Vrtulníky se vzletovou hmotností 12 tun by kromě policie měly mít k dispozici i další složky integrovaného záchranného systému. Stroje by měly zásadně zvýšit operační možnosti URNA.
"Ministerstvo vnitra tím zajistí nepřetržitý provoz na základně v Praze a možnost okamžité reakce většího počtu speciálních sil na krizové situace," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.
URNA už nebude muset spoléhat na armádní techniku. "Není možné, aby byly speciální policejní jednotky v krizových situacích závislé na armádní letecké technice, kterou navíc armáda potřebuje pro své účely," uvedl Hamáček. Vrtulníky podle něj pojmou kompletní minimálně šestnáctičlenný tým i s výstrojí.
S využitím vrtulníků počítá vnitro také při přepravě týmů zásahových jednotek krajských ředitelství i přepravě specialistů, jako jsou kynologové, pyrotechnici či potápěči. "Bezproblémovou se tím stane přeprava osob na větší vzdálenosti i lety při špatných meteorologických podmínkách," uvedlo vnitro. Dosud měla policie jen vrtulníky střední kategorie.
Vrtulníky by měly být využitelné i pro hasiče na hašení požárů, záchranu a přepravu většího počtu lidí při živelních katastrofách či přepravu těžké techniky. "Vrtulníky bude možné využít i pro transplantační program IKEM, přepravu infikovaných osob s vysokým rizikem nákazy nebo humanitární pomoc," napsal resort.
Nutnost nákupu vrtulníků podle Hamáčka vyplynula z protiteroristického cvičení Démon 2018, kdy musel být Útvar rychlého nasazení po částech přepravován armádními vrtulníky.
V říjnu Hamáček řekl, že se uvažuje o dvou typech strojů. Buď půjde o Super Pumy od firmy Airbus, nebo americký vrtulník Sikorsky 92. Jejich cena se podle ministra pohybuje mezi 70 a 80 miliony eur za stroj. Dodání očekává ministerstvo 18 až 36 měsíců po uzavření smlouvy.