"Kmotr" ODS Novák dostal za rekordní úplatek podmínku

Domácí Domácí
14. 12. 2010 16:03
Někdejší senátor navíc musí zaplatit pokutu 5 milionů
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Svého času jeden z nejvlivnějších politiků ODS, bývalý senátor Alexandr Novák, dostal od chomutovského soudu dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu za přijetí úplatku.

Nešlo o "drobné", ale o rekordní korupční částku, za niž byl v Česku někdo odsouzen - jde o 43 milionů korun.

Uprchlý Peter Schmell, který mu peníze dal, dostal u chomutovského soudu za uplácení stejný trest a pokutu jeden milion korun.

V ODS, která letos po volbách dávala jasně najevo, že se chce lidí Novákova typu spíš zbavit, reaguje na rozsudek soudu opatrně. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by například počkal, až bude případ pravomocně uzavřen.

Novák dal najevo, že chystá odvolání a stojí za připomenutí, že na dnešní, vůbec první verdikt v případu, se čekalo celých sedm let.

Bylo to za plyn 

Podle verdiktu vzal Novák peníze jako úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG.

Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku jeho manželce, neuznal soud za důvěryhodnou.

Rozsudek není pravomocný. Novák a Schmellova advokátka se proti němu na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

"Na rozsudku nám vadí vše, včetně způsobu, jakým k němu soud došel. Domnívám se, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces," řekl Aktuálně.cz Novákův právník Jan Růžek.

"V odůvodnění rozsudku byly jen spekulace a lži," dodal.

Jako jeden z příkladů Růžek uvedl, že soud nechtěl vzít v potaz jednu ze smluv, které měly svědčit v Novákův prospěch.

"Z Kypru poslali čtyři originály smluv, k soudu dorazily jen tři. Soud odmítl ověřenou kopii té ztracené a neumožnil ani ztracený originál dohledat," líčil Růžek.

Nesmí pracovat ve státní ani veřejné správě

Soudce uvedl, že trest uložil s pětiletou podmínkou proto, že Novák dosud nebyl stíhaný a od celého případu již uplynulo 11 let.

V tomto případě tak podle něho nejsou splněné podmínky pro udělení nepodmíněného trestu, který požadoval státní zástupce.

Peněžitý trest je podle něho na horní hranici toho, co umožňoval zákon. Uložil ho tak vysoký prý i proto, že Novák část peněz podle důkazů z banky osobně v hotovosti vybral.

Navíc Novákovi po dobu pěti let zakázal vykonávat jakékoli funkce ve státní nebo veřejné správě.

Druhý odsouzený je na útěku už tři roky

Exsenátor čelil obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu. Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.

Bývalý chomutovský primátor Novák nesmí pět let působit ve státní a veřejné správě
Bývalý chomutovský primátor Novák nesmí pět let působit ve státní a veřejné správě | Foto: Ludvík Hradilek

Za to mu hrozilo až osm let vězení.

Úplatek měl Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednání. Souzen byl jako uprchlý.

Na peníze upozornila banka

Podle policie peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.

Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.

Na pohyby vysokých částek na Novákových kontu upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých peněz.

Hlavně opatrně

Novák ještě loni patřil i formaálně mezi nejvlivnější členy ODS.

Koncem minulého roku však nebyl zvolen do výkonné rady a letos v lednu přišel také o místo v regionální ústecké radě ODS. 

Přesto se ještě letos na červnovém kongresu mluvilo ve stranickém zákulisí mluvilo o tom, že Novák "tahá za nitky" stranických voleb. Ověřit se to však nepodařilo. 

Už tehdy, v době po volbách, mluvila ODS o tom, že by uvítala, aby přízrak obřího Novákova úplatku přestal stranu pronásledovat a aby soud konečně rozhodl.

Když nyní verdikt přišel, je první reakce opatrná. Prý se musí počkat na pravomocný rozsudek.

"Já osobně bych počkal na pravomocné rozhodnutí, ale pokud pravomocné rozhodnutí tento výrok soudu potvrdí, pak jsem přesvědčen, že by měl z ODS pan Novák odejít," říká například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy