Vláda se balí, definitivně přišla o zámek Koloděje

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 1. 2009 13:40
Úřad vlády nepodává dovolání k Nejvyššímu soudu
Barokní zámek v Kolodějích
Barokní zámek v Kolodějích | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští ministři se už na zasedání kabinetu v Kolodějích nikdy nesejdou. Úřad vlády se vzdal poslední možnosti, jak zámek získat - dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Poslechli jsme radu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových i dalších právníků a dovolání nepodáme," řekl deníku Aktuálně.cz Jakub Stadler z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Vláda by u Nejvyššího soudu neměla velké šance, protože obecné soudy se v posouzení nároku dědice zámku Vítězslava Kumpery absolutně shodly.

Kumpera dostane zámek v únoru

Úřad se už ze zámku v podstatě vystěhoval. "Vyklízení budovy se chýlí ke konci, většina inventáře už je v jiných budovách. V průběhu února tak může být objekt předán novému vlastníkovi," dodal Stadler.

Vláda už v posledních letech Koloděje příliš nevyužívala. V roce 2006 tam zasedala dvakrát, v roce 2007 jednou a loni už se tam ministři nesešli.

Právní zástupce Kumpery zatím nechce říct, jak budou prostory zámku dále využity. "Jsme ve stadiu námluv s různými investory," naznačil pouze. Vyjádření samotného Vítězslava Kumpery se nepodařilo získat. Je na delší dobu v zahraničí.

Jisté je jen to, že vláda v Kolodějích končí. "Je dostatek jiných prostor. O pronájmu zámku neuvažujeme," zamítl úvahy Stadler.

Soudy: Kumperových se Benešovy dekrety netýkají

Kumpera o barokní zámek v Kolodějích usiloval od 90. let minulého století. Úřady byly nejprve proti. Soudy se ale přiklonily na stranu restituenta.

Klíčový pravomocný verdikt zazněl loni v říjnu u Městského soudu v Praze. Podle tohoto rozsudku byl v případě Kumperových majetek konfiskován v roce 1948 neoprávněně.

"Dekret prezidenta republiky byl v tomto případě zneužit," uvedl tehdy předseda senátu Městského soudu Ladislav Muzikář.

Rodina Kumperova dostala od národního výboru bezprostředně po válce osvědčení, že nespolupracovala s nacisty ani nijak nevystupovala proti Československu. Přesto byl pro konfiskaci využit jeden z dekretů prezidenta Edvarda Beneše.

Řidiči vládních limuzín sledují zámeckého páva na nádvoří v Kolodějích. Červenec 2004.
Řidiči vládních limuzín sledují zámeckého páva na nádvoří v Kolodějích. Červenec 2004. | Foto: Ondřej Besperát

Zámek patřil řediteli Waltrovky

Posledním majitelem zámku před Vítězslavem Kumperou byl inženýr Antonín Kumpera, který působil za první republiky jako ředitel Waltrovky.

Koloděje koupil před válkou. Po osvobození ale stát objekt i s přilehlými pozemky a nemovitostmi zkonfiskoval, průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk.

Zámek v Kolodějích byl postaven v roce 1710, přestavby v romantickém duchu byly provedeny o bezmála sto let později. Další úprava je z roku 1945. Vláda sídlo využívala pro svá výjezdní zasedání a další důležitá jednání, veřejnosti se otevíral jen výjimečně.

 

Právě se děje

Další zprávy