Virózy se letos rychleji šíří, přibývá lidí s chřipkou. V části krajů už je epidemie

ČTK ČTK
16. 12. 2022 16:58
Českem se rychle šíří vlna respiračních onemocnění. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie. Kromě chřipky se šíří rovněž RS viry, které také způsobují infekce dýchacích cest, vyplývá z údajů krajských hygienických stanic. Podle některých z nich se respirační nemoci nyní šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covidu-19.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová na začátku týdne uvedla, že je Česko na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest. V mezitýdenním srovnání se nemocnost k pondělku zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou.

Rychlé šíření virových infekcí potvrzují i hygienici v regionech. Například ve středních Čechách stoupl počet lidí s infekcí dýchacích cest o třetinu na téměř 2370 případů na 100 tisíc lidí. "Nárůst je vysoký, proto jsme uveřejnili doporučení na zákaz návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních, u sociálních zařízení doporučujeme návštěvy zakázat nebo aspoň omezit. Vždy je to ale na konkrétním poskytovateli," popsala mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Doporučení omezit návštěvy ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních poskytujících sociální služby se chystá vydat rovněž krajští hygienici v Ústí nad Labem. "Od minulého týdne se počet nemocných v kraji zvýšil o 57 procent," potvrdila jejich ředitelka Lenka Šimůnková. Na severu Čech v současnosti připadá na 100 tisíc obyvatel 2260 případů infekcí dýchacích cest.

Skoro 2400 nemocných v přepočtu na 100 tisíc lidí evidují hygienici v Libereckém kraji. Epidemický práh, za nějž hygienici považují 1600 až 1800 nemocných na 100 tisíc obyvatel, je překročen ve všech okresech. V tomto týdnu bylo v kraji laboratorně potvrzeno 36 nových případů chřipky typu A, celkově jde o 51 případů. Více než dvojnásobně přibylo případů takzvaných chřipce podobných onemocnění.

Covid se mezi virózami ztrácí

Situace není lepší ani na východě Čech. "Viry, co cirkulují, jsou RS viry způsobující infekce dýchacích cest a chřipku typu A," vysvětlila pardubická krajská epidemioložka Olga Hégrová. Za týden vzrostl počet nákaz o 26 procent a dostal se na hranici epidemie. "Může v tom být i covid, někdo se nedá otestovat, postupně se bude ve virózách ztrácet. Covid také roste, ale ne tak markantně jako v minulosti," řekla epidemioložka.

Počet nemocných v Královéhradeckém kraji se tento týden zvýšil o 16,3 procenta na 2181 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. "Lze konstatovat, že se nacházíme na počátku epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu," uvedla mluvčí hradecké krajské hygieny Veronika Krejčí. Nárůst počtu respiračních infekcí podle ní nastal dřív než v předchozích sezonách a je dynamičtější než před pandemií koronaviru.

Rychleji než před covidem se vlna respiračních nemocí šíří i na jihu Moravy. "Nemocnost je aktuálně nejvyšší za posledních pět sezon," uvedla Renata Ciupek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Podle údajů od lékařů je v kraji k pátku zhruba 36 tisíc nemocných, což znamená tři tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel. "Situaci hodnotíme jako epidemii smíšených akutních respiračních infekcí s rychle se zvyšujícím podílem chřipky," dodala Ciupek.

Epidemie postihla hlavně děti

V Olomouckém kraji se nemocnost zvýšila za týden o třetinu. Hygienici nyní evidují 2652 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je víc, než činí celostátní průměr. Nejvíce nemocných je podle údajů hygieniků na Prostějovsku. Epidemie podle dat hygieniků postihla především kategorii dětí do pěti let.

Prudce vzrůstá počet lidí s respiračními infekcemi rovněž v Moravskoslezském kraji. Na 100 tisíc obyvatel připadá 2787 nemocných, před týdnem to bylo 1905 nakažených. Nejvíce nemocných je mezi dětmi předškolního věku, kde jejich počet proti minulému týdnu stoupl o 62,5 procenta. Z regionů je na tom nejhůř Opavsko.

Ve Zlínském kraji hygienici na začátku týdne ohlásili, že byl překročen práh epidemie. V regionu stoná 2341 lidí ze 100 tisíc obyvatel. "Dominují respirační viry, které byly laboratorně potvrzeny u nemocných s respiračními příznaky, a to rhinoviry a viry parainfluenzy. Významně stoupá i podíl chřipkových onemocnění," informovala zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Očekává, že vánoční svátky na chvíli přeruší šíření onemocnění v kolektivech. Po Novém roce podle ní nelze vyloučit opětovný vzestup onemocnění.

Video: Lockdowny způsobily víc škod než užitku. Covid teď beru jako letní virózu, říká Hostomský (28. 6. 2022)

Moje predikce je, že z toto bude pátý typ koronaviru, který bude součástí viróz, ale už nás nebude kosit, říká biochemik Zdeněk Hostomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy