Vláda odmítla návrh zákona o eutanazii. Mohl by vést k zabíjení lidí, tvrdí Mládek

ČTK ČTK
22. 6. 2016 13:03
Vláda odmítla návrh zákona, který by v některých případech umožnil eutanazii. Lidé by o ni museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci jen lidem v beznadějném zdravotním stavu. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Twitteru napsal, že jednoduché řešení eutanazie odmítá. "Podporuji pomoc, láskyplnou péči, solidaritu, kvalitní paliativní péči, to je řešení," dodal.
Eutanazie, ilustrační foto
Eutanazie, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanecký návrh zákona, který by ve vymezených případech umožnil eutanazii, odmítla ve středu vláda. Ministři o tom informovali na Twitteru. Kabinet podle předběžného stanoviska pro dnešní zasedání měl upozornit na rozpor normy s koaliční smlouvou, v níž se ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázaly nepřijímat nic, co by bylo v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce.

O předloze o důstojné smrti, kterou podepsalo šest poslanců zejména z hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, rozhodnou zákonodárci.

O negativním stanovisku k předpisu informovali na sociální síti vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Je to správně. Zákon by mohl vést k zabíjení lidí," uvedl Mládek.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Twitteru napsal, že jednoduché řešení eutanazie odmítá. "Podporuji pomoc, láskyplnou péči, solidaritu, kvalitní paliativní péči, to je řešení," dodal.

Zneužívání eutanazie v zahraničí

Předloha má zejména uzákonit podmínky pro eutanazii. Lidé by o ní museli požádat, žádost by mohli sepsat i předem. Lékaři by mohli k eutanazii dopomoci nebo ji případně vyvolat jen u lidí v beznadějném zdravotním stavu. O splnění zákonných podmínek by rozhodovala zvláštní komise.

Podle stanoviska pro kabinet ale není vhodné následování zemí, kde je eutanazie možná a na něž se autoři odvolávají.

"V uvedených státech jsou zdokumentovány případy zcela jasného zneužití eutanazie za účelem 'uvolňování' lůžek ve zdravotnických zařízeních, případy tlaku rodinných příslušníků na vykonání eutanazie z důvodů zcela pochybných nebo nepotrestané případy nedodržení zákonných podmínek," stálo v předběžném stanovisku pro ministry.

Eutanazie ve světě

Asistovaná sebevražda je nyní legální ve Švýcarsku, Německu, Albánii, Kolumbii, Japonsku a v amerických státech Washingtonu, Oregonu, Vermontu, Novém Mexiku a Montaně. Uzákonění nyní probíhá také v Kalifornii, zde je potřeba ke schválení prokázat trvalý pobyt.

V Německu zákon umožňuje sebevraždu podstoupit jak Němcům, tak cizincům. Stejně tak ve Švýcarsku. Nizozemsko, Belgie a Lucembursko umožňují provést eutanazii lékařům za přísných podmínek, kdy je pacientův stav posouzen jako beznadějný a v případě, kdy podléhá velikým bolestem.

Kabinet měl taky poukázat na to, že téma eutanazie je společensky velmi citlivé a měla by mu předcházet mnohem hlubší a rozsáhlejší diskuse. Nynější návrh fakticky doslovně kopíruje předlohu senátorky Václavy Domšové (nestranice za SNK-ED) z roku 2008, kterou horní komora zamítla, stojí v dokumentu.

Nynější normu odmítla ministerstva zdravotnictví a vnitra pod vedením ČSSD, ministerstvo spravedlnosti pod vedením ANO i místopředseda vlády Bělobrádek, uváděly materiály pro kabinet.

O eutanazii se už debatovalo i v dolní komoře zhruba před deseti lety. Tehdy z ankety mezi poslanci vyplynulo, že návrh zákona o eutanazii by ve Sněmovně s největší pravděpodobností neuspěl. Kriticky se k němu vyslovila řada poslanců i nyní.

Jsem přesvědčen, že lékař nemá právo nikomu život brát, říká poslanec Svoboda. Kolega Zlatuška oponuje, že lékař může s odchodem ze života pomoct. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy