Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
Kybernetická agrese
V roce 2018 zažilo některou z forem kybernetické agrese 41 procent českých dětí. Jedná se jistě o velké číslo, nicméně dobrou zprávou je, že od posledního výzkumu v roce 2014 se o téměř pět procent snížilo.
Kybernetickou agresi děti nejčastěji zažily na Facebooku (56 %), Facebook Messengeru (43 %) a na Instagramu (32 %), to však patrně souvisí s tím, že tyto sítě patří k nejpoužívanějším. Kyberšikanu zažil každý druhý český nezletilý uživatel sociální sítě Tellonym.
Útoků se nejčastěji dopouštějí spolužáci (30 %) či bývalí kamarádi (16 %). Neznámé osoby útočily na dítě pouze v 20 % případů. V pětině případů útočilo více osob současně. Agresory jsou častěji chlapci (35 %) než dívky (22 %).