Testování bude efektivnější, když se zaměří hlavně na ohniska nákazy, plánuje Vojtěch

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2020 10:47
Ministerstvo zdravotnictví má novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě, kde se objeví ohnisko nákazy. Testování tak má být více efektivní. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou těmito regiony například Chebsko nebo Domažlicko.
Testování kolektivní imunity vůči koronaviru na pražském náměstí Míru (ilustrační foto)
Testování kolektivní imunity vůči koronaviru na pražském náměstí Míru (ilustrační foto) | Foto: Honza Mudra

"Jsou to regiony, které sousedí s Německem. Musíme proto řešit pendlery, domovy pro seniory a nákazu ve zdravotnických zařízeních," uvedl k tomu náměstek. Nakupení případů mělo podle něj souvislost například se zdravotnickým zařízením v Mariánských Lázních i s jedním obchodem v Napajedlech na Zlínsku.

"Důvody jsou různé, často je to otázka jednoho nakaženého, který to roznese třeba po zdravotnickém zařízení," řekl ministr. Pendleři zpravidla nakazí svou rodinu a pak se nemoc dál šíří. "Proto stále trváme na testech," uvedl Vojtěch. Podmínky se podle něj stále vyjednávají. "Zbytek republiky je v naprosto klidné situaci," dodal Prymula.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je možné situaci sledovat na úrovni okresů, ale i nižší. Prymula uvedl, že cílenější testování bude také součástí takzvané chytré karantény, která má být spuštěna ve všech regionech od pátku 1. května. "Máme poslední den na zacvičování. Včera a dnes (ve středu a ve čtvrtek) byli školení hygienici v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a tím by měl být systém uzavřen," uvedl Prymula.

Současná kapacita testování je podle něj více než 13 000 testů za den a 98 laboratoří. "Pozitivních případů je zachyceno méně, není o testy takový zájem," řekl ministr. Testů je v současné době zhruba 7500 až 9000 denně. Testují se podle Prymuly už nejenom lidé s příznaky, ale také kontakty nakažených nebo různí lidé v riziku nákazy.

V současné době se testování zaměřuje také testování protilátek, jak dlouho přetrvávají u uzdravených a prevenci, aby nákaza nebyla zavlečena například do nemocnic nebo pobytových zařízení sociálních služeb.

Kraje kritizovaly, že náklady na testování pracovníků v sociálních službách byly přenesené na ně. "My je zatím vybavujeme rychlotesty zdarma, jiná otázka je praktického provedení," uvedl Prymula. Úhrady za tuto zdravotnickou péči se podle něj s pojišťovnami řeší.

 

Právě se děje

Další zprávy