"Kmotr" ODS Novák dostal za rekordní úplatek podmínku

Domácí Domácí
14. 12. 2010 16:03
Někdejší senátor navíc musí zaplatit pokutu 5 milionů
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Svého času jeden z nejvlivnějších politiků ODS, bývalý senátor Alexandr Novák, dostal od chomutovského soudu dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu za přijetí úplatku.

Nešlo o "drobné", ale o rekordní korupční částku, za niž byl v Česku někdo odsouzen - jde o 43 milionů korun.

Uprchlý Peter Schmell, který mu peníze dal, dostal u chomutovského soudu za uplácení stejný trest a pokutu jeden milion korun.

V ODS, která letos po volbách dávala jasně najevo, že se chce lidí Novákova typu spíš zbavit, reaguje na rozsudek soudu opatrně. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by například počkal, až bude případ pravomocně uzavřen.

Novák dal najevo, že chystá odvolání a stojí za připomenutí, že na dnešní, vůbec první verdikt v případu, se čekalo celých sedm let.

Bylo to za plyn 

Podle verdiktu vzal Novák peníze jako úplatek za prodej plynárenských a energetických akcií německé společnosti VNG.

Obhajobu Nováka, že se jednalo o půjčku jeho manželce, neuznal soud za důvěryhodnou.

Rozsudek není pravomocný. Novák a Schmellova advokátka se proti němu na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

"Na rozsudku nám vadí vše, včetně způsobu, jakým k němu soud došel. Domnívám se, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces," řekl Aktuálně.cz Novákův právník Jan Růžek.

"V odůvodnění rozsudku byly jen spekulace a lži," dodal.

Jako jeden z příkladů Růžek uvedl, že soud nechtěl vzít v potaz jednu ze smluv, které měly svědčit v Novákův prospěch.

"Z Kypru poslali čtyři originály smluv, k soudu dorazily jen tři. Soud odmítl ověřenou kopii té ztracené a neumožnil ani ztracený originál dohledat," líčil Růžek.

Nesmí pracovat ve státní ani veřejné správě

Soudce uvedl, že trest uložil s pětiletou podmínkou proto, že Novák dosud nebyl stíhaný a od celého případu již uplynulo 11 let.

V tomto případě tak podle něho nejsou splněné podmínky pro udělení nepodmíněného trestu, který požadoval státní zástupce.

Peněžitý trest je podle něho na horní hranici toho, co umožňoval zákon. Uložil ho tak vysoký prý i proto, že Novák část peněz podle důkazů z banky osobně v hotovosti vybral.

Navíc Novákovi po dobu pěti let zakázal vykonávat jakékoli funkce ve státní nebo veřejné správě.

Druhý odsouzený je na útěku už tři roky

Exsenátor čelil obvinění, že ještě jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši 43 milionů korun za nevýhodný prodej akcií plynárenské a energetické společnosti, které patřily městu. Německá společnost VNG-Verbundenz Gas za ně zaplatila 318 milionů korun.

Bývalý chomutovský primátor Novák nesmí pět let působit ve státní a veřejné správě
Bývalý chomutovský primátor Novák nesmí pět let působit ve státní a veřejné správě | Foto: Ludvík Hradilek

Za to mu hrozilo až osm let vězení.

Úplatek měl Novákovi vyplatit jeho známý z emigrace Peter Schmel, který ovšem náhle zmizel před třemi roky, krátce před prvním nařízeným soudním jednání. Souzen byl jako uprchlý.

Na peníze upozornila banka

Podle policie peníze na společný účet manželů Novákových neposlala přímo společnost VNG-Verbundenz Gas, ale kyperská společnost Intercontactor.

Oficiálně měly přijít jako vyúčtování německé firmě Export Import. Tamní policisté však tvrdí, že žádná taková firma neexistuje a v České republice nikdy neobchodovala. Do případu se vložil i Interpol.

Na pohyby vysokých částek na Novákových kontu upozornila i sama banka, která je nahlásila kvůli podezření na praní špinavých peněz.

Hlavně opatrně

Novák ještě loni patřil i formaálně mezi nejvlivnější členy ODS.

Koncem minulého roku však nebyl zvolen do výkonné rady a letos v lednu přišel také o místo v regionální ústecké radě ODS. 

Přesto se ještě letos na červnovém kongresu mluvilo ve stranickém zákulisí mluvilo o tom, že Novák "tahá za nitky" stranických voleb. Ověřit se to však nepodařilo. 

Už tehdy, v době po volbách, mluvila ODS o tom, že by uvítala, aby přízrak obřího Novákova úplatku přestal stranu pronásledovat a aby soud konečně rozhodl.

Když nyní verdikt přišel, je první reakce opatrná. Prý se musí počkat na pravomocný rozsudek.

"Já osobně bych počkal na pravomocné rozhodnutí, ale pokud pravomocné rozhodnutí tento výrok soudu potvrdí, pak jsem přesvědčen, že by měl z ODS pan Novák odejít," říká například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy