Praha - Většina přírodních koupališť v Česku je stále vhodná ke koupání. Na některých místech se ale kvalita vody podle hygieniků zhoršuje. Ojediněle se ve větší míře vyskytují i sinice, které mohou způsobit zdravotní potíže hlavně dětem a lidem s oslabenou imunitou. Například vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku kvůli tomu není vhodná ke koupání, vyplývá z informací hygieniků.
V nádrži Sedlice se kvalita vody od minulého týdne zlepšila, ale stále zůstává nevyhovující. Ostatních 15 kontrolovaných rekreačních rybníků a nádrží na Vysočině má vodu celkem čistou. Bez větších problémů se lidé mohou koupat také v přírodních koupalištích v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém, Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Zhoršení hlásí Jihočeský kraj
Zhoršila se ale voda ve sledovaných jihočeských lokalitách. Na pětistupňové škále obdržela dvojku pouze lipenská nádrž u pláže v Horní Plané. Žádné ze sledovaných míst při posledních odběrech nedosáhlo na nejvyšší hodnocení, tedy na první stupeň. Tradičně nejhorší stav vykazují pláže u nádrže Orlík, tábořiště Podolsko a Vojníkov nemají vodu vhodnou ke koupání.
Horší kvalitu vody v Orlíku potvrzují i středočeští hygienici. Ve všech čtyřech středočeských lokalitách nádrže je nyní vyhlášen stupeň znečištění číslo tři z pětibodové škály kvůli mnohonásobnému zvýšení výskytu sinic. Stejný stupeň platí i pro koupaliště Písník v Bakově nad Jizerou.
V Libereckém kraji se stav přírodních koupališť zlepšil, bez omezení se tak dá opět koupat na liberecké přehradě i v jezeře v Hamru na Jezeře. Zhoršená kvalita vody zůstává na třech místech včetně Máchova jezera, platí pro něj třetí stupeň. Nevhodné ke koupání je Sluníčko v Chrastavě u Liberce.
Na Plzeňsku se vyhněte Hnačovu
V Plzeňském kraji hygienici sledují tři desítky koupališť, většina z nich má vodu ke koupání vhodnou. Výjimkou je tradičně rybník Hnačov na Klatovsku, kde plavce ohrožují toxické sinice, zhoršená kvalita vody je i v plzeňském jezírku Košutka a ve Valše na Klatovsku. V Karlovarském kraji není ke koupání vhodná přehrada Skalka u Chebu.
Kvalita vody se v posledních dnech mírně zhoršila v Brněnské přehradě. Lidem ale nebezpečí nehrozí, voda už pouze není tolik čistá a průzračná. V Praze je nejlepší voda v betonové nádrži Divoká Šárka a v Motole. Zhoršila se naopak kvalita koupání v Hostivařské přehradě.