Přestat žít nad poměry. Vláda ve sněmovně startuje boj o zkrocení státního dluhu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 2. 2023 7:07
Snížit rozpočtový schodek a zpomalit zadlužování státu jsou úkoly, které vláda Petra Fialy z ODS slíbila v programovém prohlášení. Do sněmovny teď přichází s návrhem na nižší valorizace důchodů, jako prvním krokem k chystaným reformám. Opozice ale nesouhlasí, jednotní navíc nejsou ani ministři.

Vláda zažije ve sněmovně peklo, hrozil před únorovou schůzí dolní parlamentní komory předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jakmile se poslanci v úterý sešli, opozice se do vlády pustila. Schůze trvá do neděle a kabinet Petra Fialy přichází s prvními změnami k ozdravění státního rozpočtu. Protože už letos nebudou žádné volby, nemusí se vláda bát, že by jí nepopulární kroky odlákaly voliče. 

O stabilizaci veřejných financí jednal předseda vlády s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS naposledy minulý týden. "Plánujeme řadu změn. Politické rozhodnutí ale ještě nepadlo," uvedl Fiala. 

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun, letos stát plánuje 295 miliard. Státní dluh vzrostl na 2,895 bilionu, na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun. Nejvyšší kontrolní úřad označil loni Česko za nejrychleji se zadlužující zemi Evropské unie.

Podle odborníků měly reformy zahájit už předchozí vlády, díky podstatně lepší ekonomické situaci k tomu měly výhodnější podmínky. Fialův kabinet změny zakotvil ve svém programovém prohlášení. Uvedl, že je potřeba zabrzdit rozhazování peněz, nalézt úspory a zajistit rozumné hospodaření státu.

Reformy slibovala už předchozí vláda Andreje Babiše. Ministryně financí Alena Schillerová z ANO mluvila o zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD slibovala prosadit reformu důchodů. Nic se ale nestalo. 

Co tedy vládu a obyvatele Česka letos ohledně peněz čeká?

Vláda premiéra Petra Nečase z ODS (vpravo) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 se o reformy k rozpočtové odpovědnosti pokoušela v letech 2010 až 2013.
Vláda premiéra Petra Nečase z ODS (vpravo) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 se o reformy k rozpočtové odpovědnosti pokoušela v letech 2010 až 2013. | Foto: Matej Slávik

Hledání rozpočtových úspor

Nutnost úspor si uvědomuje vláda i zástupci opozice, kabinet usiluje o snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok o 70 miliard korun. "Předpokládám, že v průběhu dubna by mělo být jasné, kterým směrem půjdeme," prohlásil premiér Petr Fiala s tím, že návrhy zmiňované v médiích nejsou projednané a schválené koalicí. Není tedy zřejmé, na čem by se mělo šetřit a v jaké výši.

"Úpravy chceme udělat v daňové oblasti, ale při zachování současné celkové daňové zátěže pro lidi a firmy. Musíme udělat úpravy v oblasti sociálního a důchodového systému, chceme také pokračovat v optimalizaci a zefektivnění státní správy," zopakoval obecně předseda vlády v polovině února.

O reformy se v minulosti pokoušela vláda Petra Nečase z ODS. V letech 2010 až 2013 se s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 prezentovala jako kabinet rozpočtové odpovědnosti, připravila dva úsporné státní rozpočty, snížila rychlost zadlužování i výdaje ve státní správě. Kabinet ale skončil předčasně a nahradila ho úřednická vláda Jiřího Rusnoka.

"Současná vláda se ve své ekonomické politice bohužel příliš neliší od vlády předchozí," srovnal Fialův kabinet s týmem Andreje Babiše hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. "Receptem na zvládání nečekaných problémů je univerzální rozhazování peněz všemi směry v naději, že jich alespoň část přistane na správných místech," připomněl plošné poskytování příspěvků na pomoc v energetické krizi. 

Pokud Fialova vláda nestihne prosadit reformy letos, bude mít příští rok situaci mnohem těžší. Konat se budou krajské, senátní a také evropské volby, dřívější zkušenosti ukazují, že se kolem nich žádná vláda do větších změn nepouští.

 

Právě se děje

Další zprávy