Kraj oživuje plán "Klausovy sjezdovky" na Šumavě

Pavel Baroch
7. 5. 2009 18:05
Od zimního areálu v Boleticích se kraj naopak odvrací
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Jihočeský kraj pod vedením nového hejtmana Jiřího Zimoly couvá ze záměru vybudovat rozsáhlý lyžařský areál na Špičáku ve vojenském prostoru Boletice. Místo toho se chce soustředit na oblast Hraničníku na Šumavě.

Zimola svůj krok vzdát se areálu v Boleticích zdůvodňuje i ochranou tamní přírody. Jenže plán na stavbu lanovky na Šumavě by mohl přinést ještě větší škody. Hraničník leží v nejcennější zóně Národního parku Šumava.

"Určitě tam nechceme žádný megalomanský projekt, nebudou se tam kácet rozlehlé rozlohy lesa. Nemáme v úmyslu tam dělat žádné zásadní zásahy do přírody," obhajuje záměr mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Klaus: Budu první, kdo sjezdovku sjede

Využít šumavský Hraničník k lyžování není žádný nový nápad. Už Václav Klaus ještě jako premiér prohlásil, že bude první, kdo si tamní sjezdovku sjede. A pak, už jako prezident se angažoval v zámerěch na větší využití Šumavy na lyžování.

Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Šumavské obce a podnikatelé chtějí využít toho, že na druhé straně šumavských kopců leží rakouský lyžařský areál Hochfit, který by chtěli spojit lanovkou z Nové Pece na pravém břehu Lipna.

Tyto plány se ovšem nezamlouvají vedení Šumavského národního parku ani ministerstva životního prostředí. Tvrdí, že by byla ohrožena vzácná příroda v této části chráněného území.

"Když jsem tím průsekem prošel, vyplynulo jednoznačně, že by umožňoval lidem docela pohodlně jezdit i z Hraničníku dolů. Tam ani nemusí být člověk skialpinista, aby to sjel," řekl před časem ministr Martin Bursík.

Připomněl, že kromě unikátního lesa žijí v této oblasti i vzácní chránění ptáci, například datel tříprstý. "Je to unikát, který by se takovou tvrdou turistikou zničil. Prostě zde sjezdovka udělat nejde, škoda by byla mimořádná," tvrdí Bursík.

Foto: Aktuálně.cz

V Boleticích jen měkká turistika

Naopak v Boleticích, kde byla stavba nového lyžařského areálu na Špičáku mnohem reálnější, chce jihočeský hejtman u takzvané měkké turistiky zůstat. Takže neplánuje žádné velké zásahy do krajiny.

"Jsem spíš pro využití území v souladu s ochrannou přírody a v souladu s pravidly šetrné turistiky," řekl hejtman Zimola.

Plán vybudovat nové sjezdovky v Boleticích, které jsou součástí evropské chráněné soustavy Natura 2000, před pěti lety rovněž podpořil prezident Václav Klaus, který na lyžích rád tráví volný čas.

Lyžařský areál za miliardu

Na Hrad pozval tehdejšího hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a ministry obrany a životního prostředí. Účastníci se dohodli, že sestaví expertní komisi. Po dvou letech, v roce 2006 pak politici podepsali společnou deklaraci o turistickém využítí Boletic.

Sníh v současnosti leží jen na nejvyšších hřebenech Šumavy. V tomto týdnu by se však mělo ochladit a snad bude i sněžit. Pod tíhou sněhu a námrazy však mohou padat další stromy.
Sníh v současnosti leží jen na nejvyšších hřebenech Šumavy. V tomto týdnu by se však mělo ochladit a snad bude i sněžit. Pod tíhou sněhu a námrazy však mohou padat další stromy. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Na Špičáku se uvažovalo o sjezdovém lyžování. Ta věc by si ale vyžádala investici v řádu mnoha set milionů, možná miliard korun," konstatoval současný hejtman Zimola, který v čele jihočeského kraje vystřídal Jana Zahradníka po loňských regionálních volbách.

Zimola soudí, že plán na lyžování na Špičáku od samého počátku asi nebyl postaven na reálných základech.

Podle exhejtmana Zahradníka ovšem v novém areálu na Špičáku mohly najít práci až stovky lidí. Příjmy z turistiky pocházejí na Lipensku z 80 až 90 procent z letního období. A nový lyžařský areál měl podle Zahradníka pomoci turistickou sezónu prodloužit i na zimní měsíce.

Vojáci chtějí hlavně cvičit

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že vojáci byli připraveni společnou deklaraci z roku 2006 splnit.

Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků.
Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Pokud se kraj rozhodl jinak, je to jeho rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz Čírtek. "Pro nás bylo hlavní prioritou, abychom v Boleticích mohli i nadále cvičit."

Boletický vojenský újezd je totiž hornatý a připomíná krajinu na Balkáně, kde působí česká armáda v zahraničních misích.

"Jsme ovšem připraveni dál jednat o rozvoji měkké turistiky," dodal Čírtek.

Okrajové části boletického vojenského prostoru se už nyní o víkendech a státních svátcích otevírají pěším turistům a cyklistům.  Jihočeský kraj by rád tato území ještě rozšířil, případně je i převzal pod svou správu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy