Česko může vyjednávat o obranné smlouvě s USA, vláda projednala nutnou směrnici

ČTK ČTK
25. 5. 2022 19:06
Vláda ve středu projednala směrnici, která umožní zahájit vyjednávání o obranné smlouvě mezi Českem a Spojenými státy. Kabinet dokument projednal v utajovaném režimu, úřady tak k němu nesdělují bližší informace. Na zařazení bodu na středeční schůzi vlády v úterý upozornil server Seznam Zprávy.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s americkým protějškem Lloydem Austinem.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s americkým protějškem Lloydem Austinem. | Foto: ČTK

Podle serveru je schválení směrnice k vyjednávání standardní krok u prezidentských mezinárodních smluv. Má obsahovat politické a hospodářské zdůvodnění sjednání smlouvy, dopady na státní rozpočet nebo složení vyjednávacího týmu. 

Samotná vyjednávání o smlouvě Defense Cooperation Agreement (DCA) začnou v druhém červnovém týdnu, kdy do Česka dorazí zástupci USA. Podle dřívějších informací by český vyjednávací tým měl vést náměstek ministryně obrany Jan Havránek. Ten ale míří z ministerstva obrany na české velvyslanectví ve Washingtonu. Mezi českými vyjednávači budou zástupci ministerstev obrany a zahraničí, zapojeni do něj budou také zástupci dalších úřadů. Na záměru smlouvu uzavřít se dohodla se svým americkým protějškem Lloydem Austinem při dubnové cestě do USA ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území. Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska. Černochová po jednání s Austinem řekla, že by oproti podobným smlouvám, které mají okolní země, měla být česko-americká dohoda obecnější. Vyjednávání patrně budou trvat několik měsíců.

VIDEO: Černochová: Na Ukrajině umírají lidé. Nemůžeme jejich krev vykupovat ruským plynem

V hodnotě majetku, který byl ze strany ministerstva obrany odeslán, už jsme na částce kolem jedné miliardy, říká ministryně obrany Jana Černochová. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
Další zprávy