Komunista Kohlíček na Krymu radil, jak obejít sankce. Nenecháme to bez reakce, protestuje Kyjev

Barbora Němcová Michael Švec Barbora Němcová, Michael Švec
20. 4. 2018 13:35
Europoslanec Kohlíček a senátor Doubrava navštívili ekonomické fórum na anektovaném Krymu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Praha - Velvyslanectví Ukrajiny v Praze důrazně protestuje proti cestě komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka a senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) na Krym. Tam se oba politici zúčastnili IV. Jaltského ekonomického fóra, které pořádají místní úřady s podporou ruské prezidentské kanceláře.

"Jde nikoliv o první porušení ukrajinských zákonů, jehož se oba výše uvedení politici svou návštěvou okupovaného území dopustili," píše ukrajinské velvyslanectví v prohlášení a upozorňuje, že Ukrajina je připravena odpovědět.

Jaroslav Doubrava.
Jaroslav Doubrava. | Foto: S.cz

"Takové jednání českých politiků považujeme za vědomé a demonstrativní znevážení mezinárodního práva, z toho důvodu toto jednání bezpodmínečně nezůstane bez reakce," stojí ve zprávě. Ukrajina zároveň upozorňuje, že za porušení pravidel, která platí pro vstup na okupovaná území, stanovují ukrajinské zákony i trestněprávní odpovědnost.

Ukrajince pobouřilo zejména to, že europoslanec Kohlíček v rozhovoru pro ruská média vyzval k porušení sankcí týkajících se Krymu a města Sevastopol. Rozhořčily je i "rady", které Kohlíček dával podnikatelům, jak obejít sankce a české i evropské právo.

Kohlíček v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti řekl, že je třeba hledat způsoby, jak sankce obejít, pokud se nepodaří spolupracovat přímo. "Protiruské sankce lze obejít například přes Bělorusko, Kazachstán nebo Arménii," řekl europoslanec. České firmy by podle něj měly s Krymem spolupracovat v oblasti turismu, energetiky či sklářství. 

Europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM).
Europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM). | Foto: kscm.cz

Kyjev požaduje, aby Praha na české firmy dohlédla. "Očekáváme, že příslušné orgány České republiky budou v této souvislosti věnovat pozornost těm českým firmám, v jejichž prospěch takto na Krymu lobbuje Jaromír Kohlíček a další čeští politici, kteří okupovaný Krym nezákonně navštívili," píše ukrajinská strana.

Ukrajinské velvyslanectví zároveň vyzývá, aby vedení Senátu odsoudilo nezákonné jednání senátora Doubravy, které odporuje oficiální pozici České republiky. Praha oficiálně podporuje územní celistvost Ukrajiny a neuznává ruskou anexi Krymu.

Cestu svého kolegy Kohlíčka na Krym zkritizoval i europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). "Ruské sdělovací prostředky se snaží Kohlíčkovu návštěvu propagandisticky zneužít proti Ukrajině, proti České republice a proti Evropské unii," napsal místopředseda podvýboru pro obranu a bezpečnost EP. "Jaromír Kohlíček, poslanec za Komunistickou stranu Čech a Moravy, otevřeně kolaboruje s ruským okupačním režimem," dodal Štětina.

Reakci Kohlíčka a Doubravy, kterého Kyjev prohlásil za nežádoucí osobu už kvůli jeho dřívějším cestám na okupovaná území, redakce shání.

Součástí "české delegace" na Krymu, jak vyplývá ze stránek extremistické strany Národní demokracie, je i Adam B. Bartoš odsouzený za antisemitismus a podnikatel Alexandr Gegalčij, kterého Kyjev považuje za rusínského separatistu.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 a tento stav trvá dodnes.

 

Právě se děje

Další zprávy