Vláda schválila programové prohlášení, se kterým žádá o důvěru. Zveřejní ho v pátek

ČTK ČTK
6. 1. 2022 13:05
Vláda koalice Spolu s Piráty a starosty schválila po krátkém jednání své programové prohlášení. Zveřejní ho v pátek 7. ledna, ve středu 12. ledna s ním předstoupí před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Programové prohlášení má za cíl, aby Česko směřovalo mezi nejvyspělejší země světa, uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS).
Premiér Petr Fiala a ministři Marian Jurečka a Vlastimil Válek
Premiér Petr Fiala a ministři Marian Jurečka a Vlastimil Válek | Foto: Jakub Plíhal

Programové prohlášení ve všech ohledech vychází z koaliční smlouvy a je obsáhlejší, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala. Hlavní prioritou programového prohlášení vlády je to, aby Česko bylo schopno obstát v mezinárodní konkurenci a směřovalo mezi nejvyspělejší země světa. 

Nad dokumentem se lídři koalice sešli v úterý a ve středu večer. Podle předsedy lidovců a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bylo proto ve čtvrtek jednání formální.

Programovému prohlášení podle Fialy pomohlo, že ho pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN prodiskutovala i s významnými aktéry podle jednotlivých resortů a s představiteli tripartity. "Dnes jsme velmi rychle schválili definitivní text," uvedl premiér. Kabinet na sebe některými cílovými termíny "ušil bič", ale záměrně, dodal. "Chceme, aby veřejnost znala náš plán a občané věděli, jaké máme ambice. Budeme se je snažit samozřejmě naplnit," řekl Fiala.

Nový kabinet nemůže klíčová rozhodnutí odkládat a neřešit, což podle Fialy dělala minulá vláda Andreje Babiše (ANO). "Máme věci, které nesnesou odkladu, na důchodové reformě se musíme domluvit," řekl. I když výsledky přinese reforma v systému penzí až později, už nyní je nutné dát lidem mladším 40 let perspektivu, že budou mít důstojnou penzi, doplnil. "Chceme, abychom se alespoň na základních parametrech dokázali domluvit napříč politickým spektrem," dodal.

Posunout se musí také výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech. "Potřebujeme nutně nahradit ty, které budou odstaveny. Minulá vláda neudělala v této věci nic, jen se to odkládalo. My musíme začít, jinak nebudeme mít dostatek energie pro Českou republiku," uvedl Fiala. Řadu dalších časových termínů obsažených v programovém prohlášení si podle něj kabinet "nevymyslel", ale jsou nutné k tomu, aby bylo Česko úspěšné.

Programové prohlášení je podle Fialy o něco obsáhlejší než programová část koaliční dohody. "Ve všech hlavních bodech z koaliční smlouvy vychází. Zohlednili jsme tam více i některé aktuální věci, jako je třeba boj s nemocí covid," uvedl. Prohlášení považuje za ambiciózní. "Chceme, aby Česká republika byla moderní zemí, která je schopná obstát v mezinárodní konkurenci a směřuje k tomu, že bude patřit mezi nejvyspělejší země světa," dodal.

Vláda podle předsedy Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše program připravovala s ohledem na stav jednotlivých resortů i finanční situaci Česka. Všechny strany koalice jsou podle něj s výsledkem spokojeny, program považuje Bartoš za dobrý pro budoucnost země. 

Fungovat s covidem, změnit vzdělávání

Dokument podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) věnuje zhruba deset řádků tomu, jak chce vláda v souvislosti s covidem-19 "fungovat". "Definovali jsme si, že covid považujeme za něco, co se nepodaří zlikvidovat během jedné dávky očkování. Je třeba nastavit systém tak, aby nedocházelo k vlnám a změnám," řekl.

Ve školství se podle ministra Petra Gazdíka (STAN) chce kabinet snažit o změnu stylu a obsahu vzdělávání. "Aby se méně biflovalo a více se žáci a studenti připravovali na budoucí svět," uvedl.

Ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) dostala za úkol předložit ještě letos ústavní novelu o ochraně vody, dopracovat má i zákon o zemědělském půdním fondu.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) má být v roce 2030 navýšen podíl ekologického zemědělství na 25 procent výměry zemědělské půdy a uvedení půdy do klidu na deset procent.

V případě dopravy se zpřesnily termíny zprovoznění a dokončení dálničních a železničních staveb.

Vláda požádá o důvěru sněmovnu ve středu 12. ledna, v dolní komoře má většinu 108 hlasů. "Očekávám, že bude debata, je to v pořádku. Opozice by se měla ptát a přinášet nějaké alternativy. Já jsem ten poslední, kdo by pochyboval o důležitosti parlamentní demokracie a diskuse v parlamentu," uvedl Fiala. Ministři budou na intenzivní a dlouhou debatu připravení. U hlasování Fiala překvapení nečeká. "Naše koalice je soudržná, stojíme pevně za tímto programovým prohlášením," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy