Vláda chce povodňové dluhopisy za tři miliardy

Petr Kučera Petr Kučera
23. 5. 2010 14:14
Poslanci by měli o návrhu rozhodnout ještě do voleb
Kaskády na přehradě Bystřička
Kaskády na přehradě Bystřička | Foto: Libor Badošek

Praha - Vláda v pondělí projedná vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun. Premiér Jan Fischer to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Navrhnu pak vedení Poslanecké sněmovny, aby o těchto dluhopisech rozhodla ještě do voleb," řekl Fischer. Poslanci už dříve souhlasili, že se naposledy sejdou ve čtvrtek, mají však na programu jiné body (návrh na přímou volbu prezidenta republiky a přehlasování vetovaného zákona o navýšení podílu biosložek v pohonných hmotách). Vydání dluhopisů by museli projednat v režimu legislativní nouze.

Podle Fischera se do tří miliard, navrhovaných ministerstvem financí, "s jistou rezervou" vejdou předběžně odhadované škody. S tím souhlasí také předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD).

Vláda také projedná návrh ministra zemědělství Jakuba Šebesty, který chce přesunout miliardu korun z programu na podporu obnovy rybníků a výstavbu vodních děl na pozemkové úpravy v rámci prevence před povodněmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy