Platy ve samosprávách nezvedejme, navrhuje vnitro. Rozpočty poznamenala pandemie

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2020 21:14
Ministerstvo vnitra navrhuje, aby se v příštím roce nezměnily odměny pro představitele obcí a krajů. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici, a na některé z dalších schůzí by se jím měla zabývat vláda. Ministerstvo argumentuje tím, že rozpočty samospráv poznamená letošní pandemie covidu-19, takže by je neměly zatížit další povinné výdaje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv podmiňují souhlas tím, že se stejně bude zacházet i s platy poslanců či senátorů. Pokud by se jejich platy zvýšily, požadují pro starosty, hejtmany a zastupitele pětiprocentní růst odměn.

Vnitro předkládá materiál upravující růst mezd v regionech každoročně, na začátku tohoto roku se odměny zvyšovaly o 10 procent. "Z hlediska dalšího navyšování odměn členům zastupitelstev je současná realita značně specifická. Rozpočty jednotlivých územních samosprávných celků výrazně postihlo snížení příjmů a zvýšení výdajů v důsledku rozšíření onemocnění covid-19," vysvětlilo vnitro, proč k 1. lednu 2021 další nárůst nenavrhuje.

Ministerstvo zdůrazňuje, že z platné právní úpravy sice plyne, že musí návrh předložit, ale už ne to, že odměny členů zastupitelstev se musí valorizovat. "Návrhem se tak sleduje záměr nezvyšovat z rozhodnutí státu mandatorní výdaje jednotlivých územních samosprávných celků pro oblast jejich samostatné působnosti prostřednictvím nárokových funkčních požitků členů jejich zastupitelstev," uvedlo ministerstvo.

Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Jihomoravský kraj předložily stejnou doporučující připomínku. Platy se podle nich nesmí zvýšit ani členům parlamentu. Pokud by vzrostly, měly by platy v regionech stoupnout o pět procent. Vnitro k tomu uvádí, že splnění této podmínky nenáleží do jeho působnosti a nemůže ho ovlivnit.

O platech politiků se aktuálně diskutuje. Piráti navrhli, aby se v příštím roce odměny ústavních činitelů zmrazily. Konkurenční návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) počítá se snížením odměn ústavních činitelů na čtyřnásobek minimální mzdy, dotkl by se i soudců a státních zástupců.

V regionech se v posledních třech letech podle propočtů vnitra zvýšily odměny postupně o více než třetinu. Starostové a hejtmani podle aktuálního předpisu dostávají od 42 959 do 141 766 korun v závislosti na velikosti obce. Základní plat poslanců a senátorů činí 90 800 korun.

Schillerová další peníze odmítá

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přitom odmítá požadavek Svazu měst a obcí ČR na dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Zhruba 13,4 miliardy korun, které obce dosud od státu dostaly, podle svazu nestačí. Ministryně nyní ale s dalšími penězi pro samosprávy nepočítá. Uvedla to v sobotu Česká televize (ČT).

"Já rozhodně v tuto chvíli nevidím důvod, protože kompenzační bonus, my to máme spočítáno přesně, znamenal propad 5,5 miliardy (korun). Poslali jsme 13,4 miliardy," řekla ČT Schillerová. "Čili já myslím, že obce musí zapojit rezervy, které mají díky bezprecedentnímu výběru daní, které probíhalo v posledních letech," doplnila.

Jednorázový příspěvek 1250 Kč na obyvatele stát poskytl na základě novely o kompenzačním bonusu, která nabyla účinnosti předminulý týden. Zástupci obcí a krajů dříve kritizovali, že vyplácení bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), který je fakticky vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, připraví místní samosprávy o příjmy z daní.

 

Právě se děje

Další zprávy