Vláda dostane na stůl kauzu Langerova pronájmu lázní

Adam Junek, Markéta Chaloupská
3. 9. 2009 19:10
Ministr Pecina musel zprávu z jedná í stáhnout a doplnit nedostatečně průkazné informace
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina musí vládě znovu předložit materiál, na základě kterého chtěl vyzvat NKÚ, aby přezkoumal sporné pronájmy lázeňských domů. Podle ministerstva stát jejich nevýhodným pronájmem přijde na nájemném nejméně o sto milionů. 

Podle informací Aktuálně.cz musel totiž minulý týden předkládací zprávu nakonec stáhnout, protože ji někteří poslanci považovali za nedostatečně připravenou. Do připomínkového řízení ministerstev tak půjde teprve zítra.

"Materiál byl jenom velmi stručný a neprůkazný. Doplňuji ho a předložím znovu," uznal pro Aktuálně.cz ministr vnitra Martin Pecina.

V předkládací zprávě Pecina mimo jiné píše, že za kontroverzním pronájmem by mohla být korupce.

Zpráva vychází z interního auditu hospodaření, jenž si Pecina po svém nástupu do funkce nechal vypracovat. Ministerstvo na základě něho zjistilo, že kvůli smlouvám - které uzavřel dnes již exministr Ivan Langer - přijde stát na nájemném lázeňských domů nejméně o 100 milionů korun.

Navíc audit ukázal, že pronájem provází celá řada dalších nejasností.

Pronájem za 37 milionů? Ne, 23 stačí...

Lukrativní lázeňské domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích nyní na základě smlouvy s ministerstvem provozuje už téměř čtyři měsíce slovenská firma Temparano.

V auditu se píše, že částka za roční pronájem by měla být v rozmezí od 37 do 45 milionů korun. Nakonec byl ale nájem stanoven pouze na 23,7 milionu korun, což je de facto o více než třináct a půl milionů korun méně než konzervativní odhad pronájmu.

Mimochodem: firmu Temparano, kterou vlastní lidé podnikající v lázeňství na Slovensku, vznikla krátce před pronájmem. Některá povolení - třeba na lázeňskou činnost v Česku - ale získala až letos v červenci. Tedy několik měsíců po podepsání smlouvy s vnitrem.

Rekonstrukce za 128 milionů

Navíc audit zjistil, že ministerstvo za Langera prý souhlas s nižším nájmem vysvětlovalo investicemi, které lázeňské domy potřebují. Prý jsou nutné rekonstrukce za 128 milionů korun.

Ale v auditu se píše, že tento závazek nikde smluvně ošetřen není.

Kongres ODS: Ivan Langer, kandidát na prvního místopředsedu strany
Kongres ODS: Ivan Langer, kandidát na prvního místopředsedu strany | Foto: Ondřej Besperát

"Tím, že ředitel LLÚ uzavřel nájemní smlouvu na pronájem LD na 20 let se společností Temparano, přestože byla podána pouze jedna nabídka a nabízené nájemné se podstatným způsobem lišilo od modelového výpočtu firmy Deloitte v neprospěch LLÚ MV, a nezajistil v nájemní smlouvě závazek nájemce provést veškeré opravy závad zjištěných stavebně technickým auditem ve lhůtě pěti let, porušil výše citované ustanovení zákona č. 219/2000 Sb.," píše se v interním dokumentu.

Langer: Nepochybil jsem

Ivan Langer ovšem takové závěry auditu odmítá. Celé výběrové řízení podle něj schválilo ministerstvo financí, bez jehož souhlasu by nebylo možno smlouvu uzavřít.

"Materiál zcela pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu a jeho jednoznačnou ekonomickou výhodnost pro resort. Každoroční úspora pro resort představuje více než 22 milionů korun, tedy za dobu nájmu téměř 450 milionů korun," brání se.

 

Právě se děje

Další zprávy