Praha – Vítězství v devíti ze třinácti krajských měst zaručilo hnutí ANO pozici jasného vítěze komunálních voleb a jeho šéf Andrej Babiš si před kamerami pochvaluje, že teď se vládní hnutí definitivně etablovalo na politické scéně.
Naopak nejsilnější vládní strana - sociální demokracie, která se ještě před čtyřmi lety mohla pochlubit podobným výsledkem, nedokázala zvítězit ani v jednom z krajských měst a ztratila nemalou část zastupitelů.
Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka připustil, že výsledky jsou pro jeho stranu částečně zklamáním.
"Je pravda, že výsledky v krajských městech zaostaly za očekáváním. Ale zase měli úspěch naši starostové v okresních městech,“ řekl Sobotka, který za celé sobotní odpoledne a večer předstoupil před novináře pouze dvakrát.
Obzvlášť citelné jsou pro sociální demokraty porážky v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem, které jim uštědřil právě koaliční partner. ANO si vedlo výjimečně dobře i v Praze, a to i přes nepovedenou anabázi s několikrát měněným lídrem kandidátky.
Babišův kolos se nemilosrdně valil i dalšími velkými městy napříč republikou – ANO zvítězilo v Děčíně, Frýdku-Místku, Opavě i Přerově.
"Spolu s dalšími nezávislými občanskými hnutími získali skoro třetinu mandátů. To si myslím, že je obrovský úspěch, a na tom je vidět, že se zásadním způsobem po pětadvaceti letech vlády tradičních politických stran mění česká politická scéna,“ komentoval výsledky Andrej Babiš.
Sobotka: Udržet mandáty je těžké
Jeho hnutí, které v čase minulých komunálních voleb ještě neexistovalo, letos získalo na 1600 zastupitelů.
Je to sice výrazně méně než téměř 3800 mandátů ČSSD, pro sociální demokraty se však jedná o citelnou ztrátu. Oproti minulým volbám přišli o téměř tisícovku obecních křesel, navíc strana v porovnání s ANO postavila více než dvojnásobek kandidátů.
"Někdy je těžší mandáty udržet než získat nové,“ konstatoval premiér Sobotka.
Kromě ANO si mohou gratulovat také lidovci. Nejenže se jim podařilo obhájit téměř všechny z 3900 mandátů z minulého volebního období, ale dokázali se navíc znovu probojovat na radnice některých krajských měst.
Nově bude mít KDU-ČSL zastupitele v hlavním městě, Plzni, Českých Budějovicích nebo Ostravě. Strana navíc posílila na magistrátech Jihlavy, Olomouce či Zlína.
Dařilo se tak především stranám vládní koalice, což Babiš, Sobotka i šéf lidovců Pavel Bělobrádek pokládají za signál spokojenosti voličů s prací kabinetu. Všichni šéfové vládních stran se již vyjádřili v tom smyslu, že by rádi viděli uzavírání koalic po vzoru té vládní i na radnicích.
Opoziční strany si naopak příliš dobře nevedly. ODS přišla o tři tisíce zastupitelů a opouští například radnici Zlína nebo Chomutova.
TOP 09 přišla zhruba o třetinu mandátů, neuhájila vítězství v Praze z roku 2010 a kvůli samostatné kandidatuře Starostů ve Zlíně přišla nejen o post tamního primátora, ale i o účast v zastupitelstvu vůbec.
Neslavně dopadl také Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury s pouhou padesátkou mandátů.
Absolutním vítězem komunálních voleb se stali tradičně nezávislí kandidáti, kteří navíc oproti roku 2010 výrazně posílili. V zastupitelstvech obsadili přes 41 400 křesel, a to buď samostatně, nebo v rámci koalic. V minulých volbách získali dohromady o tři tisícovky mandátů méně.