Ombudsman: Stavba elektrárny v Moldavě je nezákonná

ČTK ČTK
4. 11. 2011 16:55
Ve společnosti, jež elektrárnu provozuje, figuruje exsenátor Alexandr Novák
Elektrárna vznikla na území Natura 2000 (ilustrační foto)
Elektrárna vznikla na území Natura 2000 (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Brno - Úřady v Ústeckém kraji podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové chybovaly při povolení fotovoltaické elektrárny v Moldavě v Krušných horách. Stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad.

Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000. Seitlová vyzvala úředníky, aby se k případu vyjádřili.

Podle mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové nyní záležitost řeší ministerstvo životního prostředí.

Na veřejného ochránce práv se kvůli elektrárně obrátilo občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy. O záležitosti se dozvědělo, až když se začalo stavět.

Povolení je nezákonné, uvedla zástupkyně ombudsmana

Městský úřad Duchcov však podle Seitlové vydal stavební povolení nezákonně - Moldava nemá územní plán ani vymezené zastavěné území. V takovém případě lze podle zákona mimo obec stavět jen přesně definované stavby, mezi nimiž elektrárna není. Patří tam například protipovodňové stavby a turistické stezky.

Další chybu udělal podle Seitlové teplický magistrát, když neupozornil stavebníka na nutnost dodat podklady a výjimky týkající se ochrany přírody. Firma tak od úřadu vůbec neslyšela, že chce stavět v ptačí oblasti. Tajemník magistrátu to později v dopise Seitlové vysvětloval nezkušeností úředníka, který záležitost řešil.

Podle zástupkyně ombudsmana však chybí informace o vyvození odpovědnosti, podle ní navíc nelze věc svalit na jednoho člověka. "Každý větší správní úřad by měl disponovat kontrolními mechanismy k zajištění co nejkvalitnějších výstupů, zvláště za situace, kdy jeho personální obsazení není zárukou bezchybného výkonu státní správy," uvedla.

Krajský úřad přezkumné řízení zastavil

Sérii úředních chyb dokonali na Krajském úřadu Ústeckého kraje, na který se odpůrci stavby obrátili. Tamní úředníci sice konstatovali, že stavební povolení stavební úřad vydal v rozporu se zákonem, ale "pro dobrou víru stavebníka" přezkumné řízení zastavili.

Argumentovali tím, že "újma, která by vznikla stavebníkovi zrušením pravomocného rozhodnutí, by byla ve zjevném nepoměru k újmě veřejnému zájmu".

Seitlová rozhodnutí zpochybnila. Agentura ochrany přírody a krajiny podle ní zjistila, že elektrárnu investor postavil přímo v biotopu zvláště chráněného druhu rostliny koprníku štětinolistého a zvláště chráněných druhů živočichů bramborníčka hnědého, ještěrky živorodé, chřástala polního, křepelky polní, zmije obecné a strnada lučního.

Ve společnosti figuruje bývalý senátor Alexandr Novák

Dodala, že území Natura 2000 se český stát zavázal chránit Evropské unii.

"Není zřejmé, jak krajský úřad tváří v tvář porušení celé řady právních předpisů i mezinárodních závazků České republiky dospěl k závěru o zjevném nepoměru újmy," dodala. Upozornila, že investor by utrpěl hlavně majetkovou újmu, mohl však po státu vymáhat odpovědnost za škodu.

Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák považovaný za jednoho ze severočeských "kmotrů".

Policie ho obvinila, že za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností získal přes 40 milionů korun. Případ dosud není uzavřen, loni v prosinci uložil okresní soud Novákovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Bývalý senátor vinu popírá, odvolal se.

 

Právě se děje

před 14 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy