Praha - Lidi, kteří v budoucnu spáchají vybraný přestupek opakovaně, by měl čekat přísnější trest.
Jejich čin by měl být také zaznamenán v nové centrální evidenci přestupků. Týkat se to bude například prohřešků proti majetku, veřejnému pořádku nebo občanské cti. Počítá s tím novela zákona o přestupcích, kterou ministerstvo vnitra v uplynulých dnech poslalo k připomínkám.
Původně se hovořilo o tom, že by opakované spáchání přestupku bylo posuzováno jako trestný čin, nakonec však legislativci od tohoto návrhu upustili. Proti se postavila zejména Legislativní rada vlády. Podle ní by to bylo v rozporu například s dlouhodobou snahou státu o snížení počtu lidí ve věznicích.
Roční lhůta
V praxi by mělo nové ustanovení fungovat tak, že pachatel přestupku bude při prvním překročení zákona postižen podle základní sazby. Pokud však spáchá týž přestupek ve lhůtě jednoho roku, bude trestán přísněji - základní sazba bude násobena, přičemž bude stanovena její dolní hranice. Po pěti letech v evidenci se zápis vyškrtne.
Evidence přestupků má být podle návrhu neveřejná. Přístup k ní by měly mít orgány činné v trestním řízení či správní orgány rozhodující o přestupcích.
V současné době přitom žádná ucelená evidence přestupků neexistuje, výjimku tvoří některé kategorie - přestupky zaznamenané v registru řidičů či sankce uložené Českou inspekcí životního prostředí. Podle autorů novely to vede k tomu, že správní či justiční orgány nemají dostatek informací při rozhodování o uložení trestu.
Zhruba po třech letech fungování systému by se mělo jeho fungování vyhodnotit. "Po vyhodnocení efektivity navrhovaného systému lze v budoucnu uvažovat i o rozšíření evidence přestupků o další přestupky," uvádí důvodová zpráva k zákonu zveřejněná na vládním webu. Týkat by se to mohlo například drogových přestupků.
Zřízení evidence má stát přes 30 milionů korun, v dalších letech pak autoři návrhu počítají s náklady na provoz ve výši 8,1 milionu korun ročně. O vzniku evidence přestupků se hovoří již od roku 1999.