Vojtěch Filip zůstává předsedou KSČM. Snad to rychle dopadne a bude vláda s důvěrou, napsal Babiš

Kateřina Frouzová ČTK Kateřina Frouzová, ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2018 23:01
Staronového stranického šéfa Vojtěcha Filipa na mimořádném sjezdu KSČM nepřímo podpořil prezident Miloš Zeman.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Milan Bureš

Nymburk - Těsně před vyhlášením výsledků druhého kola volby předsedy KSČM si dosadní šéf strany Vojtěch Filip dělal legraci, že když to nedopadne, bude mít alespoň dost času na chytání ryb. Nakonec bude muset oblíbeného koníčka odložit, protože se mu podařilo pozici obhájit. Porazil "stalinistu" místopředsedu Josefa Skálu i europoslankyni Kateřinu Konečnou.

Filip ve druhém kole sobotní volby získal 165 hlasů z 308 delegátů. Skálu podpořilo 143 komunistů. V prvním kole volby delegáti předsedu nevybrali. Filip v něm dostal 110 hlasů, Skála o pět méně.

Skála, který je dlouhodobým oponentem Filipa a členem radikálnějšího křídla strany, vzhledem k rozdílu hlasů ve druhém kole označil vítězství svého rivala za symbolické, svůj výsledek za nějakou velkou prohru nepokládá. Později neuspěl ani ve volbě místopředsedů.

Nově se jimi stali Konečná, v prvním kole volby místopředsedy pro evropské záležitosti a občanskou společnost, a poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort. Oba ale museli o funkce bojovat ve dvou kolech. Ort bude mít v gesci hospodaření strany a finance, Grospič odborné zázemí a propagandu. Funkci prvního místopředsedy, ač neměl podporu Filipa, obhájil Petr Šimůnek. Pověřen bude správou strany a přípravou voleb.

Třiašedesátiletý Filip stojí v čele KSČM od října 2005, na předloňském volebním sjezdu v Praze získal čtyřletý mandát. Po debaklu KSČM ve sněmovních volbách, v nichž KSČM získala jen 7,8 procenta hlasů, ale dal svoji funkci k dispozici.

Mnoho členů vytýkalo propad přízně voličů právě Filipovi, takže nebylo jisté, zda se politikovi podaří přesvědčit kolegy, aby mu znovu důvěřovali. "Těžko mne někdo předělá," uvedl Filip na dotaz, zda kvůli kritice, kterou na sjezdu slyšel, změní fungování strany. Dodal, že nikdy neprosazuje vlastní názory, ale zásadně jen usnesení kolektivních orgánů strany.

"Máme mandát k jednání s ANO a ČSSD"

Každý z trojice favorizovaných uchazečů o post předsedy symbolizoval něco jiného. Filip bezpochyby znamená pokračování dosavadního pragmatismu KSČM a také vyjednávání o podpoře vlády s hnutím ANO premiéra v demisi Andreje Babiše. Naopak Skála vyzýval k větší tvrdosti a razantnosti během debat s ANO. "Jsme připraveni zahájit v příštím týdnu jednání ve trojici s ANO a ČSSD," oznámil po svém zvolení Filip.

"Zatím máme mandát k tomu, abychom o tom jednali. Závěr je dám tím, nakolik budeme spokojení s vyjednáváním, programovou shodou a s osobami, které budou jmenované na funkce ministrů," dodal Filip.

Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu odpoledne Filipovi blahopřál ke znovuzvolení.Babiš věří, že nadcházející rozhovory se sociálními demokraty a komunisty co nejdříve povedou ke vzniku vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny.

"Gratuluji Vojtěchu Filipovi ke znovuzvolení předsedou KSČM. Těším se na společné jednání s KSČM a ČSSD, snad to rychle dopadne, ať je konečně nová vláda s důvěrou," uvedl Babiš na twitteru.

Krátce po zvolení gratuloval na sociálních sítích staronovému lídrovi komunistů také předseda ČSSD Jan Hamáček. "Věřím, že pod jeho vedením bude KSČM důsledně prosazovat levicový program a hájit sociální stát," uvedl.

Přestaňme si lhát do kapsy, vyzval Zeman

Na sjezdu Filipa nepřímo podpořil prezident Miloš Zeman. Ten se stal první hlavou státu, která po sametové revoluci 1989 byla ochotná na akci KSČM dorazit. Zeman sice oslovil delegáty sjezdu tradičním "soudružky a soudruzi", ale vzápětí jim řekl, že únor 1948 nebyl vítězný, ale prohraný, protože monopol podle prezidenta vede k degradaci.

Celkově byl projev prezidenta ke komunistům velmi kritický. Připomněl jim justiční vraždy a procesy 50. let minulého století a vyzval je k pokání. "To nebyly deformace. Přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby. To byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu," řekl Zeman.

Komunisté proti slovům prezidenta nijak veřejně neprotestovali. Některým vadilo, že je pronesl "bez historického kontextu".

"Pro mne je přednostní, že pan prezident přijel a na sjezdu KSČM projev řekl. Byl to malý krok pro pana prezidenta a velký skok pro KSČM," komentoval Zemanova slova předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik s tím, že tak důležitá návštěva pomáhá legitimizaci komunistů v očích občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy