Komunista Kohlíček na Krymu radil, jak obejít sankce. Nenecháme to bez reakce, protestuje Kyjev

Barbora Němcová Michael Švec Barbora Němcová, Michael Švec
20. 4. 2018 13:35
Europoslanec Kohlíček a senátor Doubrava navštívili ekonomické fórum na anektovaném Krymu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Praha - Velvyslanectví Ukrajiny v Praze důrazně protestuje proti cestě komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka a senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) na Krym. Tam se oba politici zúčastnili IV. Jaltského ekonomického fóra, které pořádají místní úřady s podporou ruské prezidentské kanceláře.

"Jde nikoliv o první porušení ukrajinských zákonů, jehož se oba výše uvedení politici svou návštěvou okupovaného území dopustili," píše ukrajinské velvyslanectví v prohlášení a upozorňuje, že Ukrajina je připravena odpovědět.

Jaroslav Doubrava.
Jaroslav Doubrava. | Foto: S.cz

"Takové jednání českých politiků považujeme za vědomé a demonstrativní znevážení mezinárodního práva, z toho důvodu toto jednání bezpodmínečně nezůstane bez reakce," stojí ve zprávě. Ukrajina zároveň upozorňuje, že za porušení pravidel, která platí pro vstup na okupovaná území, stanovují ukrajinské zákony i trestněprávní odpovědnost.

Ukrajince pobouřilo zejména to, že europoslanec Kohlíček v rozhovoru pro ruská média vyzval k porušení sankcí týkajících se Krymu a města Sevastopol. Rozhořčily je i "rady", které Kohlíček dával podnikatelům, jak obejít sankce a české i evropské právo.

Kohlíček v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti řekl, že je třeba hledat způsoby, jak sankce obejít, pokud se nepodaří spolupracovat přímo. "Protiruské sankce lze obejít například přes Bělorusko, Kazachstán nebo Arménii," řekl europoslanec. České firmy by podle něj měly s Krymem spolupracovat v oblasti turismu, energetiky či sklářství. 

Europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM).
Europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM). | Foto: kscm.cz

Kyjev požaduje, aby Praha na české firmy dohlédla. "Očekáváme, že příslušné orgány České republiky budou v této souvislosti věnovat pozornost těm českým firmám, v jejichž prospěch takto na Krymu lobbuje Jaromír Kohlíček a další čeští politici, kteří okupovaný Krym nezákonně navštívili," píše ukrajinská strana.

Ukrajinské velvyslanectví zároveň vyzývá, aby vedení Senátu odsoudilo nezákonné jednání senátora Doubravy, které odporuje oficiální pozici České republiky. Praha oficiálně podporuje územní celistvost Ukrajiny a neuznává ruskou anexi Krymu.

Cestu svého kolegy Kohlíčka na Krym zkritizoval i europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). "Ruské sdělovací prostředky se snaží Kohlíčkovu návštěvu propagandisticky zneužít proti Ukrajině, proti České republice a proti Evropské unii," napsal místopředseda podvýboru pro obranu a bezpečnost EP. "Jaromír Kohlíček, poslanec za Komunistickou stranu Čech a Moravy, otevřeně kolaboruje s ruským okupačním režimem," dodal Štětina.

Reakci Kohlíčka a Doubravy, kterého Kyjev prohlásil za nežádoucí osobu už kvůli jeho dřívějším cestám na okupovaná území, redakce shání.

Součástí "české delegace" na Krymu, jak vyplývá ze stránek extremistické strany Národní demokracie, je i Adam B. Bartoš odsouzený za antisemitismus a podnikatel Alexandr Gegalčij, kterého Kyjev považuje za rusínského separatistu.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 a tento stav trvá dodnes.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 32 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 1 hodinou

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy