Virtuální sněmovnu ovládly TOP09 a ODS. Mají 151 křesel

Zdeněk John
10. 10. 2009 17:05
Do sněmovny poslali voliči TOP09, ODS, ČSSD, KSČM a Věci veřejné
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V internetových volbách na Aktuálně.cz poslali voliči do sněmovny TOP09, ODS, sociální demokracii, komunisty a jedno nové uskupení: Věci veřejné. Těsně před branami virtuálního parlamentu zůstali zelení a Česká pirátská strana.

Pokud by to byly skutečné volby, pak by vládu sestavila TOP09 (31 procent hlasů) s ODS (24 procent), protože dohromady mají ve dvousetčlenné sněmovně 151 mandátů. Do opozice by zamířila sociální demokracie s 30 poslanci, komunisté s 12 a Věci veřejné se sedmi.

"Volební účast" dosáhla téměř 26 procent.

VÝSLEDKY STRAN V PROCENTECH V GRAFICE

VÝSLEDKY STRAN PODLE ZÍSKANÝCH MANDÁTŮ

Jednoznačným vítězem je nová strana utvořená z bývalých lidovců. Tandem Schwarzenberg - Kalousek vyhrál ve třinácti ze čtrnácti krajů, ve kterých se - stejně jako u skutečných voleb - hlasovalo. Pouze v Moravskoslezském kraji je porazila ODS.

Po sečtení procent z projektu "Volby na NETčisto", jak jsme virtuální volby nazvali, to chvilku vypadalo na postup do sněmovny i v případě České pirátské strany. Do přepočtu na mandáty ji nakonec nepustilo bezpečnostní síto. Tato strana získala tisíce podezřelých hlasů v jediném kraji a během jediné hodiny, takže je filtr vyřadil (více zítra na Aktuálně.cz v podrobnějším textu).

Aktivní Praha

Praha získala v našich volbách významně větší počet mandátů než v posledních skutečných volbách - o 16. Způsobila to vysoká účast pražských internetových uživatelů. O pět mandátů má víc také Jihomoravský kraj.

Naše redakce uspořádala v pátek a v sobotu internetové hlasování jako náhradu za zrušené parlamentní volby. Pravidla se co nejvíce blížila skutečnosti, ovšem s některými výjimkami, o kterých čtenáři živě debatovali během celého hlasování. Z diskusních příspěvků a dotazů je vidět, že většina z nich bere tuto náhradu za volby vážně.

Detaily z regionů

Zajímavé výsledky přinesla i dílčí čísla z regionů. Například v Ústeckém kraji by se do sněmovny dostala extrémně pravicová Dělnická strana a tamtéž hodně uspěli komunisté. Na jižní Moravě, tradiční baště lidovců, KDU-ČSL vůbec neuspěla.

V několika krajích bojovali na těsno zelení s Věcmi veřejnými. A většinou to byla neparlamentní strana, která vítězila.

Hlasovalo dvakrát víc mužů než žen. Jen čtyři procenta hlasujících byli lidé, kteří by ke skutečným volbám nesměli (mladší 18 let). A přesně polovina ze čtenářů, kteří s námi vybírali virtuální sněmovnu v pátek a v sobotu, tedy ve dnech, kdy se měly konat skutečné volby do sněmovny, jsou vystudovaní středoškoláci.

Jak jsme volby organizovali

"Volby 2009 naNETčisto" na Aktuálně.cz simulovaly předčasné volby, které se měly uskutečnit ve dnech 9. a 10. října 2009.
Hlasovalo se po jednotlivých krajích a výsledná data jsou přepočítávána podle stejné logiky jako reálné volby.
I výsledný počet poslaneckých mandátů tedy bude určen volební "účastí", vypočítanou podílem online hlasů z celkové "voličské základny" v daném regionu (vycházející z počtů uživatelů českého internetu).

Dopředu jsme deklarovali, že výsledky projektu "Volby naNETčisto" na Aktuálně.cz budou určovat specifika internetového média a subjektivního přístupu báze uživatelů. Z tohoto pohledu dva volební dny nemají ambici být vydávány za reálný výsledek voleb či jeho předpověď.

Kolikrát jste hlasovali

V debatě občas zaznívaly stížnosti, že bylo možné z jednoho počítače hlasovat dvakrát, výjimečně se to někomu podařilo i víckrát.

Tým Aktuálně.cz vedla snaha, co nejvíce (jak jen tato hra umožňuje) přiblížit volby reálné situaci a zároveň hlasování udržet co nejjednodušší a uživatelsky nenáročné. IT specialisté proto vytvořili algoritmus, který kombinuje počet akcí vázaných na jeden počítač a IP adresu v definovaném časovém úseku.

Srozumitelně řečeno: z jednoho počítače mohla v průběhu obou volebních dnů teoreticky hlasovat celá průměrně velká rodina (nikoliv však všichni hned po sobě), širší příbuzenstvo by ale již muselo v případě zájmu vyhledat jiné počítače, z nichž nikdo jiný nehlasuje.

V konečném součtu jsou započítány jenom počty hlasů splňující jednoznačně stanovená kritéria. Další jsou z databáze odfiltrovány (tedy i drtivá většina těch "třetích" a dalších hlasů, byť je systém ohlásil jako přijaté).

Přes všechna tato opatření redakce Aktuálně.cz v pravidlech zveřejněných při startu projektu jednoznačně říká: Nabízíme jen zjednodušenou simulaci voleb. Ty opravdové byly přece zrušeny.

 

Právě se děje

Další zprávy