Co je to za akci? ptá se Sobotka. Kvůli zadrženému zpravodajci si předvolal Chovance i Stropnického

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 3. 2017 10:46
Podle zdroje Aktuálně.cz se vojenský zpravodajec, který byl chycen ochrankou ministra vnitra Milana Chovance před jeho domem, zajímal o jinou budovu, která se nachází v těsné blízkosti. Akce se týkala bezpečnosti státu. Premiér Bohuslav Sobotka svolal na středu odpoledne schůzku. Kromě ministra vnitra si pozval také ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Sobotkovi mají vysvětlit, co se stalo a o jakou akci vojenských zpravodajů šlo.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dva dny před důležitým sjezdem sociálních demokratů se dostala do médií zpráva, že před domem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na Praze 6, kde sídlí také řada ambasád, chytila před týdnem Chovancova ochranka agenta Vojenského zpravodajství. To spadá pod ministerstvo obrany, tedy do resortu hnutí ANO.

Poté, co na incident server Seznam Zprávy upozornil, se objevily spekulace, že může jít o pokus diskreditovat Chovance před stranickým sjezdem. Podle zdrojů Aktuálně.cz z Vojenského zpravodajství se ale agent zajímal o jinou budovu, která je velmi blízko Chovancova domu, a také o prostory kolem. "Tu akci máme schválenou," řekl redakci zdroj obeznámený s akcí. A dodal, že zpravodajci se zaměřovali na dům kousek od vily, v níž Chovanec pobývá. Jednali prý v zájmu bezpečnosti státu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle informací Aktuálně.cz svolal na středu odpoledne schůzku ministra vnitra Milana Chovance, ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna, na které mají Sobotkovi vysvětlit, co se stalo a čeho se akce vojenských zpravodajců týkala.

"Postupovali jsme podle předpisů," reagoval stručně na otázky ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na další otázky nechtěl odpovídat.

Týdeník Respekt ve středu napsal, že zpravodajec po zadržení Chovancovou ochrankou nejdříve tvrdil, že je student, po příjezdu policie ale ukázal odznak Vojenského zpravodajství.

V jeho fotoaparátu podle Respektu nebyly snímky Chovancovy vily, ale dům v bezprostřední blízkosti. Na dalších snímcích byly ale zachyceny stromy na vedlejším pozemku, přes něž je vidět na ministrovu rezidenci.

V úterý Stropnický uvedl, že jde o Chovancovu snahu se mediálně zviditelnit před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude ministr vnitra obhajovat funkci prvního místopředsedy strany.

"Přesto jsem inicioval svolání stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, aby tento médii prezentovaný 'incident' vyšetřila," uvedl v úterý v tiskové zprávě Stropnický.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy