Autobus s vězni vzplál po nárazu do tahače s tanky na Pražském okruhu, jeden mrtvý

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2019 23:29
Při srážce vězeňského autobusu a nákladního auta vezoucí historické tanky ve čtvrtek na Pražském okruhu zemřel příslušník Vězeňské služby (VS) a dalších 14 lidí bylo zraněno. Jedna žena utrpěla těžké zranění, jeden muž středně těžká, ostatní byli zraněni lehce. Vozy po srážce začaly hořet, autobus shořel úplně, tanky byly ohněm poškozeny.
Při srážce vězeňského autobusu a tahače v Praze zemřel člověk | Video: agentura AP

Záchranáři vyhlásili traumaplán, který využívají při krizových událostech s více zraněnými. Na místo povolali vrtulník a speciální vůz Atego. Nehoda zablokovala provoz v obou směrech dálničního okruhu kolem Prahy. Před 15:00 byl obnoven provoz ve směru od D5. Směr na letiště zůstával kvůli odklízení vozidel a kontrole stavu silnice uzavřený ještě hodinu před půlnocí.

V autobuse Vězeňské služby ČR v době nehody cestovalo devět odsouzených a deset příslušníků služby. Při nehodě zemřel jeden příslušník služby, zranění utrpěli tři vězni a dva pracovníci služby.

Žádný z vězňů po nehodě neutekl. "Naši příslušníci vězněné osoby zajistili, byla přistavena náhradní vozidla," řekla Aktuálně.cz mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Kromě autobusu s trestanci se nehody účastnilo také nákladní vozidlo, které převáželo historické exempláře tanků z Muzea obrněné techniky Smržovka na Slavnosti svobody do Plzně. "Měli jsme to tam ve tři hodiny skládat, bohužel teď budeme skládat a překládat na Pražském okruhu," sdělil Aktuálně.cz ředitel muzea Jaroslav Janoušek. Tahač měl na korbě dva originální válečné americké stroje - stíhač tanků M36 Jackson a tank M3 Stuart. Oba jsou poškozené, Jackson je údajně velmi zasažený a ohořelý.

Foto: Hasiči Praha

Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu a požár dostali brzo pod kontrolu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka na Twitteru. Podle fotografií z místa autobus úplně shořel.

Nejvážněji zraněná žena byla podle mluvčí záchranářů Jany Poštové letecky přepravena do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a středně těžce zraněný muž a dalších 12 lehce zraněných do dalších nemocnic. Traumaplán záchranáři ukončili před 14:30.

Jeřáb kolem 18:00 naložil na odtahové vozidlo vrak autobusu, tahač s tanky zůstával stále na okruhu. Ve směru na letiště tak řidiči musí daný úsek dále objíždět. Na místě se po nehodě v obou směrech vytvořily několikakilometrové kolony. Situaci navíc komplikovalo dlouhodobé omezení provozu, které je v úseku kvůli opravám silnice.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy