Vláda předá hlavě státu jmenování nejvyššího žalobce

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 2. 2011 13:25
Vláda se chce vzdát i nynější pravomoci, kdy může nejvyššího státního zástupce odvolat
Prezident Václav Klaus už zřejmě nového práva nevyužije, současný Nejvyšší státní zástupce je ve funkci jen několik týdnů
Prezident Václav Klaus už zřejmě nového práva nevyužije, současný Nejvyšší státní zástupce je ve funkci jen několik týdnů | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda se chce vzdát jedné ze svých pravomocí ve prospěch prezidenta republiky. Napříště by to měl být právě on, kdo bude jmenovat do funkce nejvyššího státního zástupce.

Ministerstvo spravedlnosti v těchto dnech dokončuje novelu zákona, která má změnu přinést.

"Bude to fungovat na principu shody tří. Ministra spravedlnosti, vlády a prezidenta. Uvažovalo se, že by třetím mohla být i horní komora parlamentu, ale prezident je nyní nejpravděpodobnější varianta," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra spravedlnosti Filip Merzel.

Memento Čunek

Vláda se chce vzdát i práva nejvyššího státního zástupce odvolávat. Teď to může udělat kdykoli a bez udání důvodu. Nejvyšší žalobce by nově mohl být odvolán jen tehdy, pokud by se dopustil kárného provinění. O jeho osudu by pak rozhodoval kárný senát při Nejvyšším správním soudu, nikoli politici.

Funguje tady memento kauzy Čunek, kde vzniklo podezření, že státní zástupci jednali na přání vlády, která měla moc tehdejší Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou ze dne na den odvolat.

Nejvyšší státní zástupce i šéfové vrchních a krajských státních zastupitelstvích budou do funkcí jmenováni na dobu určitou.

"U nejvyššího státního zástupce to bude s největší pravděpodobností devět let, u ostatních šest až sedm let," uvedl Merzel s tím, že doba je o něco kratší než u soudních funkcionářů. "To zohledňuje přeci jen větší nezávislost soudní soustavy," dodal.

Změny už od ledna

Novela zákona o státním zastupitelství by mohla začít fungovat od ledna příštího roku. Politici vládní koalice se už při vyjednávání o vládě shodli, že chtějí vliv vlády na soustavu státních zastupitelství omezit.

Proti nejsou ani státní zástupci samotní. "Tento návrh podporuji. Kárný senát je shledávám jako nejvhodnější instituci, která bude o odvolávání vedoucích státních zástupců rozhodovat," říká k tomu prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová.

Uvítala by ale jasnější pravidla, podle kterých budou státní zástupci jmenováni - jasný kariérní řád. Ten ale přijde na řadu až v další novele nebo novém zákoně, na kterém ministerstvo teprve pracuje.

"Kariérní řád, který by mohl obsahovat i výběrová řízení na místa nejvyšších státních zástupců, by vedl k větší transparentnosti při obsazování těchto pozic," dodala Bradáčová. 

Ministerstvo plánuje také změnit vztahy mezi nadřízenými a podřízenými státními zástupci, aby bylo zřejmé, kdy může nadřízený žalobce kauzu odejmou, kdy může dávat pokyny a podobně.

 

Právě se děje

Další zprávy