Většina stran podporuje zachování volebních krajů a snížené hranice pro koalice

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2021 21:25
Většina parlamentních stran podle Starostů podporuje zachování 14 volebních krajů. Pouze ANO zvažuje přeměnu Česka na jeden volební obvod, řekl v úterý předseda STAN Vít Rakušan. Podle něj se rýsuje také dohoda na novém limitu pro vstup volebních koalic do sněmovny. Podle Rakušana by se tento limit měl vrátit na někdejších sedm procent pro dvoučlenné koalice nebo devět procent pro tříčlenné.
Premiér Andrej Babiš při jednání o volebním zákonu
Premiér Andrej Babiš při jednání o volebním zákonu | Foto: Aktuálně.cz

Další úpravy volebních pravidel, které si vynutilo rozhodnutí Ústavního soudu, by měli připravit experti parlamentních stran; sejdou se kvůli tomu v pondělí, uvedl Rakušan. Mohli by například navrhnout nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty vzhledem k tomu, že Ústavní soud stávající systém zrušil.

Zástupci stran se podle Rakušana většinově shodovali také na tom, že "nejvýhodnější a nejefektivnější" by bylo využít už předložené lidovecké novely volebního zákona, která čeká ve sněmovně na posouzení. O termínu jejího projednání by se nejpozději ve středu ráno měli poradit předsedové poslaneckých klubů, uvedl Rakušan.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že změny volebních pravidel by měla předložit vláda. Podle Rakušana "pan premiér a jeho tým má možnost uplatnit kreativu" v rámci lidovecké novely. Předseda STAN nechtěl předjímat, zda bude Babiš trvat na vládní předloze. "To, co udělá hnutí ANO, my nevíme, tu garanci jsme dneska neslyšeli," dodal.

Senátoři za Starosty se shodli na tom, že volební novela by měla vzejít ze sněmovny, a to bez zbytečného odkladu. Zároveň by ale měla být se Senátem předjednána, neboť na úpravě volebních pravidel se musejí obě komory Parlamentu shodnout.

Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) potvrdil, že vedení sněmovny a Senátu a parlamentních frakcí by se měla sejít v Senátu a dohodnout změny volebních pravidel. Senátoři se budou podle Vystrčila snažit o to, aby se součástí chystané volební novely stalo zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí.

"Shodli jsme se na tom, že si nebudeme jako Senát klást žádné nepodkročitelné požadavky a že jsme skutečně připraveni se s Poslaneckou sněmovnou bavit takovým způsobem, abychom našli co možná nejlepší řešení," tlumočil Vystrčil výsledky jednání.

Schůzka vedení obou komor a jejich klubů by se podle Vystrčila měla uskutečnit na základě expertních stanovisek. Senát si kvůli tomu na příští úterý pozval sedm odborníků na ústavní právo a volební systémy. Jejich stanoviska chce zprostředkovat na senátním webu. Se zástupci Sněmovny pak chtějí senátoři probrat podmínky, které by měly být vtěleny do návrhu volebního zákona. "A to proto, abychom maximálně urychlili jeho vznik a jeho schválení," dodal Vystrčil.

Video: Ústavní soud riskuje, v krajním případě nemusí být z krize cesty ven, říká Lebeda

Všechno bude jenom o nalezení politické shody. Mohou vzniknout mnohem větší ústavní škody, říká politolog Tomáš Lebeda. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy