Volby naNETčisto pokračovaly druhým dnem. Účast vysoká.

Domácí Domácí
10. 10. 2009 12:30
Pokračuje projekt internetových parlamentních voleb na Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Až do 14 hodin jste mohli na stránkách Aktuálně.cz hlasovat, která politická strana by podle vašeho názoru měla vyhrát sněmovní volby, pokud by se konaly v termínu, na němž se původně politci dohodli.   

Volební projekt Aktuálně.cz "Volby naNETčisto", v němž se strany utkávají online o přízeň voličů ve stejném termínu a za obdobných podmínek, jak tomu mělo být u původně vyhlášených a pak zrušených parlamentních voleb, pokračoval druhým volebním dnem.

Dvě hodiny před uzavřením hlasování byla účast překvapivě vysoká. Volilo 24,51 procenta internetových uživatelů, kteří si našli cestu na Aktuálně.cz.

Virtuální volební místnost se otevřela v pátek v 14:00 a čtenáři Aktuálně.cz - stejně jako by hlasovali ve volbách do Sněmovny - mohli zvolit svého kandidáta do 22 hodin. Dnes můžete hlasovat od 8:00 do 14:00.

Nejaktivněji se zatím podle očekávání volilo ve třech největších "internetových" městech: Praze, Brně a Ostravě. Více o prvním dnu "voleb naNETčisto" si přečtěte ZDE.

O projektu

"Volby 2009 naNETčisto" na Aktuálně.cz simulují předčasné volby, které se měly uskutečnit ve dnech 9. a 10. října 2009.

Hlasuje se po jednotlivých krajích a výsledná data jsou přepočítávána podle stejné logiky jako reálné volby.

I výsledný počet poslaneckých mandátů tedy bude určen volební "účastí", vypočítanou podílem online hlasů z celkové "voličské základny" v daném regionu (vycházející z počtů uživatelů českého internetu).

Rovněž časový rámec hlasování ctí tradiční schéma, tedy dva volební dny s vymezeným počtem hodin, kdy lze volit.

V debatě občas zanívají stížnosti, že je možné z jednoho počítače hlasovat dvakrát, výjimečně se to někomu podařilo i víckrát.

Tým Aktuálně.cz vedla snaha, co nejvíce (jak jen tato hra umožňuje) přiblížit volby reálné situaci a zároveň hlasování udržet co nejjednoduší a uživatelsky nenáročné. IT specialisté proto vytvořili algoritmus, který kombinuje počet akcí vázaných na jeden počítač a IP adresu v definovaném časovém úseku.

Srozumitelně řečeno: z jednoho počítač mohlo v průběhu obou volebních dnů teoreticky hlasovat celá průměrně velká rodina (nikoliv však všichni hned po sobě), širší příbuzenstvo by ale již muselo v případě zájmu vyhledat jiné počítače, z nichž nikdo jiný nehlasuje.

V konečném součtu jsou započítány jenom počty hlasů, splňující jednoznačně stanovená kritéria. Další jsou z databáze odfiltrovány (tedy i drtivá většina těch "třetích" a dalších hlasů, byť je systém ohlásil jako přijaté).

Přes všechna tato opatření redakce Aktuálně.cz v pravidlech zveřejněných při startu projektu jednoznačně říká: Nabízíme jen zjednodušenou simulaci voleb. Ty opravdové byly přece zrušeny.

Redakce je přesvědčena, že i tak vznikne zajímavá zpráva o politice a společnosti.

A máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nám napsat na mail: [email protected].

 

Právě se děje

Další zprávy