"Kmotr" ODS Novák dostal za rekordní úplatek podmínku

Domácí Domácí
14. 12. 2010 16:03
Někdejší senátor navíc musí zaplatit pokutu 5 milionů
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Svého času jeden z nejvlivnějších politiků ODS, bývalý senátor Alexandr Novák, dostal od chomutovského soudu dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu za přijetí úplatku.

Nešlo o "drobné", ale o rekordní korupční částku, za niž byl v Česku někdo odsouzen - jde o 43 milionů korun.

Uprchlý Peter Schmell, který mu peníze dal, dostal u chomutovského soudu za uplácení stejný trest a pokutu jeden milion korun.

V ODS, která letos po volbách dávala jasně najevo, že se chce lidí Novákova typu spíš zbavit, reaguje na rozsudek soudu opatrně. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by například počkal, až bude případ pravomocně uzavřen.

Novák dal najevo, že chystá odvolání a stojí za připomenutí, že na dnešní, vůbec první verdikt v případu, se čekalo celých sedm let.

Bylo to za plyn 

Podle verdiktu vzal Novák peníze jako úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG.

Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku jeho manželce, neuznal soud za důvěryhodnou.

Rozsudek není pravomocný. Novák a Schmellova advokátka se proti němu na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

"Na rozsudku nám vadí vše, včetně způsobu, jakým k němu soud došel. Domnívám se, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces," řekl Aktuálně.cz Novákův právník Jan Růžek.

"V odůvodnění rozsudku byly jen spekulace a lži," dodal.

Jako jeden z příkladů Růžek uvedl, že soud nechtěl vzít v potaz jednu ze smluv, které měly svědčit v Novákův prospěch.

"Z Kypru poslali čtyři originály smluv, k soudu dorazily jen tři. Soud odmítl ověřenou kopii té ztracené a neumožnil ani ztracený originál dohledat," líčil Růžek.

Nesmí pracovat ve státní ani veřejné správě

Soudce uvedl, že trest uložil s pětiletou podmínkou proto, že Novák dosud nebyl stíhaný a od celého případu již uplynulo 11 let.

V tomto případě tak podle něho nejsou splněné podmínky pro udělení nepodmíněného trestu, který požadoval státní zástupce.

Peněžitý trest je podle něho na horní hranici toho, co umožňoval zákon. Uložil ho tak vysoký prý i proto, že Novák část peněz podle důkazů z banky osobně v hotovosti vybral.

Navíc Novákovi po dobu pěti let zakázal vykonávat jakékoli funkce ve státní nebo veřejné správě.

Druhý odsouzený je na útěku už tři roky

Exsenátor čelil obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu. Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.

Bývalý chomutovský primátor Novák nesmí pět let působit ve státní a veřejné správě
Bývalý chomutovský primátor Novák nesmí pět let působit ve státní a veřejné správě | Foto: Ludvík Hradilek

Za to mu hrozilo až osm let vězení.

Úplatek měl Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednání. Souzen byl jako uprchlý.

Na peníze upozornila banka

Podle policie peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.

Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.

Na pohyby vysokých částek na Novákových kontu upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých peněz.

Hlavně opatrně

Novák ještě loni patřil i formaálně mezi nejvlivnější členy ODS.

Koncem minulého roku však nebyl zvolen do výkonné rady a letos v lednu přišel také o místo v regionální ústecké radě ODS. 

Přesto se ještě letos na červnovém kongresu mluvilo ve stranickém zákulisí mluvilo o tom, že Novák "tahá za nitky" stranických voleb. Ověřit se to však nepodařilo. 

Už tehdy, v době po volbách, mluvila ODS o tom, že by uvítala, aby přízrak obřího Novákova úplatku přestal stranu pronásledovat a aby soud konečně rozhodl.

Když nyní verdikt přišel, je první reakce opatrná. Prý se musí počkat na pravomocný rozsudek.

"Já osobně bych počkal na pravomocné rozhodnutí, ale pokud pravomocné rozhodnutí tento výrok soudu potvrdí, pak jsem přesvědčen, že by měl z ODS pan Novák odejít," říká například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy