Ombudsman: Stavba elektrárny v Moldavě je nezákonná

ČTK ČTK
4. 11. 2011 16:55
Ve společnosti, jež elektrárnu provozuje, figuruje exsenátor Alexandr Novák
Elektrárna vznikla na území Natura 2000 (ilustrační foto)
Elektrárna vznikla na území Natura 2000 (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Brno - Úřady v Ústeckém kraji podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové chybovaly při povolení fotovoltaické elektrárny v Moldavě v Krušných horách. Stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad.

Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000. Seitlová vyzvala úředníky, aby se k případu vyjádřili.

Podle mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové nyní záležitost řeší ministerstvo životního prostředí.

Na veřejného ochránce práv se kvůli elektrárně obrátilo občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy. O záležitosti se dozvědělo, až když se začalo stavět.

Povolení je nezákonné, uvedla zástupkyně ombudsmana

Městský úřad Duchcov však podle Seitlové vydal stavební povolení nezákonně - Moldava nemá územní plán ani vymezené zastavěné území. V takovém případě lze podle zákona mimo obec stavět jen přesně definované stavby, mezi nimiž elektrárna není. Patří tam například protipovodňové stavby a turistické stezky.

Další chybu udělal podle Seitlové teplický magistrát, když neupozornil stavebníka na nutnost dodat podklady a výjimky týkající se ochrany přírody. Firma tak od úřadu vůbec neslyšela, že chce stavět v ptačí oblasti. Tajemník magistrátu to později v dopise Seitlové vysvětloval nezkušeností úředníka, který záležitost řešil.

Podle zástupkyně ombudsmana však chybí informace o vyvození odpovědnosti, podle ní navíc nelze věc svalit na jednoho člověka. "Každý větší správní úřad by měl disponovat kontrolními mechanismy k zajištění co nejkvalitnějších výstupů, zvláště za situace, kdy jeho personální obsazení není zárukou bezchybného výkonu státní správy," uvedla.

Krajský úřad přezkumné řízení zastavil

Sérii úředních chyb dokonali na Krajském úřadu Ústeckého kraje, na který se odpůrci stavby obrátili. Tamní úředníci sice konstatovali, že stavební povolení stavební úřad vydal v rozporu se zákonem, ale "pro dobrou víru stavebníka" přezkumné řízení zastavili.

Argumentovali tím, že "újma, která by vznikla stavebníkovi zrušením pravomocného rozhodnutí, by byla ve zjevném nepoměru k újmě veřejnému zájmu".

Seitlová rozhodnutí zpochybnila. Agentura ochrany přírody a krajiny podle ní zjistila, že elektrárnu investor postavil přímo v biotopu zvláště chráněného druhu rostliny koprníku štětinolistého a zvláště chráněných druhů živočichů bramborníčka hnědého, ještěrky živorodé, chřástala polního, křepelky polní, zmije obecné a strnada lučního.

Ve společnosti figuruje bývalý senátor Alexandr Novák

Dodala, že území Natura 2000 se český stát zavázal chránit Evropské unii.

"Není zřejmé, jak krajský úřad tváří v tvář porušení celé řady právních předpisů i mezinárodních závazků České republiky dospěl k závěru o zjevném nepoměru újmy," dodala. Upozornila, že investor by utrpěl hlavně majetkovou újmu, mohl však po státu vymáhat odpovědnost za škodu.

Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák považovaný za jednoho ze severočeských "kmotrů".

Policie ho obvinila, že za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností získal přes 40 milionů korun. Případ dosud není uzavřen, loni v prosinci uložil okresní soud Novákovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Bývalý senátor vinu popírá, odvolal se.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy