Vláda vymění 26 českých velvyslanců. Římskou ambasádu má vést bývalý ministr Kohout

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2021 15:53
Ministerstvo zahraničí chce letos obměnit celkem 26 velvyslanců a další v příštím roce. Informovaly o tom ve čtvrtek Hospodářské noviny a v neděli Česká televize. Změny se podle nich týkají pětiny šéfů ambasád, ne všichni diplomaté bude ale vystřídáno už letos. Jmenování nových kandidátů musí podepsat prezident Miloš Zeman, se kterým ministerstvo zahraničí seznam kandidátů předjednalo.
Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jakub Kulhánek.
Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jakub Kulhánek. | Foto: Jiří Ovčáček

Hospodářské noviny ve čtvrtek informovaly o výměně 21 diplomatů, v neděli Česká televize uvedla v pořadu Otázky Václava Moravce, že by celkový počet měl stoupnout o dalších pět.

Velvyslancem ČR v Římě by se měl podle informací serveru Seznam Zprávy stát bývalý ministr zahraničí ve dvou úřednických vládách a aktuální náměstek šéfa české diplomacie Jan Kohout. Podle webu zatím nemá nutnou bezpečnostní prověrku, požádal o ni v únoru.

Kohout je poradcem prezidenta Miloše Zemana. V letech 2004 až 2007 působil jako velvyslanec ČR při EU. Byl též prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, v září 2015 pak stál u vzniku spolku New Silk Road Institute Prague (Institut Nové hedvábné stezky), který měl podpořit vznik nové hedvábné stezky, trasy obchodně propojující Evropu s Čínou. Institut je v současné době v likvidaci, obchodní rejstřík Kohouta stále uvádí jako předsedu správní rady. Od ledna 2016 je Kohout také místopředsedou představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory.

Hospodářské noviny uvedly, že mezi diplomaty a odborníky na zahraniční politiku se spekuluje, že hlavním důvodem přesunů na postech velvyslanců jsou podzimní sněmovní volby. Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD).

Seznam ambasadorů je podle zdrojů HN součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem. Pokud by se jen jedno jméno změnilo, může se rozpadnout celá dohoda, napsal list.

Web Deníku N ve středu s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z diplomacie napsal, že vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové.

Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni. Kdo by mohl Červenkovou ve Vídni nahradit, není jisté.

Gajduška by podle zdroje Deníku N měl nahradit současný ředitel odboru rozvojové spolupráce Václav Bálek. Ministerstvo zahraničí změny nekomentovalo s odůvodněním, že jde o "režimové změny."

Podle HN se má mimo jiné přesunout velvyslanec na Slovensku a bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na velvyslanecký post do Slovinska a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka z velvyslaneckého postu v Jižní Koreji do Dánska. Novým velvyslancem v Polsku by se pak podle schválení vlády měl stát bývalý velvyslanec při EU Jakub Dürr.

Server Lidovky.cz dnes uvedl, že novým velvyslancem v Chorvatsku bude Milan Hovorka, který je od září 2015 ambasadorem v Indii. Podle zdroje webu bylo místo původně nabídnuto někdejšímu velvyslanci v Německu Tomáši Podivínskému, který se ale patrně přesune do Vídně po odvolané Červenkové. Vláda podle informací webu Seznam Zprávy schválila i nominaci zástupce ředitele zahraničního odboru Hradu Petra Pirunčíka na velvyslanecký post na Ukrajině.

Nové velvyslance schvaluje vláda na návrh ministra zahraničí a podepisuje prezident.

Snaha na poslední chvíli rozdat trafiky, říká Černochová

Výměny velvyslanců kritizuje opozice. Poslankyně ODS Jana Černochová krok označila za "manipulaci a hazard s českou diplomacií" od vlády, která nemá plnohodnotnou většinu ve sněmovně. "Nemohu se zbavit pocitu, že jde o pouhou snahu na poslední chvíli rozdat trafiky a udržet si přízeň prezidenta pro zbývající měsíce vládního mandátu i případná povolební vyjednávání," konstatovala.

Poslanec Pirátů Jan Lipavský napsal, že změny jsou masivní a nesystémové. "Považuji je za skandální a nezodpovědné. Budu iniciovat mimořádné jednaní zahraničního výboru. Ambasády nesmějí být trafiky. Potřebujeme kvalitní zahraniční službu a je jasné, že velká část politických nominandů nemá znalosti a schopnosti potřebné k tomu, aby hájili zájmy České republiky," konstatoval.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že vláda už si počíná tak okatě papalášsky, že se musela "vykašlat" na jakýkoliv respekt k občanům. "Nad vládou se smráká, a tak pouští plný plyn a rozmetává všechna místa, ze kterých by ještě mohla kápnout politická trafika," uvedla. V této záležitosti, ale i sněmovním hlasování o nedůvěře vládě se podle ní ukazují dávno známé a jasné vazby mezi ANO, ČSSD, KSČM a Hradem. "Kolik míst asi připadne lidem z týmu Miloše Zemana?" ptá se.

 

Právě se děje

Další zprávy