U Znojma vyroste 26 větrných elektráren

Tomáš Fránek
16. 11. 2006 0:00
Brno - Ne na vrcholcích Krušných hor nebo v Jeseníkách, ale v blízkosti Mackovic na Znojemsku bude zatím největší větrný park v Česku. Uvnitř: DOPADY VĚTRNÍKŮ

V rovinaté krajině v blízkosti rakouských hranic vyroste dvacet šest větrných elektráren za jednu a půl miliardy korun.

Celý obří projekt už získal kladný posudek odborné firmy a s několika desítkami podmínek jak pro výstavbu větrníků, tak pro jejich samotný provoz také souhlasné stanovisko jihomoravského krajského úřadu.

Posudek proti posudku

Nyní celý projekt čekají veřejná projednání v obcích, kterých se provoz elektráren dotkne. Jasné tak už je, že se nepodaří stavbu zahájit letos v prosinci, jak chtěl investor, společnost Web Větrná energie, s rakouským kapitálem.

Park s dvaceti šesti větrníky o výšce 105 metrů se tedy začne s největší pravděpodobností stavět na jaře příštího roku.

Infobox

MRTVÍ PTÁCI:

  • Kromě hluku a zhoršení vzhledu krajiny odprůrci větrných elektráren upozorňují na nepříznivý vliv na ptáky.
  • A odborníci mají k dizpozici první výsledky sledování úmrtnosti ptáků v okolí Větrného parku Břežany na Znojemsku, který je v provozu od prosince 2005.
  • Kontrola uhynulých ptáků a netopýrů na plochách přilehlých k 5 provozovaným větrným elektrárnám je prováděna jednou týdně za pomoci psa.
  • Od února do poloviny září 2006 bylo zaznamenáno 6 mrtvých ptáků (3 skřivani polní, 2 špačci obecní a 1 rorýs obecný). Horší je situace v případě nalezených uhynulých netopýrů, kterých bylo nalezeno 14.
  • Počet usmrcených ptáků za sledované období zatím spíše svědčí o tom, že se nenaplnily obavy o hromadném ničení ptactva, ale potvrdily se spíše údaje  z větrných elektráren v Rakousku, které jsou srovnatelné s tím, co byly zjištěno v Břežanech.

Větrníky u Mackovic budou vyrábět dohromady pětasedmdesát megawatt, což stačí na zásobování devadesáti devíti tisíc domácností.

Souhlasné stanovisko největší větrný park, ve kterém investor původně počítal i s možností výstavby třiceti šesti elektráren, získal dokonce přes protesty a nesouhlasné stanovisko části obyvatel, některých občanských sdružení nebo České společnosti ornitologické.

Ta si dokonce nechala zpracovat rakouským expertem Manuelem Denverem další posudek, podle kterého je okolí Mackovic velmi citlivá lokalita pro ohrožené druhy ptáků, a větrné elektrárny by tam neměly být.

"Požadujeme, aby  byl předložen řádný průzkum pohybu ptáků v lokalitě, a to v délce trvání nejméně jednoho roku," uvedli ornitologové. Se stavbou větrníků nesouhlasí také Aeroklub Miroslav, který provozuje letiště nedaleko připravovaného parku.

Podle odborné firmy, která zpracovávala pro Krajský úřad Jihomoravského kraje ze zákona potřebný posudek, je ale provoz elektráren s ohledem na životní prostředí, vzhled krajiny nebo život lidí ve vesnicích akceptovatelný.

Kraj si ale jako jednu z podmínek pro provoz elektráren dal to, že se dva roky musí sledovat vliv elektráren na pohyb ptáků v krajině, investor musí také vybudovat náhradní biotop pro vzácného dropa velkého.

Firma bude muset také pravidelně měřit hluk, který by mohl obtěžovat obyvatele domů postavených nejblíže parku. A to jak před zahájením provozu, tak při samotné výrobě elektřiny.

Obce vydělají

Pro obce je výstavba obřího parku výhodná. Mackovice tak jenom za nájem pozemků pro patnáct stožárů, které budou na obecní půdě, mohou počítat s více než jedenácti miliony korun ročně. Navíc se jedná o tom, že by jeden z větrníků provozovala přímo obec.

Mackovický projekt není jediný, který nyní získal na jihu Moravy kladný posudek. Ani výstavba osmi vrtulí ve větrném parku u Násedlovic nebude podle odborníků škodit přírodě či zdraví obyvatel.

Takhle se loni stavěla větrná elektrárna v Břežanech na Znojemsku.
Takhle se loni stavěla větrná elektrárna v Břežanech na Znojemsku. | Foto: Aktuálně.cz

V Česku se nyní připravuje výstavba několika desítek věrných elektráren, jenom od začátku října investoři přišli se záměrem na výstavbu jedenácti větrných parků. Srovnání s větrným parkem na Znojemsku má co do velikosti zatím především projekt devatenácti větrných elektráren v okolí obce Kryry na Podbořansku.

Větrný park se 105 metrů vysokými stožáry by měla firma Viventy postavit do dvou až tří let. A ani v tomto případě není obec proti. "Sice to bude velký zásah do krajiny, ale zvykli jsme si žít se sloupy elektrického vedení, tak si zvykneme i na stožáry a vrtule elektráren," uvedl starosta Kryr Miroslav Brda.

To, že je provoz větrných elektráren pro obce výhodný, dokazuje také příklad Jindřichovic pod Smrkem, jedné z prvních obcí, na jejímž území větrné elektrárny v Česku vyrostly.

Stovky stožárů

Dvě zařízení o společném výkonu 1200 kilowatů přinesla za tři roky do obecního rozpočtu přes 3,2 milionu korun a to je podle starosty Petra Pávka pro obec se 600 obyvateli zhruba jeden roční rozpočet.

Foto: Aktuálně.cz

"Větrné elektrárny jsou možností, jak udělat něco pro přírodu a zároveň vylepšit obecní rozpočet, který je zejména v případě malých obcí značně napjatý," řekl ČTK Pávek

Podle údajů ministerstva životního prostředí by mělo na území republiky stát do roku 2010 kolem 250 až 300 větrných elektráren o celkovém výkonu 500 až 600 megawattů.

To představuje zastavěné území kolem 500 kilometrů čtverečních, což je asi rozloha poloviny Prahy. Ministerstvo nyní zpracovává metodiku, která by pomohla vybrat vhodná území.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 3 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 4 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy