Maláčová chce trvale ubrat politikům i soudcům. Nedomyšlené výkřiky, hodnotí Benešová

ČTK ČTK
20. 8. 2020 14:33
Ministerstvo práce navrhuje snížit platy politiků a soudců trvale. Platový základ by se jim podle návrhu neměl zmrazit či ubrat jen dočasně kvůli koronavirové krizi, ale nastálo. Prezidentovi, premiérovi, členům vlády, poslancům či senátorům by podle propočtů ve srovnání s dneškem v budoucnu klesl plat nejméně o pětinu, soudcům pak minimálně o třetinu.
Výpočet minimální mzdy jako poloviny předloňské průměrné celostátní mzdy navrhovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už před dvěma lety. Neuspěla.
Výpočet minimální mzdy jako poloviny předloňské průměrné celostátní mzdy navrhovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už před dvěma lety. Neuspěla. | Foto: Radek Vebr

Snahy o snížení platu soudců v minulosti neuspěly. Pokusy zrušil soud. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) oznámila plán změnit platové základny před pár dny. Zmínila jen funkcionáře. Server Seznam Zprávy ve středu upozornil na to, že se změna má týkat i soudců. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podle serveru Česká justice označila plán vládní kolegyně za nedomyšlený a populistický. O zmrazení platů v krizi mluví i další politici. Svůj návrh připravili Piráti.

Platová základna politiků odpovídá 2,5násobku průměrného platu státních zaměstnanců z předminulého roku, u soudců je to trojnásobek. Podle návrhu by to měl být nově čtyřnásobek minimální mzdy, která by se od roku 2022 rovnala polovině celostátní průměrné mzdy z předloňska. Ta je nižší než průměrný plat.

Podle návrhu by se tak platy politiků a soudců vlastně dál počítaly z průměrného výdělku, jen z nižšího. Čtyřnásobek nové minimální mzdy by odpovídal dvojnásobku celostátní průměrné mzdy. Politici by tak při přepočtu dostávali místo 2,5násobku průměru, což by byl pětinásobek minimální mzdy, o pětinu méně. Soudcům by místo trojnásobku průměru, což by byl vlastně šestinásobek minimální mzdy, tak ubyla třetina.

Benešová: Nedomyšlené výkřiky před volbami

"Změna způsobu výpočtu platové základny je s ústavním pořádkem rovněž konformní, neboť umožní představitelům stání moci i soudcům, aby s ekonomikou státu, kterou kvalitou výkonu své funkce ovlivňují, mohli bezprostředněji dýchat," uvedlo ministerstvo práce v podkladech k novele.

Na možný ústavní rozpor poukázala prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová i prezident Unie státních zástupců Jan Lata, uvedl server Seznam Zprávy. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podle České justice míní, že růst platů v justici neodráží realitu, rozevírá nůžky ve srovnání s ostatními výdělky a zatěžuje rozpočet resortu, není ho ale možné řešit "efektními a nedomyšlenými výkřiky před volbami".

Výpočet minimální mzdy jako poloviny předloňské průměrné celostátní mzdy navrhovala Maláčová už před dvěma lety. Neuspěla. Shoda na návrhu před krizí nebyla, z tehdejší novely zákoníku práce se tak vzorec škrtl. Návrh novely počítá se dvěma variantami. V jedné by se nynější platové základny pro příští dva roky jen zmrazily na letošních částkách. Politici by měli základ 84.060 korun a soudci 102.872 korun. Ve druhé verzi by se už pro příští rok použil nový vzorec s polovinou minimální mzdy, základ politiků a soudců by činil 68.400 korun. V jaké podobě by se mohla novela schválit a zda vůbec, není jasné.

O populistickém návrhu mluví i někteří komentátoři. Míní, že v krizové situaci by stát měl politiky jako krizové manažery země zaplatit. Poukazují na to, že ve srovnání s půlbilionovým schodkem rozpočtu jsou úspory na platech mizivé. Ministerstvo práce v podkladech k novele neuvedlo, o kolik by se po změně výdaje na platy snížily.

Výše platu politiků a soudců se ze základny stanoví podle koeficientů. Prezident pobírá 3,6násobek základu, premiér a šéfové Sněmovny a Senátu 2,9násobek, vicepremiéři pak 2,49násobek. Poslanci bez funkcí mají 1,08 základu, ministři 2,06. U soudců koeficient odráží délku praxe, pozici a instanci, u které působí. K platům patří ještě náhrady.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy