Sesuv půdy prohnul most přes Ostravici. Asi půjde dolů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 5. 2010 16:31
Předpověď varuje před dalšími bouřkami, které přinesou přívalové deště
Mostní pilíř se vyhnul díky podemleté základně doleva.
Mostní pilíř se vyhnul díky podemleté základně doleva. | Foto: Policie ČR

Zlín, Ostrava - V Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku se prohnul most přes Ostravici. Poklesl pod ním jeden z podmáčených pilířů. Policie most uzavřela. Střední pilíř je vykloněný doleva a vozovka na mostě prohnutá asi o 30 centimetrů.

Pokud se teď řidiči potřebují dostat na druhý břeh Ostravice, musí jet přes Frýdek-Místek nebo Frýdlant, v obou případech si zajedou zhruba dvacet kilometrů.

Komplikace je to tak především pro místní dopravu, obyvatelé Kunčiček totiž po mostu přijíždějí do obce z rychlostní komunikace od Frýdku-Místku.

 

Z pohledu ostatních řidičů v regionálním provozu není objížďka složitá - lze použít souběžné hlavní komunikace a přejet řeku v jednom ze zmíněných měst.

Prohnutý most policie uzavřela.
Prohnutý most policie uzavřela. | Foto: Policie ČR

"Kolem 9. hodiny ranní slyšeli místní občané silné praskání a ihned si všimli prohnuté vozovky na mostě. Přivolaní policisté z obvodního oddělení Palkovice zjisitli, že středový pilíř je vyhnutý," informoval frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Policisté okamžitě zastavili veškerou dopravu na mostě a na místo zavolali statika krizového štábu.

"Štěrkové podloží pod středovým mostním pilířem se pravděpodobně vlivem extrémního průtoku vody v řece vymlelo natolik, že se pilíř vyklonil ve své základně doleva. Sesunul se níž, a tím se prohnula i celá železobetonová konstrukce mostu, odhadem o desítky centimetrů," vysvětlil Žurovec.

Voda středový pilíř podemílá, podle mluvčího hrozí, že se zřítí pilíř a s ním i celý most. Poté, co pilíře prohlédl statik, uzavřela policie most i pro chodce.

"Podle vyjádření statika je poškození mostní konstrukce natolik vážné, že nebude stačit ani výstavba nového pilíře a most bude muset být vystavěn znovu," dodal Žurovec.

Moravu trápí přívalové deště

Hladiny řek ve Zlínském i Moravskoslezském kraji sice klesají, na Zlínsku však situaci zkomplikovaly přívalové deště a voda stékající z polí, která zaplavila několik domů. Na mnoha místech Moravskoslezského kraje hrozí sesuvy půdy.

"Dramatická situace nastala u obce Pravčice u Hulína, kde stékající voda z polí vytvořila obrovskou lagunu nad obcí. Voda se začala tlačit kanalizací do blízkých domů a na místo museli vyjet hasiči, kteří se už dva dny snaží snižovat hladinu vody v laguně," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček

Hasiči v sobotu museli zasahovat také v Tlumačově na Zlínsku, kde se voda dostala do 20 domů. Podařilo se ji odčerpat týž den. "Jednalo se o domy v tradičním záplavovém místě, kde se obec léta marně snaží vybudovat protipovodňová opatření. Lokalita byla vytopena třikrát za posledních 13 let. Pod vodou skončilo i místní fotbalové hřiště," řekl mluvčí.

Zlínský kraj: stav nebezpečí trvá dál

Stav nebezpečí ve Zlínském kraji, který hejtman Stanislav Mišák vyhlásil v úterý, zatím platí do půlnoci z pondělí 24. na úterý 25. května. "V pondělí stav nebezpečí určitě prodloužím, protože kraj i obce potřebují získat čas na vyčíslení škod. Zatím ale ještě nebylo rozhodnuto, o jak dlouhou dobu," uvedl hejtman. Škody musejí být vyčísleny a odeslány státu do týdne od skončení stavu nebezpečí.

První povodňový stupeň platí pouze na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku, od běžného stavu výšku hladiny však dělí už jen několik centimetrů. Záchranáři a lidé z postižených oblastí pracují i dnes na odstraňování následků záplav.

Moravskoslezský kraj: přes třicet sesuvů

Hladiny řek postupně klesají i v Moravskoslezském kraji. Třetí povodňový stupeň neplatí na žádném z toků, druhý už pouze na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku.

Stav bdělosti přetrvává na sedmi místech. V kraji mohou nadále přibývat sesuvy podmáčené půdy, je jich už přes 30. Nejrozsáhlejší sesuv pokračuje na svahu Gírová na Jablunkovsku, kde zasahuje území 35 hektarů.

V kraji ale nadále pokračují sesuvy podmáčených svahů. Jejich počet překročil třicítku, ještě ve čtvrtek jich bylo kolem deseti.

Nejčastěji se půda sesouvá na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, místy se hýbe i na Ostravsku a Novojičínsku.

Kvůli sesuvům bylo doposud evakuováno přes deset lidí, nejvíce v Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice, kde hrozí i demolice domů.

Druhý povodňový stupeň už přestal platit na Odře v Ostravě-Koblově i Bohumíně na Karvinsku a také na Ostravici ve Frýdku-Místku, kde se během noci situace zlepšila.

Kromě nich zůstává první povodňový stupeň ještě na řece Opavě v Opavě i v Děhylově na Opavsku a Hvozdnici v Oticích na Opavsku. Stav bdělosti přetrvává rovněž na Ostravici pod přehradou Šance kvůli vyššímu vypouštění z nádrže.

Podle vodohospodářů by pokles hladin neměly zastavit ani další srážky. "Trvalý déšť neočekáváme. Přeháňky v kraji by měly být krátkodobé a nevýznamné," řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

V sobotu napršelo v kraji průměrně do deseti milimetrů, což podle Vlčka nijak výrazně nezvýšilo ani hladiny menších toků, které mohou být lokálními srážkami nejvíce ovlivněné.

V zaplavených oblastech pokračují odklízecí práce, v Karviné s nimi od soboty pomáhá první stovka vojáků. Kraj pro všechny postižené oblasti požádal celkem o 500 mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy