Stát přišel o miliony. Muž od kmotra ODS odmítá odejít

Radek Nohl Radek Nohl
15. 6. 2012 10:00
Je to osobní věc, tvrdí Špičák, který podle policie připravil stát na daních o miliony

Ústí nad Labem - Ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák, kterého několik dní stíhá policie, tento post dobrovolně neopustí. 

Bývalý ústecký zastupitel za ODS měl přitom podle policistů v době, kdy byl předsedou představenstva společnosti Energetické a dopravní stavby (EDS) společně s dalšími třemi manažery Viamont DSP připravit stát o 15 milionů korun.

Špičák, který je spojován se zákulisním hráčem ústecké ODS Patrikem Oulickým, ve vyjádření pro Aktuálně.cz uvedl, že rezignací by jen přiznal svou vinu.

"Nehodlám v tuto chvíli rezignovat na funkci generálního ředitele společnosti SVS, neboť mé obvinění se netýká této společnosti ani mého působení v této společnosti a považuji jej za svou osobní záležitost," řekl Aktuálně.cz Špičák.

Nic jsem neudělal, tvrdí ředitel

Firma EDS, která v kauze figuruje, v současné době kromě Oulického patří i dalším vlivným členům severočeské ODS Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi.

Oulický (na snímku úplně vlevo na kongresu ODS) je znám jako zákulisní vyjednavač. V jeho okolí je Petr Gandalovič, Pavel Drobil nebo Petr Bendl.
Oulický (na snímku úplně vlevo na kongresu ODS) je znám jako zákulisní vyjednavač. V jeho okolí je Petr Gandalovič, Pavel Drobil nebo Petr Bendl. | Foto: Ondřej Besperát

Podle policistů měli zástupci obou společností krátit daně při rekonstrukci mostu v Děčíně na silnici I/13 za 564 milionů korun. Policie během vyšetřování zjistila, že vystavovali faktury za služby, které pravděpodobně nebyly provedeny.

"Má rezignace by byla jen vnímána jako přiznání viny," uvedl Špičák.

Obvinění odmítají i další manažeři. "Rozhodně se nejedná o fakturaci označovanou či nazývanou jako fiktivní," tvrdí v oficiálním vyjádření zástupci Viamont DSP.

Ministerstvo dopravy však na obvinění zareagovalo tím, že až do vyšetření případu nebude žádat Evropskou komisi o proplacení více než půl miliardy korun, kterou měla přispět na rekonstrukci děčínského mostu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu okolo severočeských stavebních firem pište zde.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 36 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy