Vily slavných 1: Jak žily hvězdy stříbrného plátna, slavní umělci i významní politici

Vily slavných 1: Jak žily hvězdy stříbrného plátna, slavní umělci i významní politici
V lokalitě zvané Zátiší, která spadá pod čtvrť Hodkovičky, stojí v ulici V Lučinách novorenesanční vila č. 9, v níž žil akademický sochař a rektor Akademie výtvarných umění Jan Hána (1927-1994). V zahradě měl i ateliér a dones lze na lesnatém pozemku zahlédnout několik soch a různých plastik. Poblíž tvořila i sochařka a medailérka Marie Uchytilová-Kučová (1924-1989), autorka ikonické československé jednokoruny či velkolepého památníku dvaaosmdesáti lidických dětí, které zahynuly v plynových nákladních vozech při převozu z polské Lodže do Chelmna.
Pozoruhodnou funkcionalistickou vilu v ulici Nad Cementárnou č. 23 v Podolí si nechala postavit osvícená a mimořádně všestranná osobnost - známý spisovatel, dramatik, legionář a vojenský lékař, který dosáhl hodnosti brigádního generála, František Langer (1888-1965). Rodinný dům z roku 1929 pro něj navrhl architekt Karel Honzík (1900-1966), spolu s Josefem Havlíčkem autor Všeobecného penzijního ústavu, dnes Domu odborových svazů, v Praze na Žižkově. Vila s výraznými pásovými okny, střešní terasou s pergolou a částečně zasklenou verandou, která vybíhá do pečlivě vyprojektované zahrady, byla jednou z prvních funkcionalistických staveb na našem území. A občas se tu scházela vybraná společnost takzvaných pátečníků, mimo jiné bratři Čapkové či prezident T. G. Masaryk.
Střešovickou vilu Na Ořechovce č. 41 s nepřehlédnutelným ateliérem architekt Pavel Janák v roce 1924 navrhl pro sochaře Bohumila Kafku, jenž je podepsán například pod gigantickou jezdeckou sochou Jana Žižky na Vítkově.
V Dělostřelecké ulici ve Střešovicích lze narazit na malebnou vilu č. 1 od vídeňského architekta Rudolfa Eislera (1881-1977), jejímiž majiteli se v roce 1993 stali tehdejší český prezident Václav Havel s manželkou Olgou. Ta obývala přízemí, prezident Havel zase podkroví, kde měl knihovnu a pracovnu. Na následné rekonstrukci se podílel designér skla a někdejší "hradní" architekt Bořek Šípek (1949-2016).
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Švec Pavel Švec
16. 3. 2023 9:17
Patřili k prvorepublikové elitě jak uměleckého světa, tak oborů méně tvůrčích, jako je třeba politika či armáda. Většina z nich si dům v atraktivních vilových čtvrtích v Praze nechala postavit. Ti ostatní se do zpravidla honosných vil nastěhovali později. Poválečná generace známých osobností pak na ně navázala. Podívejte se, jak žili slavní Češi a Češky minulého století.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy