Vězeňská služba se hádá o šavli. Spor o palaš bude řešit ministerstvo spravedlnosti

ČTK ČTK
3. 5. 2019 10:51
Odvolací Krajský soud v Brně zrušil rozsudek soudu pro Brno-venkov a zastavil řízení ve sporu mezi Vězeňskou službou a jejím bývalým generálním ředitelem Pavlem Ondráškem o darovanou generálskou šavli, takzvaný palaš.
Foto: Shutterstock

Podle rozhodnutí věc nepřísluší soudu, ale ministerstvu spravedlnosti, které má v tomto pravomoc rozhodovat. Říká to mluvčí soudu Eva Angyalossy. Vězeňská služba se žalobou domáhá vrácení šavle.

Soud pro Brno-venkov palaš přiřkl Ondráškovi, proti rozsudku se ale Vězeňská služba odvolala. Podle Ondráška je palaš, na kterém je vyryto jeho jméno, symbolický dar k jeho jmenování generálem.

"Soud dospěl k závěru, že věc nespadá do pravomoci soudu. Žalobou uplatněný nárok žalobce má nikoli soukromoprávní, ale veřejnoprávní povahu a k jeho projednání a rozhodnutí o něm soudu brání neodstranitelný nedostatek podmínky řízení spočívající v nedostatku jeho pravomoci," uvedla mluvčí.

Spor soud postoupí ministerstvu spravedlnosti. Podle soudu má právě ministerstvo pravomoc jednat a rozhodovat ve věcech služebního poměru ředitele bezpečnostního sboru, v tomto případě bývalého ředitele Vězeňské služby.

Soud pro Brno-venkov ve sporu rozhodoval v lednu 2018, palaš přiřkl Ondráškovi. "Žalobu jsem od začátku považoval za hloupou a absurdní, hodně vypovídá o současném vedení Vězeňské služby," uvedl tehdy Ondrášek po vyhlášení rozsudku. Vězeňská služba se proti rozsudku později odvolala, věcí se tak zabýval krajský soud.

Ondrášek se dostal do čela Vězeňské služby poté, kdy tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) odvolala jeho předchůdce Petra Dohnala pro ztrátu důvěry. Dohnal označil své odvolání za nezákonné a úspěšně se proti němu bránil u soudu. Ministerstvo po rozsudku zahájilo přezkumné řízení o Ondráškově jmenování a jmenování zrušilo. Další ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vrátil do funkce Dohnala.

Vězeňská služba se žalobou domáhala vrácení darované šavle, podle ní jde o dlouhodobý majetek v evidenci služby. Ondrášek se brání tím, že je palaš individualizovaný vyrytým jménem a převzal jej jako symbolický dar k povýšení do hodnosti generála.

Válková k tomu už dříve uvedla, že je nelogické, aby byl Ondráškovi kord odebírán, protože jeho nabytí je spojováno s generálskou hodností a jeho odebrání s degradací. "Byla by to urážka celého generálského stavu," uvedla.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy