Kalousek ustupuje z reformy penzí, bude jen kosmetická

Petr Holub
5. 5. 2011 10:50
Vyplývá to z návrhu daňové reformy, který ministr financí odeslal na vládu
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda se vzdává druhé hlavní priority ze svého programu.

Penzijní reformou chtěla připravit „dlouhodobě finančně udržitelný systém", který by úspěšně čelil stárnutí populace.

Z návrhu daňové reformy, který poslal na vládu ministr financí Miroslav Kalousek, ale vyplývá, že se v penzích omezuje na kosmetické změny.

Aktuálně.cz má Kalouskův materiál k dispozici.

Jako připojištění

Plán, podle něhož budou penze v budoucnu zachráněny tím, že si lidé budou ukládat peníze u soukromých fondů, vyzkoušely všechny východoevropské země.

Maďarsko a Bulharsko ale loni fondy zrušily, Polsko a Estonsko je omezují. Češi se plánu vzdávají ještě předtím, než ho začali uskutečňovat.

Foto: Aktuálně.cz
Blogy Miroslava Kalouska a Jaromíra Drábka:
Vláda se své priority nevzdává
Foto: Aktuálně.cz

Ještě v listopadu vláda projednala materiál ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, podle kterého měli občané soukromým fondům odvádět 50 miliard korun ročně. Tento výpadek mělo státnímu penzijnímu systému vyrovnat sjednocení sazeb DPH na 20 procentech.

Infobox

Pojistné pro živnostníky

Země Pojistné (%) ČR 2013  6,5 Irsko 7 Spoj. království 8 Švýcarsko 9 Kanada 9,9 ČR 2011 14,6 Spoj. státy 15,3/2,9 Itálie 20 Belgie 22/14,2 Rakousko 24,6 Slovensko 26,7 Španělsko 29,8 Polsko 32 Francie 40,6/14,4

Pojistné pro zaměstnance

Země Pojistné (%) Kanada 4,1/14,1 Spoj. státy 12,5/16,8 Slovensko 21,8 Švýcarsko 22 Spoj. království 24/14 Polsko 32 Španělsko 36,4 Rakousko 36,7 ČR 40,5 Itálie 41,6 Belgie 47,6 Francie 63,1/38,5

Kalousek v už zmíněném návrhu daňové reformy nyní počítá s tím, že lidé budou soukromým fondům odvádět 14 miliard. To odpovídá předpokladu, že se tzv. "druhého penzijního pilíře" zúčastní čtvrtina lépe vydělávajících zaměstnanců.

"Pochopitelně se jedná o odhad, přesná výše nákladů na reformu bude záležet na mnoha konkrétních faktorech," upozornil Jakub Haas z ministerstva financí, že se výpočet ještě může změnit.

Pokud se však předpoklady nezmění, nepřekročí role soukromých fondů úlohu, kterou dnes v důchodovém systému hraje penzijní připojištění se státním příspěvkem.

Vyšší DPH zůstane

Kalousek přesto neopouští záměr zvýšit daň z přidané hodnoty, ze které se měla penzijní reforma financovat. Zvýšením DPH na 17,5 procenta vydělá státní pokladna 33 miliard, dalších sedm miliard vynese zdanění hazardu.

Stejnou částkou jako soukromé penze tedy může Nečasova vláda financovat dva projekty, které do programu nezařadila.

Prvním z nich je další snížení daně z příjmu fyzických osob. Vydělají na něm především zaměstnanci s dětmi, kteří budou ročně z daní odečítat několik tisíc korun navíc.

Dalších 13 miliard uspoří živnostníci, kterým se sníží sociální pojistné ze současných necelých patnácti procent na 6,5 procenta ze zisku. Budou tak platit pětkrát méně než zaměstnanci.

Už dnes přitom Česko patří spolu s Belgií a Itálií k výjimečným zemím, kde živnostníci platí dvakrát až třikrát nižší pojistné než zaměstnanci.

Nižší důchody pro živnostníky?

Ministr Kalousek upozornil, že živnostníci, kteří se spokojí s placením tak nízké částky, musí rovněž počítat s tím, že budou mít nižší sociální dávky. „Dostanou dávky ze systémů sociálního zabezpečení dle výše odvodů," prohlásil v březnu Kalousek.

V materiálu pro vládu ovšem žádné snížení nenavrhuje.

"V současnosti probíhají na toto téma jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí," vysvětlil zdržení Jakub Haas.

To potvrdila i mluvčí ministra Drábka Viktorie Plívová. "Jednání probíhají, před výsledkem je ale nechce nikdo komentovat," vysvětlila s tím, že se mohou snížit pouze státní důchody a nemocenská.

Ostatní dávky nejsou závislé na tom, kolik lidé do systému odvádějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy