Praha - Celý víkend sužovala vichřice Emma střední a západní Evropu.
Vyžádala si nejméně 14 obětí: pět v Německu, čtyři v Rakousku, tři v Polsku a dvě v České republice.
Obětí mohlo být mnohem více - v Německu se pilotovi dopravního letadla jen těsně podařilo zabránit havárii, když ho vítr při přistání málem smetl z přistávací dráhy.
Více zde: Video: V Hamburku vichr málem smetl letadlo z dráhy
Neděle ale byla o poznání klidnější, než sobota, kdy vítr napůsobil nejvíce škod.
O neděli čtěte více: Emma zabila už dvanáct lidí. Postupuje k východu
Pondělní ráno má být opět větrné, rychlost větru ale nemá dosáhnout víkendových hodnot. Na horách by měl vát rychlostí do 80 kilometrů v hodině.
Lidé zůstali bez proudu přes noc
V neděli večer bylo bez dodávek elektrického proudu stále na 20 000 zákazníků elektrárenské společnosti ČEZ. Podle informací energetiků zůstali tisíce lidí bez dodávek elektřiny přes celou noc. Nejvíce havárií je přitom ve východních a středních Čechách.
Odpolední vichřice také opět uzavřela některé tratě Českých drah. V obci Horní Kamenice v okrese Děčín narazil osobní vlak do spadlého stromu, nehoda se však naštěstí obešla bez zranění. V neděli večer se železničářům podařilo obnovit provoz v celé republice.
Více zde: Dráhy zprovoznily všechny tratě uzavřené kvůli větru
Hasiči v neděli prožívali už mnohem klidnější den, než v sobotu. Likvidovali složitější případy, nebo škody, které lidé hlásili, protože na ně přišli se zpožděním.
"Ve Žďáru odstraňovali hasiči stromy, které hrozily, že spadnou na velký zahradní skleník," uvedla Denisa Vrbová, mluvčí hasičů kraje Vysočina, kteří dnes uskutečnili něco přes sto výjezdů. "Oproti včerejším 330 mimořádným událostem je dnešek mnohem klidnější," doplnila Vrbová.
Podobné to bylo i v Královehradeckém kraji. V sobotu vyjížděli téměř každých pět minut a v neděli bylo hlášeno necelých sto případů. "V dopoledních hodinách jsme měli hlášena nějaká popadaná vedení, ale situace je víceméně stabilizovaná," řekla mluvčí hasičů Královehradeckého sboru Martina Žahourková.
Ve Zlínském kraji měli během neděle asi 20 mimořádných událostí souvisejících s vichřicí Emma. Mluvčí tamních hasičů Ivo Mitáček však podotýká, že hodlají zůstat ve střehu až do nočních hodin, protože komplikace či špatný vývoj nelze vyloučit.
Stamilionové škody
Pojišťovny začaly sčítat škody, které vítr napáchal. Podle prvních odhadů se pohybují ve stamilionech korun. Pojišťovny také zvažují vytvoření "větrných map", v nichž by, podobně jako v případě povodní z roku 2002, zmonitorovaly riziková místa a zdražily své služby.
Podle prvních odhadů České pojišťovny byli nejvíce zasaženi klienti v západních Čechách. "Jenom z Plzeňského kraje očekáváme zhruba dva a půl tisíce škod. Hodně telefonátů přichází také z jižních, východních a středních Čech a ze severní Moravy," potvrdil Václav Bálek, tiskový mluvčí ČP.
Více zde: Tisíce poškozených Emmou se hlásí pojišťovnám
Škody na svém majetku v neděli zjišťovali také lesníci. Podnik Lesy ČR během víkendového řádění vichřice Emma zaregistroval škodu ve výši několika set tisíc kubických metrů.
Blog klimatologa Radima Tolasze: Emma od začátku do hořkého konce |
Stromy ale mohou nadále padat. Odborníci proto lidem doporučují, aby do lesů nechodili.
"Chtěl bych ale apelovat na obyvatele, aby se v následujících dnech lesům vyhýbali. Nachází se tam spousta napůl vyvrácených nebo zavěšených stromů, které je třeba odstranit," řekl Aktuálně.cz mluvčí českých lesů Zdeněk Drahný.
Ničivé orkány nejsou klimatickou anomálií
Přes všechny škody, které Emma napachála, však nelze její ničivou sílu srovnávat s loňským orkánem Kyrill, jenž si vyžádal čtyři lidské životy a zůstaly po něm škody téměř za dva miliony korun.
Podle klimatologů nelze zatím uvažovat ani o spojitosti Emmy s globálním oteplováním a klimatickými změnami. Na konci zimy jsou poryvy větru častější a příchod dvou orkánů po sobě, Emmy a Kyrilla, není žádná anomálie.