Praha – Vláda schválila přísnější pravidla pro obchodníky s pyrotechnikou. Již v tomto roce by měla platit nová povinnost archivovat záznamy o nákupu a prodeji tohoto zboží po dobu deseti let.
Policie či inspekce tak budou moci snáze kontrolovat, zda se u nás neprodává nelegální pyrotechnika. Zpřísnit se mají také podmínky převozu a skladování, uvádí se v zákonu z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, který na středečním jednání projedná vláda.
Další změnou je nutnost nahlásit ohňostroj 5 pracovních dní předem jak obecnímu úřadu, tak hasičskému záchrannému sboru. Až dosud přitom stačilo ohlásit akci dva pracovní dny předem.
Pokud zákon projde legislativním kolečkem, výrobci i prodejci budou muset uchovávat údaje o firmách a podnikatelích, kteří jim pyrotechniku prodali nebo ji naopak od nich odkoupili. Každá dodávka pyrotechniky navíc bude muset být označena speciálním certifikátem, který vydává státní správa. Seznam certifikovaných výrobků bude dostupný na internetu ve speciálním rejstříku.
Údaje pak budou muset firmy poskytnout například při kontrole, zda je jejich zboží legálně dovezeno a odpovídá bezpečnostním předpisům. Podle předsedy Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Milana Kukly je nelegální zhruba 5 % kontrolované pyrotechniky.
"Laicky řečeno budeme mít možnost dohledat, kdo komu co prodal, aby bylo jasné, že se nejedná o nelegální a potenciálně nebezpečnou pyrotechniku,“ uvedl Kukla, který na návrhu zákona pracoval.
Evidence navíc kromě kontrol nelegální pyrotechniky pomůže i v případech, že se u poctivých obchodníků odhalí vadná šarže výrobků. "Když se například objeví vadná šarže, lze rychle vystopovat, kudy putovala, a stáhnout ji z oběhu,“ dodal Kukla.
Pokud by se mezitím vadné zboží fyzicky dostalo k běžnému zákazníkovi, jehož totožnost se už nezaznamenává, zůstane systém varování stejný jako doposud. "U konečného spotřebitele se informování provádí prostřednictvím médií. Takové případy už tu několikrát byly,“ uvedl Kukla.
Zátěž pro obchodníky
Zavedení zákona znamená administrativu pro obchodníky navíc, podle důvodové zprávy ministerstva však bude minimální. Sami prodejci jsou zatím s hodnocením návrhu zákona opatrní. "Zatím s tímto zákonem obeznámeni nejsme. Vést podobnou evidenci nám zřejmě přinese komplikace,“ uvedl jednatel e-shopu Superohňostroje.cz Roman Kopřiva.
Analýzu možných dopadů připravovaného opatření si podle jednatele Petra Kláska teprve nechává zpracovat i jeden z největších dovozů pyrotechniky u nás, ostravská firma Klásek Trading.
Ministerstvo navíc slibuje, že podmínky pro podnikatele budou jasnější. Až dosud totiž museli sledovat několik různých zákonů současně. "Pro podnikatele se zjednodušuje orientace v pravidlech pro nakládání s pyrotechnikou, protože nyní budou všechny povinnosti vedeny v jednom zákoně," uvedl za ministerstvo Filip Mates.
Česká republika však musí normu přijmout tak jako tak – vyžaduje to totiž směrnice Evropské unie z dubna loňského roku. Ta již v roce 2007 nařídila zřídit rejstřík certifikované pyrotechniky a povinnost evidovat údaje o prodaném zboží pro výrobce.
"Nyní se provedlo vyhodnocení, zda byla přijatá opatření dostatečně účinná a přistoupilo se k další regulaci, která sledovatelnost rozšíří také na distributory,“ dodal Kukla.
Bez občanky? Smůla
Evropská směrnice zavádí také jednotné označování druhů pyrotechniky. Nejběžnější zábavní pyrotechnika, která se smí volně prodávat, se dělí na tři kategorie. Kategorie F1 se smí prodávat od 15 let, F2 od 18 a F3 až od 21 let. Český předpis je tak o něco přísnější než unijní doporučení – to se spokojí s věkovou hranicí 12, 16 a 18 let.
Jen v roce 2013 provedl Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva 232 kontrol. V 38 případech rozhodl o zákazu prodeje a udělil pokuty za 94 tisíc korun. Nejčastějším pochybením je podle inspektorů špatné označení a taky prošlá doba použitelnosti. Další kontroly provádí Česká obchodní inspekce.
Nejvíce se v Česku prodává volně prodejná pyrotechnika první až třetí třídy. Pyrotechnika pro profesionály tvoří zhruba jen 10 % trhu. Kolik Češi ročně za pyrotechniku utratí, se přesně neví, jen na Silvestra 2013 podle odhadů investovali do ohňostrojů téměř čtvrt miliardy korun.