Vily slavných 2: Jak žil nejslavnější atlet, proslulí sochaři i známé filmové hvězdy

Vily slavných 2: Jak žil nejslavnější atlet, proslulí sochaři i známé filmové hvězdy
V Barrandovské ulici č. 46 v pražských Hlubočepech "vykukuje" za hustými borovicemi a smrky elegantní funkcionalistická vilka, která kombinuje hranolové tvary s oblými a nese prvky takzvané nautické architektury, konkrétně kapitánský můstek.
Pro investora Václava M. Havla ji navrhl nám známý architekt Vladimír Grégr. Vila z roku 1932 fungovala jako vzorová, propagovala komfortní bydlení. Do roku 1938 zde bydlel kameraman Otto Heller, během druhé světové války herečka Adina Mandlová (1910-1991), od roku 1953 divadelní a filmový herec Miloš Nedbal a po návratu z emigrace od začátku 80. let režisér a scenárista Pavel Juráček.
V Tišině č. 4 v Bubenči stojí novoklasicistní rodinné sídlo z roku 1928, které si nechal postavit malíř Alfons Mucha. Dům navrhl architekt Bohumil Hübschmann. Uznávaný secesní malíř Mucha si honosné sídlo příliš dlouho neužil. Za německé okupace zemřel po výslechu na gestapu a do jeho vily se nastěhoval důstojník wehrmachtu. Následně dům komunisté po nástupu k moci znárodnili.
Dejvická ulice Na Hanspaulce tvoří zelený pás této pražské čtvrti. Zde, víceméně naproti zdejší velké škole otevřené v roce 1932, stojí nárožní vila č. 9, v níž svého času žil významný generál, vojenský velitel Pražského povstání Karel Kutlvašr. Právě zde ho v prosinci 1948 zatýkalo komando komunistické moci coby představitele údajné odbojové skupiny Pravda vítězí. Generál Kutlvašr byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen za velezradu na doživotí. Hrdina bitvy u Zborova a dalších bojů československých legií byl z vězení s podlomeným zdravím propuštěn až v roce 1960. Vilu z roku 1929 navrhl architekt Alois Dryák (1872-1932), autor Velkého strahovského stadionu, Langhansova domu ve Vodičkově ulici nebo Radiopaláce na Vinohradské třídě.
Ve stráni v ulici Na Lysinách v Hodkovičkách stojí nenápadná vila č. 9, kterou v roce 1935 postavil pro režiséra Martina Friče (1902-1968) architekt Ladislav Žák (1900-1973). Frič, podepsaný pod filmy jako Kristián s Oldřichem Novým, To neznáte Hadimršku s Vlastou Burianem či Hej Rup s dvojicí Voskovec a Werich, se rozhodl pro vybudování vily poté, co se oženil s herečkou a scenáristkou Suzanne Marwille a do Hodkoviček se přestěhoval ze svého vinohradského bytu. Jde o naprostou klasiku funkcionalismu - pásová okna, rovná střecha, zaoblené nároží, velkorysé terasy, rampová schodiště nebo trubkové zábradlí. Zobrazit 57 fotografií
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Švec Pavel Švec
20. 3. 2023 10:19
Patřili k prvorepublikové elitě jak uměleckého světa, tak oborů méně tvůrčích, jako je třeba politika či armáda. Většina z nich si dům v atraktivních vilových čtvrtích v Praze nechala postavit. Ti ostatní se do zpravidla honosných vil nastěhovali později. Poválečná generace známých osobností pak na ně navázala. Podívejte se, jak žili slavní Češi a Češky minulého století.
 

Právě se děje

Další zprávy