52

Stejně jako v minulých volbách do Evropského parlamentu (EP) v roce 2019 přišlo i letos podle průběžných údajů nejvíce voličů k volebním urnám v Belgii (89,23 procenta), Lucembursku (82,29 procenta) a na Maltě (72,82 procenta). Naopak nejnižší volební účast byla letos v Chorvatsku (21,34 procenta), Litvě (28,94 procenta) a Bulharsku (31,8 procenta).

Celková volební účast jako průměr EU (v procentech):

rok volebv procentech voličů
197961,99
198458,98
198958,41
199456,67
199949,51
200445,47
200942,97
201442,61
201950,66
202451 *

*odhad (agenceurope.eu)

10:38

Český prezident Petr Pavel gratuluje novým europoslancům a varuje před nástupem extremistů.

10:25

Krajněpravicová tsunami se nekoná a politický střed bude mít v Evropském parlamentu nadále většinu. Výhledy nového eurokomisaře za Česko na zisk silného portfolia nejsou valné, ukázaly eurovolby, analyzuje redaktorka Aktuálně.cz Kateřina Šafaříková.

10:23

Takto se slavilo, respektive smutnilo, ve štábech po vyhlášení výsledků voleb.

Objímání Babiše, zpytování u Pirátů. Jak strany reagovaly na výsledky eurovoleb

1:01
Objímání Babiše, zpytování u Pirátů. Jak strany reagovaly na výsledky eurovoleb. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/Volební štáb ANO/Fillipa Turka/Pirátů
10:17

Volby do Evropského parlamentu podle slovenského listu Sme vyústily v debakl politických lídrů v Německu a Francii, mohou změnit postoj Evropy k ekologickým tématům a přinesly i nové tváře, které mohou zásadně v budoucnu zasáhnout do politiky Evropské unie. List Denník N poukázal na výrazné posílení krajní pravice v porovnání s 90. lety.

"Navzdory tomu, že se dařilo mnoha euroskeptickým a krajně pravicovým stranám, jejich výsledky zřejmě zásadně nenaruší dosavadní rozložení sil v Bruselu. Jak ovšem ukázal příklad Francie, eurovolby mohou mít mnohem větší dopad na jednotlivé politiky a vývoj na národní úrovni," upozornil list Sme.

10:09

Takto dopadly volby. Podívejte se na výsledky všech obcí Česka v jedné mapě.

10:00

Výsledky eurovoleb ukázaly, že Evropa potřebuje pragmatičtější politiku, Itálie v ní bude mít důležitou roli, řekla podle Reuters italská premiérka Georgia Meloniová.

Italská premiérka Giorgia Meloniová.
Italská premiérka Giorgia Meloniová. | Foto: Reuters
09:55

Bavorský premiér Markus Söder požaduje v Německu vypsání předčasných parlamentních voleb po vzoru Francie, vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze podle něj v eurovolbách přišla o mandát. Představitelé vítězné konzervativní unie CDU/CSU už v neděli večer po zveřejnění odhadů vyzvali Scholze, aby ve Spolkovém sněmu požádal o důvěru. Sociální demokracie (SPD) se za kancléře postavila, ve straně se ale hovoří o potřebě změn.

"Tahle vláda je v zásadě vyřízená," řekl dnes v televizi n-tv Söder, který je zároveň předsedou Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorské sestry celoněmecké Křesťanskodemokratické unie (CDU).

rkus Söder požaduje v Německu vypsání předčasných voleb po vzoru Francie, Scholzova vláda podle něj v eurovolbách přišla o mandát.

Šéf bavorské CSU Markus Söder
Šéf bavorské CSU Markus Söder | Foto: Reuters
09:41

Politická scéna v Česku je stále rozbitá, 21 mandátů, které v Evropském parlamentu připadají České republice, si rozebralo hned sedm uskupení, z toho navíc čtyři koalice. Upozorňují na to povolební komentáře na českých webech. Podle některých je jednoznačným poraženým evropských voleb v České republice vládní koalice, především její starostensko-pirátské křídlo. Naopak hnutí ANO generálka na bitvu o Sněmovnu na podzim příštího roku jednoznačně vyšla, individuálními vítězi jsou lídryně kandidátky Stačilo! komunistka Kateřina Konečná a společná jednička Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek, míní komentáře.

09:36

Aktuálně.cz před volbami informovalo o kandidátech, kteří si v minulosti prošli skandály. Za ČSSD kandidoval například Vladimír Vlk, který v minulosti seděl ve vedení Energetického regulačního úřadu, kde se však podle BIS choval v rozporu se zájmy státu. Získal jen 46 preferenčních hlasů.

09:21

Kandidátem na francouzského premiéra za Národní sdružení Marine Le Penové, vítěze voleb do Evropského parlamentu, bude europoslanec a šéf kandidátky Jordan Bardella, píše AFP.

Foto: Reuters
09:19 Pro - Jindřicha Rajchla logo

Bývalý hokejista a trenér Vladimír Růžička, který kandidoval za stranu PRO Jindřicha Rajchla, získal celkem 397 preferenčních hlasů. To ho dostalo na šesté místo mezi kandidáty strany, která skončila s 2,15 procenty hluboko pod hranicí vstupu do europarlamentu.

Trenér hokejového Litvínova Vladimír Růžička.
Trenér hokejového Litvínova Vladimír Růžička. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec
09:11

Dozvuk prohry Emmanuela Macrona ve Francii. Euro zahájilo týden poklesem a sestoupilo až na měsíční minimum vůči dolaru. Pod tlak se dostalo po zprávě, že Macron se v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách rozhodl rozpustit parlament a vypsat předčasné parlamentní volby.

09:09

Zajímavost z voleb v Německu. Podle analýzy veřejnoprávní stanice ARD zaznamenala vysokou podporu mezi mladými lidmi. V eurovolbách v Německu mohli nyní poprvé volit lidé od 16 let. V kategorii 16 až 24 let volilo AfD 16 procent hlasujících a vítěznou unii 17 procent. Podobně vysokou podporu měla AfD také u lidí od 25 do 34 let. Náskok unie CDU/CSU nad AfD se zvětšil až u voličů ve věku 35 až 44 let. Nejhůře si alternativa vedla u starších 70 let, od kterých získala osm procent a unie 46 procent.

Foto: Reuters
08:30

Evropa se po eurovolbách posunula doprava, Francie zažívá politické zemětřesení a německý kancléř Olaf Scholz se svou sociální demokracií (SPD) utrpěl debakl. Tak v komentářích hodnotí výsledky voleb do Evropského parlamentu německá média. Radost vítězné německé konzervativní unie CDU/CSU podle nich kazí úspěch pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), která se na východě země stala nejsilnější stranou a na celoněmecké úrovni druhou největší politickou silou.

08:23

Kolik si jednotlivé strany za hlasy ve volbách do Evropského parlamentu vydělaly?

Vítěz ANO 2011 si odnese 77 615 800 korun. Koalice Spolu získá více než 66 milionů, Přísaha a Motoristé pak 30 462 300 korun. Levicová koalice Stačilo! v čele s lídryní Kateřinou Konečnou dostane za hlasy více než 28 milionů. Téměř 25 milionů korun si odnesou Starostové, 18 409 100 korun Piráti a přes 17 milionů korun obdrží koalice SPD a Trikolory. Informace přinesla v ranním vysílání Česká televize.

07:40

Výrazné vítězství v Itálii slaví premiérka Meloniová. Po sečtení skoro 95 procent okrsků její strana Bratři Itálie vede s 29 procenty preferencí. Kolem devíti procent preferencí mají Meloniové koaliční partneři Liga vicepremiéra Mattea Salviniho a strana Vzhůru Itálie. Přes 24 procent hlasů dostala opoziční Demokratická strana a dalších 6,6 procenta hlasů mají její spojenci z Aliance levice a zelených.

Prakticky všichni představitelé těchto stran tvrdí, že ve volbách uspěli. Nespokojení s výsledkem jsou jen představitelé Hnutí pěti hvězd, které se zastavilo těsně pod deseti procenty preferencí.

07:33

Ve volbách do Evropského parlamentu těsně zvítězila proevropská Občanská koalice premiéra Donalda Tuska, druhé skončilo národněkonzervativní Právo a spravedlnost (PiS). Vyplývá to z údajů zveřejněných polskou volební komisí. Portál Onet.pl píše, že Tuskovi se podařilo prolomit sérii volebních vítězství PiS, která trvala od roku 2014.

07:30

Volby do Evropského parlamentu v Německu vyhrála s náskokem zhruba 14 procentních bodů opoziční konzervativní unie CDU/CSU, která získala 30 procent hlasů. V pondělí ráno to po sečtení všech hlasů oznámila spolková volební komise.

K vítězům se řadí také Alternativa pro Německo (AfD), která navzdory skandálům skončila s 15,9 procenta na druhém místě. Třetí je s 13,9 procenta sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze. Ztráty sčítají i další dvě vládní strany, tedy Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP).

07:28

Dobré ráno, pokračujeme v online zpravodajství po volbách do europarlamentu.

01:33

Vážení čtenáři, online zpravodajství Aktuálně.cz z evropských voleb nyní končí. Pokračovat budeme od pondělních ranních hodin.

01:29

Takto vypadají výsledky voleb na Slovensku.

01:18

Na letošních volbách do Evropského parlamentu pravděpodobně nevydělá žádná z větších stran, hnutí a koalic. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Stát zaplatí volebním uskupením za hlasy voličů celkem zhruba 85,7 milionu korun, asi o 20 milionů korun víc než před pěti lety. Nárok na příspěvek bude mít 11 uskupení, která získala nejméně jedno procento hlasů. V předcházejících evropských volbách bylo takových subjektů deset.

Foto: Václav Vašků
01:17

Krajní pravice v Evropském parlamentu výrazně posílí, největší lidovecká frakce EPP zůstává zhruba na stejné podpoře a nejvíce si pohoršila frakce Zelených, vyplývá z odhadů po uzavření volebních místností a z částečných výsledků eurovoleb. Velkého úspěchu dosáhla krajní pravice zejména ve Francii.

Středopravá EPP bude mít v novém Evropském parlamentu 191 mandátů, což je o 15 více než doposud. Frakce socialistů a demokratů (S&D) by podle odhadů mohla skončit druhá se 135 mandáty (což je o čtyři méně). Na třetím místě by měla být liberální Obnova Evropy (Renew Europe) s 83 mandáty, což je o 19 méně než v současném europarlamentu. Konzervativní frakce ECR by měla mít 71 mandátů a krajně pravicová Identita a demokracie (ID) 57 křesel. Pro obě tyto politické skupiny to znamená posílení.

01:16

Jasné vítězství opoziční konzervativní unie CDU/CSU v nedělním eurovolbách v Německu s více než 30 procenty potvrzují také průběžné výsledky. Podle zpřesněných odhadů veřejnoprávních televizí ARD a ZDF získali konzervativci 30,2 až 30,3 procenta hlasů. Na druhém místě skončila pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) s až 15,9 procenta hlasů následovaná sociální demokracií (SPD) kancléře Olafa Scholze se 14 procenty.

01:12

Peníze za volby do Evropského parlamentu získá 11 uskupení, o jedno více než před pěti lety. Nejvyšší částku, asi 23 milionů korun, má obdržet vítězné ANO.

01:09 Zelení logo

Zelení, kteří získali v eurovolbách 1,55 procenta hlasů, chtějí dál pracovat na vizi svobodné Evropy. Mrzí je neúspěch dalších liberálních stran, vnímají ho jako špatný výsledek pro celou EU. Spolupředseda Zelených a čtyřka jejich kandidátky Michal Berg v tiskové zprávě uvedl, že liberální, progresivní a prodemokratické strany musí před příštími parlamentními volbami zastavit trend nástupu extrémních stran.

01:04

Mapa ukazuje předpokládané vítěze voleb do Evropského parlamentu ve všech zemích.

00:59 Koalice Spolu logo

Rozhovor s lídrem koalice Spolu Alexandrem Vondrou.

00:58

Nejvyšší účast ve volbách do Evropského parlamentu měla stejně jako před pěti lety obec Čilá na Rokycansku. K urnám tam přišlo 96 procent voličů. Naopak nejmenší volební účast byla v obci Semněvice na Domažlicku, kde do volebních místností přišlo 13,75 procenta voličů. V celém Česku odvolilo 36,45 procenta voličů, což je nejvyšší účast od vstupu ČR do EU. Před pěti lety hlasovalo 28,72 procenta. 

00:54 SPD a Trikolora logo

"Všechno si to rozebereme a vyrazíme v plné síle za voličem. Abychom voliče přesvědčili, že budeme hájit jejich zájmy, jako to bylo doteď," uvedl po volebním neúspěchu SPD Tomio Okamura.

00:50

Lídr Pirátů Marcel Kolaja se po pěti letech loučí s europarlamentem.

00:46 Pro - Jindřicha Rajchla logo

Lídr koalice PRO Jindřich Rajchl označil získaných 2,15 procenta hlasů ve volbách do Evropského parlamentu za dobrý základ pro sněmovní volby. Doufá, že v nich PRO příští rok přesáhne pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory. ČTK napsal, že s výsledkem aktuálního hlasování je koalice spokojená.

"S ohledem na to, že jsme startovali z nuly a porazili tři dlouhodobě etablované strany, které dostávaly neprávem mnohonásobně více času v mainstreamových médiích než my a dvojnásobně více preferencí než naše strana, jsme s výsledkem spokojeni," uvedl Rajchl.

00:43 SPD a Trikolora logo

Předseda SPD Tomio Okamura označil volební výsledek SPD a Trikolory za neúspěch, podle něj musí mnohem aktivněji přistupovat k oslovování voličů.

00:39

Ve Finsku vyhrála vládnoucí Národní koaliční strana s 24,8 procenta hlasů. Druhá skončila Levicová aliance se 17,3 procenta, následovaná sociálními demokraty se 14,9 procenta a Stranou středu s 11,8 procenta.

00:42 Koalice Stačilo! logo

"Úspěch je kombinací mnoha faktorů. Pevně věřím, že se naše energie přetaví v to, abychom byli schopni takto pokračovat i do budoucna a říct si za rok o mandáty v Poslanecké sněmovně. Určitě rozhodla i naše témata, protože téma míru u nás velmi rezonovalo," řekla po úspěšných volbách Kateřina Konečná. KSČM ve sněmovně poslance nemá od podzimu 2021.

00:39

V Dánsku uspěla opoziční Socialistická lidová strana s 17,2 procenta před sociální demokracií premiérky Mette Frederiksenové s 15,6 procenta.

00:35 Koalice Spolu logo

Ve funkci europoslankyně končí po deseti letech Michaela Šojdrová.

00:32 Přísaha a Motoristé logo

Filip Turek by považoval za nejlogičtější, aby dva europoslanci Přísahy a Motoristů zamířili do frakce konzervativců ECR. Součástí frakce je ODS.

V Evropském parlamentu usedne politický nováček Filip Turek.
V Evropském parlamentu usedne politický nováček Filip Turek. | Foto: Jakub Plíhal
00:31 Koalice Spolu logo

Smutek lidovců z jednoho mandátu.

00:28 Přísaha a Motoristé logo

K Přísaze a Motoristům sobě dorazil kromě Václava Klause i jiný výrazný politik spojený s ODS: končící europoslanec Jan Zahradil.

00:23 STAN logo

Danuše Nerudová (STAN) považuje za alarmující posílení komunistů a pravicových extremistů. Jan Farský nelituje způsobu, jakým se STAN vymezoval v kampani proti Filipu Turkovi.

00:22

ANO se co nejrychleji sejde na jednání se zástupci liberální frakce Renew, ve které nyní v parlamentu působí, uvedla Klára Dostálová.

00:20

"Ať si to voliči vypijou do konce, když volili tuhle vládu, která neplní svůj program," odpověděl Andrej Babiš na dotaz, zda neplánuje tlačit na vyhlášení předčasných voleb, jak učinily opoziční strany třeba ve Francii nebo v Německu.

00:19

Ani smích, ani slzy. Takto popisuje atmosféru ve štábu Spolu reportér Aktuálně.cz.

00:18

Vítězná německá opoziční konzervativní unie CDU/CSU bude mít v novém Evropském parlamentu 30 z 96 křesel vyhrazených pro Německo, což je o jeden mandát více než nyní. Ve svém propočtu to uvedla veřejnoprávní televize ARD. V europarlamentu usednou vedle stran zastoupených ve Spolkovém sněmu také Svobodní voliči (FW), recesistické hnutí Die Partei (Strana), sociálně liberální strana Volt či uskupení ochránců zvířat.

00:13

V Evropském parlamentu chce ANO bojovat za zabránění zákazu spalovacích motorů u aut či proti emisním povolenkám placeným za nemovitosti, uvedli zástupci hnutí.

00:11

Volby do Evropského parlamentu na Slovensku podle oficiálních výsledků vyhrálo opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko se ziskem 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie premiéra Fica s podporou 24,76 procenta.

Celkově 15 křesel v EP si rozdělilo pět stran; osm mandátů získaly strany, které odmítají vojenskou pomoc Ukrajině bránící se ruské invazi. Volební účast dosáhla rekordních 34,38 procenta.

00:10

"Jediný program koalice Spolu bylo porazit nás. A to nesplnili. Tak nevím, co tam budou dělat, v tom Evropském parlamentu," řekl Andrej Babiš.

00:09 SOCDEM logo

Sociální demokraté považují výsledek evropských voleb, ve kterých dostali 1,86 procenta, za další neúspěch strany. Očekávali, že získají alespoň jeden mandát.

Předseda Socdem Michal Šmarda řekl, že se straně zatím nepodařilo přesvědčit voliče, že se změnila. Napravit to chtějí v krajských volbách letos na podzim. "Určitě je to horší, než jsme čekali. Pokračuje řada neúspěchů, která začala již v roce 2017," uvedl.

00:07

"Klárka, famózní úspěch, tolik preferenčních hlasů. A Jarka Jermanová, asi největší skokan těchto voleb," hodnotí výsledek hnutí ANO předseda Andrej Babiš na tiskové konferenci. Takto se slavilo při ohlášení výsledků.

00:02

Evropské hlasování ve Švédsku podle předběžných výsledků vyhráli opoziční sociální demokraté s 25,1 procenta hlasů před vládní stranou Umírnění se 17,3 procenta. Překvapivě až čtvrtá je protiimigrační strana Švédští demokraté s 13,4 procenta. 

00:01

Evropské volby se staly v Česku hlasováním proti vládě a kabinet prohrál, uvedli politologové. Překvapila Přísaha, z SPD jsou už lidé možná unavení.

00:00

V Itálii volby podle odhadů vyhrála vládní strana Bratři Itálie premiérky Georgii Meloniové, druhá skončila opoziční Demokratická strana  a třetí je Hnutí pěti hvězd.

23:58 STAN logo

Úspěch to rozhodně není, komentoval výsledek Starostů předseda Vít Rakušan.

23:56 Přísaha a Motoristé logo

Ještě před vyhlášením voleb do štábu Přísahy a Motoristů dorazil i miliardář Richard Chlad. Obvinění Filipa Turka z propagace nacismu označil za "blbosti".

23:53

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána získala ve volbách do Evropského parlamentu 43,8 procenta hlasů a proti minulým volbám si pohoršila. Nejsilnější opoziční strana TISZA má 31 procent, což výrazně převyšuje zisk Orbánových hlavních vyzyvatelů z předchozích eurovoleb. O průběžných výsledcích informovala agentura Reuters po sečtení 40 procent maďarských okrsků.

23:52

Lidovecká frakce získala ve volbách 189 mandátů, vyplývá z odhadů po uzavření volebních místností. Druhá skončila frakce sociálních demokratů se 135 mandáty.

23:52 Přísaha a Motoristé logo

"Je to jen začátek velkých věcí," řekl Filip Turek po úspěšných volbách.

23:47 Koalice Stačilo! logo

Znovu zvolená europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) označila volební úspěch koalice Stačilo! za výsledek referenda o míru a o vládě premiéra Fialy.

23:43 Přísaha a Motoristé logo

Spokojený prezident Václav Klaus si chválí výsledek Přísahy a Motoristů sobě.

23:40

Zklamání u Pirátů.

23:38

Oslavy v hnutí ANO.

23:36 Přísaha a Motoristé logo

Filipu Turkovi přišel pogratulovat i exprezident Václav Klaus.

23:34

Vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána získala v Maďarsku 43 procent hlasů, opoziční hnutí Respekt a Svoboda 31 procent.

23:31

Mandát obhájilo deset z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich na kandidátce koalice Spolu, tři za ANO, po jednom za komunisty, Piráty a SPD.

Z 21 dosavadních europoslanců za Česko jich mandát neobhajovalo sedm. Za koalici Spolu znovu v Evropském parlamentu zasednou dva europoslanci, kteří v předchozích volbách kandidovali za ODS, a po jednom za TOP 09 a KDU-ČSL. Za ANO v Evropském parlamentu zůstanou všichni tři europoslanci, kteří o to znovu usilovali.

23:31

Volby v Rakousku těsně vyhráli opoziční Svobodní s 25,7 procenta před vládními lidovci s 24,7 procenta a sociálními demokraty s 23,2 procenta. S odvoláním na předběžné výsledky to oznámila agentura APA. Jde o první celorakouské volby, které pravicově populistická Svobodná strana Rakouska vyhrála.

23:30 Koalice Spolu logo

"Jsme jen jeden mandát za vítězem, což je dobrý výsledek," uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

23:29 Koalice Spolu logo

"Druhé místo je něco, co nám přisuzovaly všechny předpovědi. Myslím, že nám volby poskytly zpětnou vazbu, se kterou budeme dál pracovat a budeme se snažit, abychom ve všech dalších volbách druzí nebyli, ale abychom je vyhráli," uvedl za potlesku premiér Petr Fiala.

23:27 Přísaha a Motoristé logo

Ve štábu Přísahy a Motoristů zavládla euforie.

23:25

Makali jsme na tom, prohlásil vítěz voleb Andrej Babiš a jeho hnutí ANO.

23:23

Na Slovensku vyhrálo eurovolby podle oficiálních výsledků opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko před stranou Směr-SD premiéra Fica.

23:21

V Itálii volby do Evropského parlamentu podle odhadů vyhrála vládní strana Bratři Itálie premiérky Georgii Meloniové se ziskem mezi 26 a 30 procenty, druhá skončila opoziční Demokratická strana s 21 až 25 procenty. Třetí je s deseti až 14 procenty Hnutí pěti hvězd. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na odhad pro italskou televizi RAI.

23:19

Ve štábu Pirátů zavládlo zklamání a šok, popisuje z místa reportérka Aktuálně.cz.

23:17

Podívejte se na grafický přehled výsledků voleb do Evropského parlamentu:

23:16

Na Chodově se slaví.

23:14 Koalice Spolu logo

Ve štábu koalice Spolu převládá spíše zklamání, píše reportér Aktuálně.cz.

23:13 STAN logo

Takto vypadalo sledování výsledků ve štábu hnutí STAN.

23:10

Vítězné hnutí ANO už chystá tiskovou konferenci.

23:08

Hnutí ANO zvítězilo ve všech krajích kromě Prahy, kde zvítězila koalice Spolu.

23:08

Nejvíce preferenčních hlasů získala Klára Dostálová (ANO) - 171 tisíc. Na druhém místě se umístil Filip Turek (Přísaha a Motoristé sobě) - 152 tisíc.

23:05

Výsledky eurovoleb v Česku:

  • ANO: 26,14 %
  • Spolu: 22,27 %
  • Přísaha a Motoristé sobě: 10,26 %
  • Stačilo!: 9,56 %
  • Starostové a osobnosti: 8,7 %
  • Piráti: 6,2 %
  • SPD a Trikolora: 5,73 %
23:02

Volební účast byla na rekordní výši. Dosáhla 36,45 procenta. To je dvojnásobek hodnoty před 10 lety. Nejvyšší byla v Praze.

23:00

Tisková konference Českého statistického úřadu začíná.

Jak dopadly volby? Podívejte se na tiskovou konferenci Českého statistického úřadu

Jak dopadly volby? Podívejte se na tiskovou konferenci Českého statistického úřadu | Video: ČTK
22:58

Takto napjatě čekají Piráti.

22:58 STAN logo

Bude u Starostů dvojciferný výsledek? To se dozvíme už za pár chvil.

22:57 Přísaha a Motoristé logo

Lídr Motoristů Filip Turek těsně před vyhlášením dorazil do štábu.

22:55

Do vyhlášení výsledků zbývá pět minut.

22:54

Poslední minuty do vyhlášení výsledků voleb. Ve štábu ANO je uvolněná atmosféra.

22:51 Koalice Stačilo! logo

Ve volebním štábu KSČM a koalice Stačilo! v sídle komunistů v pražské ulici Politických vězňů vládne před oznámením výsledků voleb mírný optimismus.

Ondřej Dostál, který kandiduje jako nestraník za Spojené demokraty - Sdružení nezávislých na druhém místě kandidátky, je zatím spokojen. Europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, volební lídryně koalice, věří, že získá více mandátů než jeden, který v Evropském parlamentu mají komunisté nyní.

22:50 SPD a Trikolora logo

Úspěchem pro SPD a Trikoloru by byla obhajoba dvou mandátů, řekl lídr kandidátky Petr Mach (SPD). Ve štábu v pražském Hotelu Duo podle něj panuje velmi napjatá atmosféra a přítomní jsou všichni přední kandidáti. Uvedl, že témata důležitá pro SPD, jako kritika Evropské unie nebo zrušení Zelené dohody pro Evropu, se stala dominantními tématy v kampaních dalších stran, což znamenalo větší konkurenci pro SPD. Dodal, že by mu bylo líto, kdyby voliči kroužkovali jiné kandidáty, a změnili tak pořadí, nicméně by to respektoval.

22:49

Němečtí opoziční konzervativci navrhli sociálnědemokratickému kancléři Scholzovi kvůli neúspěchu v eurovolbách požádat parlament o důvěru.

22:40 Přísaha a Motoristé logo

Ve štábu Přísahy už se objevil i její předseda Róbert Šlachta.

22:49

Předseda belgické vlády Alexander De Croo prohlásil, že podává demisi, napsal server Politico. Jeho středopravicová strana Otevření vlámští liberálové a demokraté zaznamenala v nedělních celostátních volbách propad hlasů. "Pro nás to byl obzvlášť těžký večer, prohráli jsme. Od zítřka budu premiérem v demisi," řekl svým příznivcům na shromáždění. Strana získala 5,7 procenta, ukázaly exit polly, což je oproti výsledku z roku 2019 pokles o 2,8 procentního bodu. 

22:31

Zisk méně než šesti mandátů by podle dvojky kandidátky ANO Jaroslava Bžocha znamenal pro hnutí neúspěch.

22:28 Koalice Spolu logo

Ondřej Kolář z TOP 09 by podle svých slov "nejraději šel spát". "Jako šestka kandidátky Spolu je patrně na hranici zvolení - za sebou má lidovce Františka Talíře, který si hodně věřil, že by mohl na kandidátce někoho přeskočit," upozorňuje reportér Aktuálně.cz.

22:27

V Portugalsku byly volby soubojem mezi vládnoucí Demokratickou aliancí a levicovou opoziční Socialistickou stranou. Ta podle odhadu získala 31,4 procenta, zatímco centristé 30,6. Menší podíl z celkového počtu 21 portugalských křesel získá ještě Liberální iniciativa s 9,8 procenta a krajně pravicové uskupení Dost, které získalo 9,2 procenta.

22:17

Občanská koalice premiéra Donalda Tuska vyhrála v Polsku podle odhadů se ziskem 38,2 procenta před opozičním uskupením Právo a spravedlnost, které podpořilo 33,9 procenta hlasujících. 

Tusk po oznámení prohlásil svou stranu za vítěze hlasování a Polsko vzhledem k výsledkům v Německu a Francii za "maják naděje pro Evropu". "Z velkých zemí Polsko ukázalo, že zde vítězí demokracie," nechal se slyšet politik.

22:16

Politici opozičního ANO věří, že jejich hnutí šest mandátů v eurovolbách obhájí. Sedmé křeslo by považovali za úspěch. Neočekávají, že by jejich voliči kroužkovali a významně změnili pořadí zvolených kandidátů.

22:15

Z čerstvě oznámených odhadů výsledků eurovoleb vyplývá, že posílí konzervativní frakce ECR a krajně pravicová skupina Identita a demokracie. "Nový Evropský parlament svým složením signalizuje odklon voličů od tématu klimatických změn a naopak akcentuje migraci jako problém," uvádí agentura Reuters. V několika bodech shrnujeme dosud známá a zajímavá fakta z právě skončených voleb.

22:12

Volební účast podle prvních odhadů byla 51 procent, oznámil mluvčí Evropského parlamentu. Při volbách před pěti letech byla konečná volební účast v celé unii 50,66 procenta.

22:07 Koalice Spolu logo

Aktuální informace ze štábu Spolu:

22:06

Protestující v Bruselu před budovou Evropského parlamentu zpívají protestní píseň Bella Ciao a volají po tom, aby se Evropa spojila proti krajní pravici.

22:03

Podle Markéty Gregorové (Piráti), která obhajuje mandát ze druhého místa, by Piráti mohli mít kolem 12 až 13 procent. Před pěti lety pro ně hlasovalo 13,95 procenta voličů.

Markéta Gregorová
Markéta Gregorová | Foto: Václav Vašků
21:59 STAN logo

Včerejší a dnešní policejní pohotovost neměla co do činění s eurovolbami, řekl předseda STAN Vít Rakušan.

21:57

Evropské hlasování ve Švédsku podle odhadů vyhráli sociální demokraté s 23,1 procenta před stranou Umírnění se 17,3 procenta. Třetí jsou Zelení.

21:55

Hnutí ANO pasovaly průzkumy do role favorita voleb, jeho předseda Andrej Babiš si ale úspěchem není jistý.

21:53

Volební štáb Pirátů už je zcela zaplněný. Při čekání na výsledky panuje odlehčená atmosféra, informuje zpravodajka Aktuálně.cz.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) také dorazil do volebního štábu.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) také dorazil do volebního štábu. | Foto: Václav Vašků
21:50 Koalice Spolu logo

Od kandidátů většinou zaznívají optimistické hlasy. To se ale netýká Luďka Niedermayera z TOP 09.

21:47 STAN logo

Téměř ihned po ohlášení výsledků začnou vyjednávání o tom, kdo bude novým eurokomisařem. Předseda STAN by si v této roli dokázal představit Danuši Nerudovou.

21:42 Koalice Spolu logo

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dorazila do štábu i s manželem. 

21:38 Přísaha a Motoristé logo

Bývalý ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk dorazil do štábu Přísahy a Motoristů sobě. Za tuto koalici se snaží dostat do europarlamentu ze třetího místa. 

21:33

Podle odhadů hlasovali voliči ve Švédsku velmi podobně jako před pěti lety.

21:30 STAN logo

Bude to těsné, říká po příjezdu do štábu lídryně STAN Danuše Nerudová.

21:28 Koalice Spolu logo

Dělal jsem kampaň jako nikdo, věří si lidovec Tomáš Zdechovský, čtyřka kandidátky Spolu.

21:25 Koalice Spolu logo

Volbami může opět zamíchat kroužkování, a to zvláště v koalici Spolu, kde kandiduje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob věří ve dva poslance pro svou stranu.

21:20 Přísaha a Motoristé logo

Ve štábu Přísahy a Motoristů je zatím klid, pozornost poutá spíše nedaleké představení travesty show, glosuje fotoreportér Aktuálně.cz.

21:16

Co bude podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové úspěch? A co semiúspěch? To sdělila Aktuálně.cz.

21:12

Do oznámení výsledků zbývají méně než dvě hodiny. Ve štábu hnutí ANO jedná předsednictvo.

21:09

Lídr Pirátů Marcel Kolaja dorazil s úsměvem.

21:09

Podle agentury Ipsos zvítězila v Polsku vládní Občanská platforma premiéra Donalda Tuska s 38 procenty hlasů. Opoziční Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského získala necelých 34 procent hlasů.

21:07 STAN logo

Někteří kandidáti do štábu dorazili i s celou rodinou.

21:06

Předpoklad rozdělení mandátů v Evropském parlamentu v příštích pěti letech na základě částečných výsledků ze čtvrtiny členských států a odhadů z dalších. Dosavadní koalice eurolidovců (181), socialistů (135) a liberálů (82) by si udržela většina 398 hlasů v 720členném parlamentu. V předpokladu ale chybí výsledky z velkých zemí Itálie a Polska, které mohou pozicí třetí nejsilnější frakce zahýbat (ve prospěch Evropských konzervativců a reformistů, ECR).

21:05

Pirátský štáb ve Štěpánské ulici se plní politiky. Na místo už dorazil europoslanec Mikuláš Peksa nebo ministr zahraničí Jan Lipavský.

21:04

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že v reakci na předběžné výsledky evropských voleb rozpouští parlament a svolává předčasné volby na konec června.

21:00 Koalice Spolu logo

V Grand Majestic Hotelu Prague koalice Spolu slavila úspěch ve vítězných parlamentních volbách. Jestli dojde k podobnému výsledku i tentokrát, na místě sleduje reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

20:54

Kromě Mikuláše Peksy za Piráty do europarlamentu kandiduje i vedoucí jeho kanceláře David František Wagner.

20:50

Pravicově populistická Alternativa pro Německo je podle prognózy televize ARD s náskokem nejsilnější stranou na východě země, kde získala 27 procent hlasů.

20:46

Češi si vybrali svých 21 poslanců Evropského parlamentu. Zvolení politici si kromě možnosti ovlivňovat směřování Evropy přijdou i na zajímavé výhody. Jen na platu dostanou za pětileté období 11,6 milionu korun. Za práci mezi Bruselem, Štrasburkem a svou domovskou zemí dostanou i mnoho dalších příspěvků.

20:44

První odhady ukazují nové rozložení sil v Evropském parlamentu. Nejvíce podle nich oslabí liberálové a zelení. Lidovci a socialisté ale podle odhadů zůstanou nejsilnějšími frakcemi.

20:44

Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová je na šestém místě kandidátky hnutí ANO, výsledky tak bude očekávat s velkým napětím.

20:40

Ve Španělsku budou podle odhadů ve volbách do EP první opoziční lidovci se ziskem 21 až 23 křesel před vládními socialisty s 20 až 22.

20:33

Lídryně ANO Klára Dostálová už je v sídle hnutí v Praze na Chodově. Stojí si za tím, že si hnutí při sestavování kandidátky zakládalo hlavně na odbornosti.

20:33

Výsledek eurovoleb v Německu vidí Die Welt jako vyústění zoufalství voličů z kancléře Scholze. Focus psal o facce a Bild navrhl předčasné volby.

20:29 STAN logo

Andrej Poleščuk proslul svým zpravodajstvím o válce na Ukrajině na sociální síti X (dříve Twitter). Tomuto tématu by se rád věnoval i v europarlamentu, kde kandiduje za STAN.

20:26 Přísaha a Motoristé logo

Šéf Motoristů sobě Petr Macinka dorazil do štábu na pražském Výstavišti.

20:22

Ve štábu hnutí ANO jsou zpravidla politici oddělení od novinářů a nynější volby nejsou výjimkou, hlásí z místa redaktor Aktuálně.cz.

20:13 STAN logo

Martin Dvořák ze STAN sice do Evropského parlamentu nekandiduje, jako ministr pro evropské záležitosti bude ale výsledky bedlivě sledovat.

20:11

Piráti mají v současnosti tři europoslance. Ať jich budou mít po volbách jakékoli číslo, budou pokračovat ve své politice, říká Ivan Bartoš po svém příchodu do štábu.

20:08

Francouzské eurovolby vyhrálo krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které získalo přes 30 procent hlasů. Hnutí Obnova prezidenta Emmanuela Macrona má okolo 15 procent. Uvádí to první povolební odhady zveřejněné francouzskými médii.

20:07

Štáb hnutí ANO už je tradičně na Chodově. Na místě je i redaktor Aktuálně.cz Vojtěch Štěpán.

20:01

Takto podle odhadů dopadly volby v Německu.

19:56 STAN logo

Štáby jsou zatím spíše prázdné, už ale přicházejí první politici. Třeba jeden z nejmladších kandidátů - 24letý Adam Trunečka z hnutí STAN.

19:53

Připravený už je i štáb Pirátů. A v něm redaktorka Aktuálně.cz Emma Fousková.

19:48

Lidovecká frakce (EPP) by měla zůstat největší politickou skupinou v novém Evropském parlamentu, vyplývá z odhadů výsledků evropských voleb v pěti zemích - Rakousku, Německu, Řecku, Nizozemsku a na Kypru. 

19:16

Řecké volby do Evropského parlamentu vyhrála pravicová vládní Nová demokracie se ziskem téměř třetiny hlasů. Na dalších dvou místech jsou s odstupem levicová uskupení Syriza a Pasok. Vyplývá to z prvního odhadu zveřejněného EP.

19:16

V Nizozemsku podle odhadů zvítězila koalice Strany práce a Zelené levice s 21,6 procenta před krajně pravicovou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse, pro níž hlasovalo 17,7 procenta voličů. Odhad na svém webu zveřejnil EP.

Zisk téměř 18 procent je pro Wilderse, který je známým kritikem EU, imigrace, islámu i pomoci Ukrajině, podle pozorovatelů velkým úspěchem. V současném Evropském parlamentu totiž jeho strana žádného zástupce neměla, nyní by jich mohla mít sedm.

19:14 STAN logo

V těchto místech budou odhalení výsledků voleb sledovat Danuše Nerudová, Jan Farský nebo Vít Rakušan. Situaci ve štábu Starostů a nezávislých sleduje redaktorka Aktuálně.cz Anna Dohnalová.

19:12 Přísaha a Motoristé logo

Jeden z největších otazníků voleb - jak dopadne koalice Přísahy a Motoristů sobě, která má šanci na své premiérové zastoupení v Evropském parlamentu. V zatím tichém volebním štábu už je připravená redaktorka Aktuálně.cz Barbora Doubravová.

18:35

Volby do Evropského parlamentu v Německu podle prognóz veřejnoprávních televizí ARD a ZDF se zhruba 30 procenty jasně vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU, na druhém místě pak s asi 16 procenty skončila pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). První výsledky zveřejní spolková volební komise ve 23:00, kdy jako poslední skončí hlasování v Itálii. 

Spolupředsedové pravicově populistické AfD Alice Weidolová a Tino Chrupalla již oslavují druhé místo, které strana získala i přes skandály jedničky kandidátky Maximiliana Kraha a jeho dvojky Petra Bystroně. "Jsme druhou nejsilnější stranou v Německu," prohlásili nadšeně Chrupalla s Weidelovou. Televize ARD straně přisuzuje 16,5 procenta, ZDF 16 procent, což je o zhruba pět procentních bodů více než v eurovolbách před pěti lety.

Oslavuje také unie CDU/CSU. Bavorský premiér a šéf Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder prohlásil, že voliči jasně odmítli Scholzovu vládu. "Voliči semaforovou koalici svým hlasováním prakticky odvolali," řekl Söder s odkazem na barvy vládních stran. Německá sociální demokracie SPD kancléře Olafa Scholze skončila v eurovolbách podle prognóz třetí, vedení strany hovoří o hořkém výsledku. 

17:53

Volby do Evropského parlamentu v Rakousku podle odhadů vyhráli opoziční Svobodní (FPÖ) s 27 procenty před vládními lidovci (ÖVP) s 23,5 procenty a sociálními demokraty (SPÖ) s 23 procenty. Informuje o tom agentura APA, která připomíná, že poslední evropské volby v alpské zemi ještě jasně vyhráli lidovci se 34,6 procenta.

14:14

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) je "lepší z diskutovaných jmen", uvedla předsedkyně koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová k budoucí nominaci kandidáta na českého eurokomisaře. Podle Radka Vondráčka (ANO) však Síkela nemá odbornost. Řekli to v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Pekarová Adamová ujistila, že nebude zpochybňovat právo Pirátů a STAN navrhnout kandidáta do Evropské komise. "Když se na něco podá ruka, tak já dohodu držím," uvedla. Zdůraznila, že to ale neznamená "nevyplněný šek", a zopakovala, že vláda by chtěla v komisi získat hospodářský resort. "Hospodářské politice se právě pan Síkela věnuje velmi dobře v současné vládě, má dobrou pozici i v rámci Evropy," poznamenala.

V debatách o českém eurokomisaři padá i jméno lídryně kandidátky STAN v nynějších eurovolbách Danuše Nerudové. S nominací chtějí přijít také Piráti, jejichž adeptem je europoslanec Marcel Kolaja.

13:46

Proevropské strany na Slovensku za posledních pět let oslabily, většinu z 15 slovenských europoslaneckých míst obsadí strany, které prosazují "mír v Evropě", tedy i politiku ústupků vůči Rusku. Napsala to slovenská média v reakci na neoficiální výsledky sobotních voleb do Evropského parlamentu, podle kterých na Slovensku vyhrálo proevropské opoziční hnutí Progresivní Slovensko před vládním Směrem-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Tisk tvrdí, že Směru nevyšla snaha o mobilizaci voličů využitím tématu květnového pokusu o atentát na Fica.

13:07

Jak na dnešním briefingu pro novináře poznamenala Delphine Colardová z tiskového oddělení EP, ve čtyřech zemích EU je hlasování povinné. Jde o Belgii, Bulharsko, Řecko a Lucembursko. Novinkou pro letošní rok rovněž je, že právě v Belgii, ale rovněž v Německu, mohou hlasovat i šestnáctiletí a sedmnáctiletí. "Poprvé tak mohou volit asi dva miliony nových mladých voličů," uvedla Colardová.

13:07

První vnitrostátní odhady výsledků evropských voleb zveřejní Evropský parlament již kolem 18:15. Půjde o údaje ze šesti zemí - Rakouska, Kypru, Německa, Řecka, Nizozemska a Malty. Následně budou každou hodinu přidávány odhady z dalších zemí. První prozatímní výsledky budou oznámeny mezi 23:15 a 23:45, informoval Evropský parlament.

13:06 Koalice Spolu logo

Za "superúspěch" v evropských volbách pro koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) označil předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka vítězství a zisk osmi mandátů. První místopředseda ANO Karel Havlíček by byl spokojený, pokud by volby přinesly pro toto opoziční hnutí víc než šest europoslaneckých křesel, která obhajuje. Oba politici to řekli v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Strany koalice Spolu měly v nynějším Evropském parlamentu osm mandátů. ODS ve volbách před pěti lety obsadila čtyři europoslanecká křesla a KDU-ČSL a TOP 09 po dvou. Výsledky letošních evropských voleb v Česku budou zveřejněny dnes zhruba hodinu před půlnocí. Hnutí ANO, které před pěti lety vyhrálo, a koalice Spolu jsou největšími favority letošního výběru europoslanců.

10:49

Podle médií volební účast na Slovensku zřejmě přesáhla 34 procent, což by znamenalo rekord od vstupu země do EU. Před pěti lety se eurovoleb na Slovensku zúčastnilo 22,7 procenta oprávněných voličů a účast tehdy byla opět nejnižší z celého evropského bloku.

10:48

Sobotní volby do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku podle neoficiálních údajů vyhrálo se ziskem 27,8 procenta hlasů proevropské opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) před vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica s podporou téměř 25 procent. Celkových 15 europoslaneckých křesel si rozdělí pět stran, informovala dnes slovenská média. Oficiální výsledky slovenského hlasování zveřejní úřady dnes pozdě večer po skončení voleb v celé Evropské unii.

09:43

Eurovolby na Slovensku podle listu Denník N zřejmě vyhrálo proevropské opoziční hnutí Progresivní Slovensko před vládním Směrem-SD premiéra Fica.

08:21

Ve všech zbývajících 20 členských zemí EU jsou otevřené volební místnosti pro eurovolby. Hlasování skončí ve 23:00 v Itálii, až pak budou výsledky.

08:13

V Německu se otevřely volební místnosti. Vybírat 96 europoslanců může asi 65 milionů voličů. Favoritem je podle průzkumů konzervativní unie CDU/CSU.

08:07

Kampaň voleb do Evropského parlamentu výrazně ovlivnilo několik témat, například migrační pakt, Green Deal nebo možné zrušení práva veta. Nezneužívají je politici? A proč jsou vůbec eurovolby důležité? Ve videích vysvětluje redaktorka a bývalá bruselská zpravodajka Aktuálně.cz Kateřina Šafaříková.

07:59

V Evropské unii vrcholí volby do Evropského parlamentu. Celkem se dnes bude hlasovat ve 20 zemích, dnes se hlasuje v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Německu, Estonsku, Řecku, Španělsku, Francii, Chorvatsku, Kypru, Litvě, Lucembursku, Maďarsku, Rakousku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Finsku a Švédsku. Zbývající členské státy včetně Česka již mají hlasování za sebou. 

21:15

 Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá dnešního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X. Údaje z posledního okrsku dostali statistici v 19:40, tedy o zhruba půl hodiny dříve než při minulých volbách do Evropského parlamentu před pěti lety. Celkové výsledky včetně účasti zveřejní statistický úřad v neděli později večer potom, co se uzavřou všechny volební místnosti v Evropské unii, konkrétně v Itálii. V prvních hodinách po uzavření volebních místností v Česku ve 14:00 přitom sčítání postupovalo o něco pomaleji než při volbách předcházejících. "V 16:00 byla převzata data z 10 866 okrsků. V roce 2019 šlo ve stejný čas o 12 036 okrsků," hlásili odpoledne statistici. Výsledky voleb do nedělních 23:00 zveřejnit nelze. Statistici upozornili na to, že úřad data z okrsků jen přijme a dál je nezpracovává.   

17:53

Některé obce využily konání voleb k místním referendům. V obci Lštění na Benešovsku rozhodlo pouhých 9 hlasů o tom, že radnice může změnit část obecních pozemků v místní části Zlenice z orné půdy na zastavitelnou plochu. Obec s necelými 500 obyvateli tak může změnou charakteru pozemků o výměře zhruba 5,8 hektarů zvětšit hodnotu svého majetku o několik milionů korun. Referenda se zúčastnilo 203 voličů z celkových 352, což je 57,67 procenta. Pro bylo 103, tedy 50,74 procenta z odevzdaných platných hlasů. ČTK to řekla starostka obce Linda Procházková (Zastupitelé pro občany). "I když to bylo těsné, o devět hlasů, lidé vyjádřili souhlas, a rozhodli ti, co do toho mají nejvíc právo mluvit, tedy lidé s trvalým pobytem," řekla starostka.

17:24

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách postupovalo dnes odpoledne v Česku o něco pomaleji než při předcházejících volbách do Evropského parlamentu před pěti lety. Vyplývá to ze sdělení, které zveřejnil Český statistický úřad na síti X. Na úřadu se výsledky z okrsků scházejí. "V 16:00 byla převzata data z 10 866 okrsků. V roce 2019 šlo ve stejný čas o 12 036 okrsků," uvedli statistici na sociální síti. Pomalejší postup sčítání může souviset s účastí, která podle informací ČTK z volebních komisí a obecních samospráv přesáhla na mnoha místech 30 procent a v Praze se dostala i přes 40 procent.  

15:34

Evropské volby v Česku neprovázely z pohledu ministerstva vnitra problémy. Vnitro dostalo informace jen o odcizení vlajek EU ve dvou obcích - v Zelenecké Lhotě na Jičínsku a Břevnici na Havlíčkobrodsk. ČTK to dnes řekl ředitel odboru voleb ministerstva Tomáš Jirovec. Ještě před samotným zahájením hlasování v pátek odpoledne ministerstvo zaznamenalo podle ředitele odboru dotazy například na nedoručené voličské průkazy. Šlo podle něho o jednotlivé případy, přičemž průkazy byly uložené na dodací poště. Jinak první výsledky poslali do Českého statistického úřadu ve 14:22 členové komise z okrsku Ústí nad Labem - Neštěmice. "Následoval okrsek v Blatné na Strakonicku a v Žimuticích na Českobudějovicku," uvedl úřad.

15:09

Volební komise na mnoha místech v Česku stále sčítají hlasy. Až jejich počty pošlou na Český statistický úřad v Praze, zůstanou tato data uložena bez možnosti, aby se někdo dozvěděl, jak volby v Česku dopadly. Předseda tohoto úřadu Marek Rojíček České televizi před chvílí řekl, že data začnou odborníci zpracovávat až v neděli. "Nikdo, ani žádný pracovník našeho úřadu, nebude mít přístup, náhled k datům. Až do zítřka, kdy s nějakým předstihem před zveřejněním, začne jejich zpracovávání. Do té doby budou "zmrazeny", budou ležet v databázi, se silnou ochranou," upozornil.

14:06

V šestém volebním okrsku v Českém Krumlově byla volební účast před koncem hlasování 34,5 procenta. Do českobudějovické základní školy v Kubatově ulici přišlo tou dobou už okolo 40 procent voličů.

14:05

V Libereckém kraji se dvě hodiny před uzavřením volebních místností účast pohybovala kolem 30 až 35 procent. Na jednom ze tří okrsků na Základní škole Pasířská k urnám přišlo dokonce přes 39 procent zapsaných voličů, tamní zapisovatelka Pavla Paduchová odhaduje, že by mohli v účasti překonat tu před pěti lety, která činila 41,9 procenta. Po poledni už přicházejících lidí výrazně ubylo.

14:05

V Praze se účast hodinu až dvě před uzavřením volebních místností pohybovala kolem 40 procent. Například v Praze 6 byla ještě vyšší a již ve 12:00 dosáhla hodnoty 44 procent, v Praze 5 to bylo 38,4 procenta. Necelých 40 procent lidí přišlo volit ke 13:00 v Praze 1 a Praha 4 hlásila ke 13:30 účast zhruba 45 procent. Čtyřicetiprocentní hranici přesáhla i Praha 12, kde ke 13:30 odvolilo zhruba 43 procent lidí, v Praze 14 přišlo k urnám asi 35,3 procenta oprávněných voličů.

14:04

Volební komise ani policejní prezidium neevidují žádné větší problémy nebo incidenty. V obci Břevnice na Havlíčkobrodsku ale někdo ukradl vlajku Evropské unie.

14:01

Účast v evropských volbách v ČR na mnoha místech přesáhla 30 procent, v Praze i 40 procent. Je vyšší než před pěti lety. Větší problémy nikde nebyly.

13:50

Slovenská policie dopoledne informovala, že kvůli nálezu neznámého prášku evakuovala budovu ve městě Palárikovo, ve které jsou volební místnosti. Dvě z nich byly zhruba po hodině znovu otevřené, třetí zůstala uzavřená do poledne, a to kvůli analýze nalezené látky. Policejní prezident Ľubomír Solák na základě dílčích výsledků testů na tiskové konferenci řekl, že nešlo o nebezpečnou látku. Ta byla nalezena mezi prázdnými hlasovacími archy.

Šéf státní volební komise Eduard Burda doplnil, že volební moratorium v zemi bude kvůli incidentu prodlouženo o tři hodiny; v praxi to znamená, že o dobu přerušení hlasování budou dotčené volební místnosti otevřeny déle.

12:11

Slovenská policie dopoledne informovala, že kvůli nálezu neznámého prášku evakuovala budovu ve městě Palárikovo, ve které jsou volební místnosti. Dvě z nich byly zhruba po hodině znovu otevřené, třetí zůstala uzavřená kvůli analýze nalezené látky. V Popradu si pak jeden člověk stěžoval, že mu nebylo umožněno volit. Přivolaná policejní hlídka zjistila, že oznamovatel odmítl prokázat svou totožnost.

12:09

V roce 2019 přišlo přišlo v Česku za oba dny voleb k urnám celkem zhruba 29 procent voličů. Byla to tehdy dosud nejvyšší účast v zemi při evropských volbách. Přesto šlo o třetí nejnižší účast ze všech zemí Evropské unie.

12:08

Ve středočeských okresních městech se účast pohybovala od 25 do 30 procent. Ve 44 okrscích Mladé Boleslavi odevzdalo k 11:00 hlas 29,45 procenta voličů. Podobnou účast hlásí i další města, v Benešově přišlo k urnám 29,2 procenta voličů, v Nymburce 30 procent, v Kolíně 28,8 procenta. "Průměrná účast ve městě Beroun je 27 procent, v okolních obcích 30,5 procenta," řekl Kamil Choc z berounské radnice. V Kladně volební účast v 11:00 činila 25,1 procenta.

11:58

V Olomouci volební účast už místy překročila 30 procent. "Dostali jsme se na 33 procent a teď se to zase rozproudilo. Za několik minut přišlo volit zhruba 15 lidí," řekla před 11:00 Dagmar Vláčilová z okrskové volební komise v Olomouci-Hodolanech. Ve volebním okrsku číslo v 2 v Kroměříži byla v 10:45 volební účast 30 procent. V největším volebním okrsku ve Vsetíně-Rokytnici činila krátce před 11:00 volební účast 25 procent a v nejmenším okrsku Semetín atakovala 34 procent.

11:57

V Libereckém kraji se dvě hodiny po otevření volebních místností účast pohybovala většinou kolem 25 až 30 procent. Na jednom ze tří okrsků na Základní škole Pasířská už k urnám přišlo dokonce přes 34 procent zapsaných voličů. "A lidé pořád průběžně chodí," řekla tamní zapisovatelka Pavla Paduchová. Naopak v České Lípě byla zatím účast nižší, jen kolem 23 procent.

11:56

V Brně přišlo k 10:00 volit 30,5 procenta oprávněných voličů, ve zbytku kraje to bylo 27,4 procenta. V Jihočeském kraji se účast pohybovala od 30 do 36 procent. V českobudějovickém okrsku 28 v Základní a mateřské škole Nová přišlo odvolit 33,7 procenta voličů.

11:56

V Praze se účast dopoledne podle zástupců místních radnic pohybovala vesměs lehce nad 30 procenty. Vyšší byla například v Praze 6, kde již k 10:00 účast dosáhla 37,7 procenta. V Praze 5 to bylo ke stejnému času 31,2 procenta. K 10:30 přišlo v Praze 2 k urnám 32,3 procenta voličů a ve třetí městské části 32 procent voličů. Praha 9 hlásila v 11:00 účast 31,5 procenta, Praha 1 pak zhruba 34 procent a Praha 7 asi 37 procent.

11:48

Účast ve volbách do Evropského parlamentu dnes po 10:00 už na mnoha místech České republiky přesáhla 30 procent. Je tak vyšší než před pěti lety. Volební komise ani policejní prezidium zatím neevidují žádné problémy nebo incidenty. Vyplývá to z informací od volebních komisí a samospráv. 

11:48

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po nynějších volbách do Evropského parlamentu neočekává zásadní změny priorit a hodnot Evropské unie, byť poměr sil se podle ní patrně změní. Čaputová to dnes řekla novinářům, když odevzdala svůj hlas v eurovolbách ve městě Pezinok, kde bydlí. Její zvolený nástupce Peter Pellegrini, který převezme prezidentský úřad příští sobotu, pak řekl, že EU stojí na rozcestí a bude muset přijmout závažná rozhodnutí v několika oblastech.

10:27

Slovenský premiér Robert Fico využil dnešní volby do Evropského parlamentu ke kritice západních zemí za to, že souhlasily, aby Ukrajina používala jejich zbraně k útokům na Rusko. příspěvku na sociální síti Fico tvrdil, že velké demokracie si nepřejí mír, ale eskalaci napětí s Ruskem. Předseda slovenské vlády, který se zotavuje ze střelných poranění po atentátu z poloviny května, uvedl, že volil v nemocnici.

Slovenský premiér Robert Fico poprvé od atentátu veřejně promluvil.
Slovenský premiér Robert Fico poprvé od atentátu veřejně promluvil. | Foto: Robert Fico via Facebook/via REUTERS
10:16

Výsledky evropských voleb mohou zamíchat domácí politikou i předpovědět sílu stran před sněmovními volbami. Pro favorita hnutí ANO je výhra povinností, koalici Spolu by mohla utužit. Starostové zase hrají o post eurokomisařky. Přísaze může politický nováček Filip Turek zajistit první celostátní úspěch.

09:55

Občané v pěti evropských zemích včetně České republiky dnes rozhodují o 127 křeslech z celkových 720 v budoucím Evropském parlamentu. V Česku se eurovolby konají druhým dnem, naopak začíná se volit v Itálii a jednodenní volby jsou dnes v Lotyšsku, na Maltě a také na Slovensku.

08:18 SOCDEM logo

Specialisté na politický marketing se neshodují, zda může Sociální demokracii (SOCDEM) v aktuálních evropských volbách uškodit, že v nich kandiduje koalice ČSSD, což je dřívější zkratka SOCDEM. Sociální demokraté, kteří byli v minulém volební období vládní stranou, svůj název změnili na sjezdu před rokem. Neměnné preference mohou být podle marketingových expertů výsledkem toho, že se změna značky nevydařila, ale rovněž i velké politické konkurence u voličů, na které SOCDEM cílí.

08:03

V Česku začal druhý den voleb, v nichž lidé rozhodnou o složení české části Evropského parlamentu. Výsledky budou známé až v neděli pozdě večer.

07:48

Voliči na Slovensku od rána vybírají 15 poslanců Evropského parlamentu. Podle dřívějších sondáží by se o vítězi mělo rozhodnout mezi vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a nejsilnějším opozičním a proevropským hnutím Progresivní Slovensko Michala Šimečky. Eurovolby na Slovensku skončí dvě hodiny před půlnocí, oficiální výsledky úřady zveřejní až v neděli pozdě večer po skončení hlasování v celé EU.

07:47

V členských zemích Evropské unie třetím dnem pokračují volby do Evropského parlamentu. Dnes půjdou do volebních místností voliči na Slovensku, v Lotyšsku a na Maltě. Hlasování začne také v Itálii, kde bude pokračovat i v neděli. Naopak v  Česku volby skončí.

07:26

V 8 hodin ráno se znovu otevírají volební místnosti v Česku, kde lidé budou moci odevzdat svůj hlas do 14 hodin.

22:00

Volební místnosti, které se ve 22 hodin uzavírají, se znovu otevřou v sobotu ráno. Lidé mohou v sobotu volit od 8 do 14 hodin.

20:40 Koalice Stačilo! logo

Lídryně Stačilo!, europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná věří, že ve volbách do Evropského parlamentu koalice získá více mandátů než jeden, který v EP mají komunisté.

Řekla to v Novém Jičíně, kde do EP volila. Momentálně zastupuje komunistickou stranu v Bruselu právě jen Konečná.

18:55 Koalice Spolu logo

Jurečka očekává vyšší volební účast než při minulých eurovolbách, mohla by podle něj překročit 30 procent.

Volby do EP jsou podle Jurečky společně s volbou amerického prezidenta letošními klíčovými událostmi ve světovém měřítku. Jurečka to dnes řekl novinářům v Rokytnici na Přerovsku, kam přišel odevzdat svůj hlas.

18:50 Koalice Spolu logo

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka věří, že koalice Spolu dnes zahájené volby do Evropského parlamentu (EP) vyhraje.

"Očekávám, že koalice Spolu dokáže (v eurovolbách) vyhrát a dokáže obhájit mandáty, které jako KDU-ČSL obhajujeme. Věřím, že pro EU i pro Českou republiku to budou dobré volby tak, aby tady byla bezpečná EU, více konkurenceschopná a méně byrokratická. A Česká republika aby byla zároveň silnější zemí v rámci EU," uvedl Jurečka. 

18:02

V prvních hodinách po otevření volebních místností se účast různila, někde byla i deset procent, jinde se naopak počítala v nižších jednotkách procent.

17:33

Jednička kandidátky hnutí ANO do evropských voleb Klára Dostálová věří ve vyšší volební účast, která by mohla hnutí ANO pomoci. K volbám by podle ní mohlo přijít mezi 30 až 35 procenty voličů.

Dostálová to řekla po odevzdání hlasu ve volební místnosti v Hořicích na Jičínsku, kde žije. Při posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 byla v Česku volební účast 28,72 procenta.

17:09 Koalice Spolu logo

Lídr kandidátky Spolu Alexandr Vondra (ODS) po hlasování v evropských volbách v Litoměřicích novinářům řekl, že lidé si více uvědomují vliv Evropského parlamentu na jejich životy. Očekává, že volební účast lehce překročí 30 procent, v roce 2019 byla necelých 29 procent.

"Myslím si, že si lidé více uvědomují, že to jejich životy ovlivňuje víc, než si dřív mysleli. Přece jen 80 procent zákonů a předpisů vzniká tam," uvedl Vondra. Volby jsou podle něj důležité, protože lidé při nich mohou ovlivnit podobu předpisů.

Doufá, že vyhraje koalice Spolu, kterou, jak řekl, samozřejmě volil. Podle něj jde o souboj vládní koalice s opozičním hnutím ANO. "Pokud někdo nechce, aby se radoval Andrej Babiš (ANO) nebo Tomio Okamura (SPD), ať třeba i zatne zuby a jde volit Spolu," vzkázal Vondra voličům.

16:56

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš by chtěl, aby Piráti ve volbách do Evropského parlamentu obhájili tři mandáty. Doufá, že by jich mohlo být i víc a že lidé v celé Evropě budou volit liberální mladé strany, které to s budoucností myslí vážně. Účast si netroufá odhadovat, chce počkat na data.

16:47 Koalice Spolu logo

Ve volbách do Evropského parlamentu se podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhoduje o tom, zda bude Evropa bezpečná a prosperující, nebo ji ovládnou populisté a extremisté. Fiala to řekl novinářům poté, co odevzdal svůj hlas na základní škole v Brně. Věří, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sestavila silnou kandidátku v čele s Alexandrem Vondrou a že středopravá skupina může být v Evropském parlamentu tou nejsilnější.

"Na naší kandidátce jsou zkušení a odvážní lidé, kteří se nebudou rozhlížet a hned od začátku budou v Evropě hájit zájmy České republiky. Velice rád jsem ji volil a chtěl bych vyzvat všechny občany, aby mě co nejvíc z nich následovalo. Protože máme šanci vyhrát jedině spolu," uvedl předseda vlády.

16:40

Čtvrteční večerní superdebatu o vztahu národní a evropské politiky s vedením parlamentních stran vidělo v České televizi 386 tisíc lidí starších 15 let, tedy čtyřikrát méně než loňskou diskusi kandidátů před prvním kolem prezidentských voleb. Ve čtvrtek debatu sledovalo 12,5 procenta diváků s puštěnou televizí.

15:32 STAN logo

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan odevzdal dnes po 14:30 hlas v evropských volbách. Doufá, že účast bude výrazně nad 30 procent. Za úspěch by považoval, kdyby hnutí dosáhlo dvouciferného výsledku, řekl novinářům.

Volby do Evropského parlamentu jsou podle něj důležité, protože Česko má za sebou 20 let členství v Evropské unii a je aktivní zemí. "Už se opravdu přestaňme chovat, že je tady nějaký zlý Brusel, tu Evropu budujeme my, a já doufám, že si to uvědomí i voliči, a taky doufám, že díky tomu ta volební účast bude vyšší, než bývala," řekl Rakušan. O tom, že lidé o Evropské unii rozhodovat chtějí, svědčí podle něj například zvýšený zájem o volební debaty a atmosféra před volbami.

15:12

Prezident Petr Pavel doufá, že účast u voleb do Evropského parlamentu bude letos vyšší než před pěti lety. Za úspěch by považoval, kdyby k volbám přišlo přes 30 procent voličů. Prezident to řekl novinářům poté, co odvolil spolu se svou manželkou v Černoučku na Litoměřicku, kde mají bydliště. V roce 2019 přišlo v Česku k volbám do Evropského parlamentu 28,72 procenta voličů.

Hlavní témata evropských voleb, jako je nelegální migrace, stav životního prostředí či konkurenceschopnost ekonomik, se dotýkají osobně každého, uvedl Pavel. Lidé by proto neměli nechat za sebe rozhodovat jiné. "Nemá smysl kritizovat Evropskou unii, nadávat na to, že nám někde něco předepisuje, když se sami nezúčastníme voleb a nevyužijeme svoje právo ty věci měnit," řekl prezident.

Evropa jsme my všichni, nemá proto smysl stát stranou a nadávat, uvedl Pavel. "Je lepší být u toho a spolurozhodovat," řekl novinářům.

15:10 SPD a Trikolora logo

Volby do Evropského parlamentu jsou letos zásadní, pro koalici SPD a Trikolory je cílem obhájit dva mandáty, jakékoli procento navíc oproti výsledku před pěti lety by bylo příjemným bonusem. Novinářům to dnes řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura poté, co odevzdal hlas na základní škole Cesta k úspěchu v Praze.

Volby jsou podle Okamury zásadní, neboť většina zákonů, které Česko přijímá, pochází z Evropské unie. "Dnes jsou na stole témata typu zničující Green Deal, migrační pakt, který také zásadně ohrozí naši bezpečnost, je tady nastupující cenzura, v sázce je zrušení práva veta pro Českou republiku, což je samozřejmě pro SPD a Trikoloru zcela nepřijatelné," poznamenal.

Přál by si, aby volební účast byla co nejvyšší. Podle Okamury se bude jednat o svým způsobem první referendum o vládě Petra Fialy (ODS). "Jsou to v podstatě první celostátní volby po dlouhé době, co vládne Fialova vládní pětikoalice. Budou to podle mého názoru poměrně zajímavé signály podle toho, jak volby dopadnou," doplnil.

15:08

Za úspěch hnutí ANO v evropských volbách bude jeho předseda Andrej Babiš považovat vítězství a obhajobu nynějších šesti mandátů hnutí v Evropském parlamentu. Rozhoduje se o budoucnosti Evropy, řekl médiím, když v Průhonicích u Prahy odevzdal hlas ve volbách. Do urny vhodil volební lístek ANO a na kandidátce takzvaně nekroužkoval. K volební urně přišel i s manželkou Monikou a dětmi.

Mezi nejzávažnější témata Babiš řadí zejména cenu elektrické energie a zmínil rovněž migraci. "Rozhoduje se o budoucnosti Evropy a není to žádné přehánění. Snažili jsme se naše voliče mobilizovat. Voliči tradičně moc nechodí, ale tentokrát jsme se jim snažili vysvětlit, že je to extrémně důležité pro jejich život, pro život celé České republiky, pro budoucnost Evropy," uvedl předseda ANO.

14:10

Svého volebního práva může využít více než osm milionů českých voličů. Při minulých eurovolbách před pěti lety přišlo hlasovat jen zhruba 29 procent z tehdejších 8,3 milionu voličů. Loni v prezidentských volbách mohlo hlasovat 8,2 milionu voličů.

14:00

Češi začali popáté v historii rozhodovat o přeobsazení 21 křesel v Evropském parlamentu. Vybrat si mohou kandidáty jednoho ze tří desítek politických stran, hnutí nebo jejich koalic. Mezi první voliče bude tradičně patřit řada politických lídrů včetně prezidenta Petra Pavla.

Volební místnosti budou otevřeny dnes do 22:00 a po noční přestávce v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky ale budou zveřejněny až v neděli hodinu před půlnocí, protože se musí čekat na konec hlasování ve všech zemích Evropské unie.

12:32

Politolog Stanislav Balík se domnívá, že téma referenda o vládnoucí koalici tentokrát opozice příliš nevyužívala. Kampaň podle něj byla klidnější a méně viditelná, než očekával. V televizních předvolebních debatách se podle politologa neodehrálo nic překvapivého. Vládní představitelé se snažili konsolidovat svůj voličský tábor, předseda opozičního ANO Andrej Babiš neudělal jasný úkrok k voličským skupinám, na které dříve nemířil, dodal.

Největší záhadou tak podle Balíka zůstává, zda se do Evropského parlamentu dostanou zástupci neparlamentních koalic Stačilo! či Přísaha a Motoristé. Před čtvrt rokem nikdo netušil, jak vážným uchazečem bude druhé zmíněné uskupení. Lídr kandidátky Filip Turek podle Balíka využil své dovednosti "z dráhy youtubera a influencera" a stal se zajímavým pro nerozhodnuté voliče.

12:31

V kampani před volbami do Evropského parlamentu rezonovala podle politologů mezinárodní témata s dopadem na Českou republiku. Byly jimi Zelená dohoda pro Evropu (takzvaný Green Deal), migrace či válka na Ukrajině. 

Zelená dohoda pro Evropu podle politologa Petra Justa intenzitou v kampani porazila i migraci. "Je to téma, které je pro politiky výhodné. Díky složitosti Green Dealu a mnoha mýtům, kterými je opředen, nabízí zejména kritikům palivo pro jejich vymezování se vůči němu, často i za cenu ohýbání pravdy," míní. Složitost celého legislativního aktu Green Dealu, který se skládá z mnoha dílčích norem, je pro voliče téměř nemožné si to ověřit, řekl Just.

Zejména kritici dohody si tak podle něj nemohli přát lepší téma. "Ale zase je třeba uznat, že to po dlouhé době bylo téma, které přímo souvisí s evropsko-unijní agendou. Věcné téma, které je samozřejmě z pohledu těchto konkrétních voleb relevantní," dodal. Vedle toho byla ale kampaň podle Justa plna i témat se spíše vnitropolitickým kontextem, včetně tradičního narativu o volbách coby referendu o vládě.

11:40

Bosenskosrbští ministři ve vládě Bosny a Hercegoviny znemožnili některým občanům Evropské unie hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu na diplomatických misích svých zemí. Týká se to občanů Polska, Rumunska a Slovinska žijících v Bosně a Hercegovině, informoval bruselský server Politico. Lidé z okolí bosenskosrbského vůdce Milorada Dodika uvedli, že jde odvetný krok za to, že dotyčné tři země v květnu podpořily rezoluci OSN, podle níž si má svět každý rok připomínat genocidu v bosenské Srebrenici spáchanou v roce 1995 bosenskosrbskými jednotkami.

11:23

Politické strany před volbami slibují ledacos. Poznáte podle vět z programu, o jakou stranu jde? 

10:04

Policisté budou při dnešních a sobotních volbách do Evropského parlamentu hlídkovat u volebních místností. Neočekávají žádné významné incidenty, komisím ale předají kontakty pro řešení potenciálních rizikových situací. 

"Blíží se volby do Evropského parlamentu a s tím bude souviset i bezpečnostní opatření, které připravujeme. Bude ve standardním formátu: Můžete nás potkat v blízkosti volebních místností a našim cílem bude především okamžitě reagovat na případná narušení veřejného pořádku," uvedla policie.

Doplnila, že nemá žádné informace o tom, že by průběh voleb měl být ohrožen. "Všechny komise budeme oslovovat a předáme jim přímé kontakty pro okamžité řešení potenciálně vzniklých rizikových situací," dodali policisté.

10:02

Irští voliči dnes jako druzí v Evropské unii hlasují ve volbách do Evropského parlamentu. Volební místnosti se otevřely už v 7:00 ráno (8:00 SELČ), uzavřou se ve 22:00 místního času (23:00 SELČ). Irové si vybírají 14 nových europoslanců, což je o jednoho více než v roce 2019. 

Hned 15 minut po otevření volebních místností odhlasoval ve škole ve vesnici Delgany irský premiér Simon Harris. "Je velmi důležité, aby lidé šli k volbám a vyjádřili svůj názor," citovala ho irská média. "Protože když se tam neukážete, dovolíte někomu jinému, aby mluvil za vás," dodal sedmatřicetiletý Harris, který je irským premiérem teprve od dubna.

10:01

Populární chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci  přestane odpovídat na otázky o výsledcích budoucích voleb, informuje zpravodajský web televize Sky News. Děje se tak poté, co tento chatovací systém od společnosti OpenAI, který využívají miliony lidí po celém světě, tvrdil, že zná výsledky nadcházejících britských parlamentních voleb, amerických prezidentských voleb či voleb do Evropského parlamentu, přestože se zatím nehlasovalo.

Na dotazy ohledně výsledků budoucích voleb ChatGPT nově odpovídá "Promiňte, nemám informace o výsledcích těchto voleb…Výsledek voleb závisí na mnoha faktorech a bude znám až po skončení hlasování a sečtení hlasů".

10:00

Volební místnosti se v Česku otevřou v pátek ve 14 hodin, zavřou se ve 22 hodin. Po noční pauze budou moct lidé volit ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.  Lidé budou mít na výběr z 674 kandidátů, zvolí 21 z nich. 

09:57

Evropské volby začaly už ve čtvrtek, a to v Nizozemsku. Podle odhadů tam zvítězila koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), která získala osm mandátů. O jeden mandát méně má krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Jak nicméně poznamenali experti, u odhadů může být chybovost až jeden mandát, a je tedy možné, že vítězné strany mohou být dvě a získat stejný počet křesel.

Každé volby přinášejí změnu a o hlasování do Evropského parlamentu, které v Česku začíná v pátek, to platí dvojnásob. V řadě evropských zemí posiluje krajní pravice a její mírnější verze se může historicky poprvé v Bruselu dostat k moci.

Kdo se uchází o hlasy voličů? Podívejte se, kdo je na kandidátkách všech stran. 

Manuál Aktuálně.cz nabízí možnosti, podle čeho se u volebních uren rozhodovat. 

Stále nevíte, jakou stranu volit? Vyzkoušejte si volební kvíz, abyste zjistili, k jaké straně máte nejblíž. 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vítáme vás u online přenosu k volbám do Evropského parlamentu.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2024 14:55
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami