Co je to za akci? ptá se Sobotka. Kvůli zadrženému zpravodajci si předvolal Chovance i Stropnického

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 3. 2017 10:46
Podle zdroje Aktuálně.cz se vojenský zpravodajec, který byl chycen ochrankou ministra vnitra Milana Chovance před jeho domem, zajímal o jinou budovu, která se nachází v těsné blízkosti. Akce se týkala bezpečnosti státu. Premiér Bohuslav Sobotka svolal na středu odpoledne schůzku. Kromě ministra vnitra si pozval také ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Sobotkovi mají vysvětlit, co se stalo a o jakou akci vojenských zpravodajů šlo.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dva dny před důležitým sjezdem sociálních demokratů se dostala do médií zpráva, že před domem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na Praze 6, kde sídlí také řada ambasád, chytila před týdnem Chovancova ochranka agenta Vojenského zpravodajství. To spadá pod ministerstvo obrany, tedy do resortu hnutí ANO.

Poté, co na incident server Seznam Zprávy upozornil, se objevily spekulace, že může jít o pokus diskreditovat Chovance před stranickým sjezdem. Podle zdrojů Aktuálně.cz z Vojenského zpravodajství se ale agent zajímal o jinou budovu, která je velmi blízko Chovancova domu, a také o prostory kolem. "Tu akci máme schválenou," řekl redakci zdroj obeznámený s akcí. A dodal, že zpravodajci se zaměřovali na dům kousek od vily, v níž Chovanec pobývá. Jednali prý v zájmu bezpečnosti státu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle informací Aktuálně.cz svolal na středu odpoledne schůzku ministra vnitra Milana Chovance, ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna, na které mají Sobotkovi vysvětlit, co se stalo a čeho se akce vojenských zpravodajců týkala.

"Postupovali jsme podle předpisů," reagoval stručně na otázky ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na další otázky nechtěl odpovídat.

Týdeník Respekt ve středu napsal, že zpravodajec po zadržení Chovancovou ochrankou nejdříve tvrdil, že je student, po příjezdu policie ale ukázal odznak Vojenského zpravodajství.

V jeho fotoaparátu podle Respektu nebyly snímky Chovancovy vily, ale dům v bezprostřední blízkosti. Na dalších snímcích byly ale zachyceny stromy na vedlejším pozemku, přes něž je vidět na ministrovu rezidenci.

V úterý Stropnický uvedl, že jde o Chovancovu snahu se mediálně zviditelnit před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude ministr vnitra obhajovat funkci prvního místopředsedy strany.

"Přesto jsem inicioval svolání stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, aby tento médii prezentovaný 'incident' vyšetřila," uvedl v úterý v tiskové zprávě Stropnický.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy