Co je to za akci? ptá se Sobotka. Kvůli zadrženému zpravodajci si předvolal Chovance i Stropnického

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 3. 2017 10:46
Podle zdroje Aktuálně.cz se vojenský zpravodajec, který byl chycen ochrankou ministra vnitra Milana Chovance před jeho domem, zajímal o jinou budovu, která se nachází v těsné blízkosti. Akce se týkala bezpečnosti státu. Premiér Bohuslav Sobotka svolal na středu odpoledne schůzku. Kromě ministra vnitra si pozval také ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Sobotkovi mají vysvětlit, co se stalo a o jakou akci vojenských zpravodajů šlo.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dva dny před důležitým sjezdem sociálních demokratů se dostala do médií zpráva, že před domem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na Praze 6, kde sídlí také řada ambasád, chytila před týdnem Chovancova ochranka agenta Vojenského zpravodajství. To spadá pod ministerstvo obrany, tedy do resortu hnutí ANO.

Poté, co na incident server Seznam Zprávy upozornil, se objevily spekulace, že může jít o pokus diskreditovat Chovance před stranickým sjezdem. Podle zdrojů Aktuálně.cz z Vojenského zpravodajství se ale agent zajímal o jinou budovu, která je velmi blízko Chovancova domu, a také o prostory kolem. "Tu akci máme schválenou," řekl redakci zdroj obeznámený s akcí. A dodal, že zpravodajci se zaměřovali na dům kousek od vily, v níž Chovanec pobývá. Jednali prý v zájmu bezpečnosti státu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle informací Aktuálně.cz svolal na středu odpoledne schůzku ministra vnitra Milana Chovance, ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna, na které mají Sobotkovi vysvětlit, co se stalo a čeho se akce vojenských zpravodajců týkala.

"Postupovali jsme podle předpisů," reagoval stručně na otázky ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na další otázky nechtěl odpovídat.

Týdeník Respekt ve středu napsal, že zpravodajec po zadržení Chovancovou ochrankou nejdříve tvrdil, že je student, po příjezdu policie ale ukázal odznak Vojenského zpravodajství.

V jeho fotoaparátu podle Respektu nebyly snímky Chovancovy vily, ale dům v bezprostřední blízkosti. Na dalších snímcích byly ale zachyceny stromy na vedlejším pozemku, přes něž je vidět na ministrovu rezidenci.

V úterý Stropnický uvedl, že jde o Chovancovu snahu se mediálně zviditelnit před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude ministr vnitra obhajovat funkci prvního místopředsedy strany.

"Přesto jsem inicioval svolání stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, aby tento médii prezentovaný 'incident' vyšetřila," uvedl v úterý v tiskové zprávě Stropnický.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy