Kraj oživuje plán "Klausovy sjezdovky" na Šumavě

Pavel Baroch
7. 5. 2009 18:05
Od zimního areálu v Boleticích se kraj naopak odvrací
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Jihočeský kraj pod vedením nového hejtmana Jiřího Zimoly couvá ze záměru vybudovat rozsáhlý lyžařský areál na Špičáku ve vojenském prostoru Boletice. Místo toho se chce soustředit na oblast Hraničníku na Šumavě.

Zimola svůj krok vzdát se areálu v Boleticích zdůvodňuje i ochranou tamní přírody. Jenže plán na stavbu lanovky na Šumavě by mohl přinést ještě větší škody. Hraničník leží v nejcennější zóně Národního parku Šumava.

"Určitě tam nechceme žádný megalomanský projekt, nebudou se tam kácet rozlehlé rozlohy lesa. Nemáme v úmyslu tam dělat žádné zásadní zásahy do přírody," obhajuje záměr mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Klaus: Budu první, kdo sjezdovku sjede

Využít šumavský Hraničník k lyžování není žádný nový nápad. Už Václav Klaus ještě jako premiér prohlásil, že bude první, kdo si tamní sjezdovku sjede. A pak, už jako prezident se angažoval v zámerěch na větší využití Šumavy na lyžování.

Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Šumavské obce a podnikatelé chtějí využít toho, že na druhé straně šumavských kopců leží rakouský lyžařský areál Hochfit, který by chtěli spojit lanovkou z Nové Pece na pravém břehu Lipna.

Tyto plány se ovšem nezamlouvají vedení Šumavského národního parku ani ministerstva životního prostředí. Tvrdí, že by byla ohrožena vzácná příroda v této části chráněného území.

"Když jsem tím průsekem prošel, vyplynulo jednoznačně, že by umožňoval lidem docela pohodlně jezdit i z Hraničníku dolů. Tam ani nemusí být člověk skialpinista, aby to sjel," řekl před časem ministr Martin Bursík.

Připomněl, že kromě unikátního lesa žijí v této oblasti i vzácní chránění ptáci, například datel tříprstý. "Je to unikát, který by se takovou tvrdou turistikou zničil. Prostě zde sjezdovka udělat nejde, škoda by byla mimořádná," tvrdí Bursík.

Foto: Aktuálně.cz

V Boleticích jen měkká turistika

Naopak v Boleticích, kde byla stavba nového lyžařského areálu na Špičáku mnohem reálnější, chce jihočeský hejtman u takzvané měkké turistiky zůstat. Takže neplánuje žádné velké zásahy do krajiny.

"Jsem spíš pro využití území v souladu s ochrannou přírody a v souladu s pravidly šetrné turistiky," řekl hejtman Zimola.

Plán vybudovat nové sjezdovky v Boleticích, které jsou součástí evropské chráněné soustavy Natura 2000, před pěti lety rovněž podpořil prezident Václav Klaus, který na lyžích rád tráví volný čas.

Lyžařský areál za miliardu

Na Hrad pozval tehdejšího hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a ministry obrany a životního prostředí. Účastníci se dohodli, že sestaví expertní komisi. Po dvou letech, v roce 2006 pak politici podepsali společnou deklaraci o turistickém využítí Boletic.

Sníh v současnosti leží jen na nejvyšších hřebenech Šumavy. V tomto týdnu by se však mělo ochladit a snad bude i sněžit. Pod tíhou sněhu a námrazy však mohou padat další stromy.
Sníh v současnosti leží jen na nejvyšších hřebenech Šumavy. V tomto týdnu by se však mělo ochladit a snad bude i sněžit. Pod tíhou sněhu a námrazy však mohou padat další stromy. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Na Špičáku se uvažovalo o sjezdovém lyžování. Ta věc by si ale vyžádala investici v řádu mnoha set milionů, možná miliard korun," konstatoval současný hejtman Zimola, který v čele jihočeského kraje vystřídal Jana Zahradníka po loňských regionálních volbách.

Zimola soudí, že plán na lyžování na Špičáku od samého počátku asi nebyl postaven na reálných základech.

Podle exhejtmana Zahradníka ovšem v novém areálu na Špičáku mohly najít práci až stovky lidí. Příjmy z turistiky pocházejí na Lipensku z 80 až 90 procent z letního období. A nový lyžařský areál měl podle Zahradníka pomoci turistickou sezónu prodloužit i na zimní měsíce.

Vojáci chtějí hlavně cvičit

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že vojáci byli připraveni společnou deklaraci z roku 2006 splnit.

Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků.
Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Pokud se kraj rozhodl jinak, je to jeho rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz Čírtek. "Pro nás bylo hlavní prioritou, abychom v Boleticích mohli i nadále cvičit."

Boletický vojenský újezd je totiž hornatý a připomíná krajinu na Balkáně, kde působí česká armáda v zahraničních misích.

"Jsme ovšem připraveni dál jednat o rozvoji měkké turistiky," dodal Čírtek.

Okrajové části boletického vojenského prostoru se už nyní o víkendech a státních svátcích otevírají pěším turistům a cyklistům.  Jihočeský kraj by rád tato území ještě rozšířil, případně je i převzal pod svou správu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
Další zprávy