Veterinář online: Riziko šíření ptačí chřipky je vysoké

Pavel Baroch
22. 6. 2007 10:48
Rozhovor s Petrem Šatránem z veterinární správy
Petr Šatrán ze Státní veterinární správy online se čtenáři Aktuálně.cz.
Petr Šatrán ze Státní veterinární správy online se čtenáři Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V Česku se poprvé objevila ptačí chřipka v chovu drůbeže.

Veterináři potvrdili výskyt vysoce nebezpečného viru H5N1, který je smrtelný i pro člověka, na farmě v Tisové na Orlickoústecku.

"Riziko dalšího šíření nákazy je poměrně vysoké," odpověděl na dotaz jednoho ze čtenářů Aktuálně.cz Petr Šatrán z veterinární správy.  

Dalšího však uklidnil, pokud jde o riziko nakažení člověka při konzumaci drůbeže. "U nás nemůžete zkomzumovat nakaženou drůbež. Pokud drůbež konzumujete, jde většinou o drůbež tepelně upravenou, virus je likvidován při 70 stupních Celsia, takže opět se nemůžete nakazit. Riziko by hrozilo v případě, že byste konzumoval syrové drůbeží maso z infikované drůbeže," vysvětlil Šatrán.

Jak jsou zajištěny očkovací látky v případě nákazy na člověka, zajímalo dalšího čtenáře. Podle Šatrána jsou pro takový případ zajištěny zásoby antivirotik (tamiflu). "Vacinace lidí proti ptačí chřipce neexistuje," doplnil Šatrán.

Veterináři společně se zástupci obce nyní obcházejí drobné chovatele, kteří mají doma v Tisové na Orlickoústecku drůbež. Drůběž čeká likvidace.

"Zástupci obce i veterináři budou chodit od stavení ke stavení a drůbež usmrcovat. Pak se vloží do pytle a na valníku odveze do areálu farmy, kde bude uskladněna ve speciálních kontejnerech," řekl Aleš Černohorský, náměstek krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém Pardubického kraje.

V desetikilometrovém pásmu okolo ohniska nákazy nebude moci nikdo drůbež či vajíčka nikam odvážet, i domácí chovy budou muset být uzavřeny a veterináři je budou pravidelně kontrolovat. V oblasti se nebudou moci pořádat žádné ptačí výstavy nebo trhy. Lidé budou muset například i psy venčit pouze na vodítku.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:07Autor: nikdonic

Otázka: umreme vsichni ze?

Zbyněk Semerád: Ano, jednou umřeme všichni...

Odpovězeno: 22. 06. | 10:09Autor: taly

Otázka: Chtěl bych se zeptat jaké je procento ,když nakaženou drůbež zkonzmuju ,že s zoho něco chytím . Děkuji za odpověď

Zbyněk Semerád: U nás nemůžete zkomzumovat nakaženou drůbež. Pokud drůbež konzumujete, jde většinou o drůbež tepelně upravenou, virus je likvidován při 70 stupních Celsia, takže opět se nemůžete nakazit. Riziko by hrozilo v případě, že byste konzumoval syrové drůbeží maso z infikované drůbeže.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:11Autor: Franta

Otázka: Týká se usmrcování u drobných chovatelů jen drůbeže nebo veškerého ptactva??? - mám teď na mysli třeba papoušky a jiné exotické ptactvo.
Díky za odpověď

Zbyněk Semerád: Týká se to drůběže i jiných v zajetí chovaných ptáků, takže i papoušků, kteří jsou chováni ve venkovních voliérách.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:13Autor: [email protected]

Otázka: V sídlišti máme balkony pokálené volně žijícími holuby. Není proti tomu obrana. jaké nemoci mohou tito sídlištní holubi přenášet? Jaké nebezpečí hrozí lidem z kontaktu s jejich trusem (větrání lůžkovin, hra dětí na balkonech a pod). Děkuji za odpověď Hambálek

Zbyněk Semerád: Pokud jde o ptačí chřipku, patří holubi k velice málo vnímavým druhům ptáků, takže riziko nákazy je prakticky nulová. Z holubího trusu hrozí především riziko chlamydiózy (papouščí nemoc), ale to především při vyklízení půdních prostor.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:15Autor: lenka

Otázka: proč se vybíjejí i zdravá zvířata? proč se nevybíjejí jen ta nakažená?

Zbyněk Semerád: V tomto konkrétním případě ve farmě v Tisové nebyla již zdravá zvířata. Pokud dojde k utrácení zdravých zvířat, je to z preventivních důvodů, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy. Každé onemocnění má inkubační dobu, takže i zdravá zvířata mohou být již infikována. Navíc ne u všech infikovaných zvířat se projevují klinické příznaky.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:17Autor: Martin

Otázka: Dobrý den chtěl bych se zeptat jeké je riziko dalšího šíření ptačí chřipky do okolí a přenáší se virus i vzduchem nebo jen kontaktem ?

Zbyněk Semerád: Riziko dalšího šíření nákazy je poměrně vysoké. Zdrojem nákazy jsou především volně žijící ptáci a ptačí chřipka se odlišuje od lidské tím, že k přenosu dochází především perorální sestou prostřednictvím infikovaného trusu. Přenos vzduchem je poměrně vzácný.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:18Autor: alman

Otázka: Zajímalo by mě, jaká je pravděpúodobnost nákazy například z nemytých třešní, které obírám přímo na stromě a spolu se mnou desítka kosů a špačků a ty samozřejmě vypouštějí trus. Není to tak, že virus už tady třeba je desítky let a možná někteří lidé už prodělali ptačí chřipku a neví se o tom?

Zbyněk Semerád: Pokud si třešně umyjete, je to dostatečná prevence.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:20Autor: neo

Otázka: Dobrý den, osobně si myslim, že se to přehání. Poplach jako kolem BSE (mediální masáž), že nikdo nekupoval hovězí...a dnes?nikdo si ani nevzpomene. Chtělo by to méně strašit lidi, panika je horší než samotná nemoc. btw, kolik lidí ta nemoc už zabila? a kolik lidí denně umírá třeba na zápal plic?

Zbyněk Semerád: Ptačí chřipku nelze s BSE srovnávat. Jde o velmi nebezpečnou nákazu, která významně ohrožuje naše chovy drůbeže. Tato nákazy má schopnost se rychle šířit a v chovech může způsobovat hromadné úhyny. S tím, že riziko pro zdraví lidí je v současnosti nízké, máte pravdu.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:22Autor: samadoma

Otázka: Určitě to nebude jediný případ. A jaká opatření chystáte v tomto případě. Spousta lidí má strach o své zdraví. Jsou zajištěny očkovací látky v případě nákazy na člověka? Děkuji.

Zbyněk Semerád: Jsou zajištěny zásoby antivirotik (tamiflu). Vakcinace lidí proti ptačí chřipce neexistuje. Vakcinace u lidí je možná jen proti klasické sezónní chřipce.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:23Autor: qwer

Otázka: jak zjistime kdyz mame ve tride kachnu jak zjistit jestli ma virus?

Zbyněk Semerád: Jediná možnost je udělat výtěr a poslat na vyšetření do laboratoře.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:25Autor: brizik

Otázka: Chtěl bych se zeptat jak se zvířata usmrcují a jak s nimi pak bude naloženo a jak bude probíhat následná likvidace ostatku. Zajímá mě to po technické stránce, děkuji

Zbyněk Semerád: Zvířata jsou utrácena v kontejnerech, ve kterých je zvýšená hladina oxidu uhličitého. Následně jsou zvířata v těchto kontejnerech převezena do veterinárního asanačního podniku, kde jsou neškodně odstraněna tepelným zpracováním.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:26Autor: Markéta

Otázka: Dorbý den. Bude se konat tuto neděli burza exotů v Týništi nad Orlicí? Kde zjistím které výstavy a burzy ptáků jsou zrušené kvůli ptačí chřipce?

Zbyněk Semerád: Zeptejte se na příslušné krajské veterinární správě, případně na jejím krajském inspektorátu.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:27Autor: Engl

Otázka: Jakým způsobem je drůbež vybíjena ?
Kdo to kontroluje ?

Zbyněk Semerád: Drůbež je utrácena buď zvýšenou hladinou CO2, klasicky na mobilních jatkách, nebo injekčně. Kontrolu provádí pracovníci veterinární správy.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:29Autor: alman

Otázka: Jak je virus ptačí chřipky starý? Pokuď byly například velké úhyny zvířat před 30 lety,byly v té době metody na zjištění viru, nebo se to prostě přešlo a jelo se dál a nikdo nic nezjišťoval?

Zbyněk Semerád: Virus ptačí chřipky je znám zhruba od poloviny minulého století. Nicméně onemocnění, kterému se dříve říkalo mor drůbeže, je známo již několik set let.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:30Autor: Jarka ,Vysoke Myto

Otázka: Dobry den,v okruhu do 10 km od Tisove mame mit pristi sobotu rodinnou seslost/asi 60 lidi/.Radil byste nam tuto seslost presunout na jiny termin.Neni v techto mistech nutna "karantena"?
Dekuji za odpoved.
Jarka

Zbyněk Semerád: Nemusíte mít žádnou obavu. Kvůli ptačí chřipce nemusíte oslavu odvolávat.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:31Autor: Hanka

Otázka: Dobrý den, všicni víme, že to je nemoc ptáků a pokud s nimi nejsme ve velmi úzkém kontaktu nemáme šanci se nakazit. Proč to vy jako veterináři nezveřejníte? Proč podporujete novináře v jejich senzacích? Proč se vše tak přehání? Je to kvůli prodeji očkovacích látek?

Zbyněk Semerád: My to říkáme, kudy chodíme, že je třeba odlišovat lidskou a ptačí chřipku. Bohužel novináři často slyší jen to, co chtějí.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:32Autor: bára

Otázka: Dobrý den,osobně si myslím,že v celém je problém s informovaností lidí a hlavně vše zhoršují fámy a média.Studuji veterinu a nad spoustou článků si musím říci:"Myslíte tohle opravdu vážně?"

Zbyněk Semerád: Bohužel většinu článků v tisku píšou laici, a proro dochází často k mylné interpretaci.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:32Autor: Mariachi

Otázka: budou se usmrcovat i chovatelé ?

Zbyněk Semerád: Zatím s tím nepočítáme...

Odpovězeno: 22. 06. | 10:34Autor: alkacek

Otázka: Nejde jen náhodou o business? Nás občany byste měli uklidňovat a ne děsit....

Zbyněk Semerád: My nikoho neděsíme, provádíme pouze preventivní a zdolávací opatřecí tak, aby nedocházelo k dalšímu šíření nákazy. Bohužel některá média situaci dramatizují, bohužel to ale příliš ovlivnit nemůžeme.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:35Autor: Ina

Otázka: Bydlíme v obci vedle Tisové,nejsou to ani 3 km,všichni jsme dost vyděšeni,protichůdné informace z médií na klidu nepřidají.Kde je možné dozvědět se víc konkrétních informací o chystaných opatřeních?Překvapil mě zákaz volného venčení psů.Může zůstat celý den venku na pozemku u domu s tažnými ptáky?

Zbyněk Semerád: Informace byste měli získat u svého starosty, včera měli starostové poradu ve Vysokém Mýtě, kde jim byly předány veškeré informace. V této situaci by určitě pes neměl být venku na pozemku s tažnými ptáky.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:38Autor: Mirek

Otázka: Došlo někde v Evropě taky k takovému velkému úhynu drůbeže zpúsobený tímto patogenním virem jako nyní u nás...jak se na to dívá Evropa...

Zbyněk Semerád: V letošním roce byla dvě velká ohniska v chovu drůběže - v Anglii to byl velkochov cca 120 tisíc krůt. Rovněž v Maďarsku bylo letos zaznamenáno ohnisko ve velkochovu drůbeže. O tom, že se nákaza vyskytuje v populaci volně žijících ptáků, se ví, a počítá se s ojedinělým výskytem ohnisek. Co v současné době Evropě nejvíce zajímá, je nakolik budou přijatá opatřenbí účinná a zda se zabrání dalšímu šíření nákazy.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:39Autor: Lepond

Otázka: Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jak drůbež ptačí chřipku dostane.Není to tím,že je chovatelé krmí nějakou tou moučkou?díky

Zbyněk Semerád: N infekci dochází především prostřednictvím infikovaného trusu, krmiva, steliva, případně přímým kontaktem s infikovaným ptákem.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:40Autor: Kamila

Otázka: Jaké cesty přenosu ptačí chřipky na člověka existují? Je možné, aby ji přenesl na člověka hmyz (jestliže nejprv saje krev nakažemu ptáku)?

Zbyněk Semerád: Přenos na člověka je velise obtížný a je nutná vysoká expoziční dávka a dlouhá doba expozice. Hematogenní přenos lze vyloučit.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:41Autor: Já

Otázka: Kdo nebo co tyto ptáky nakazil?

Zbyněk Semerád: V tomto směru probíhá nadále šetření, jednou z možných variant je použití slámy kontaminované trusem volně žijících ptáků.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:42Autor: radbuza

Otázka: Prosím může se člověk nakazit, když konzumuje neumytý salát nebo ovoce, bylinky ze zahrady, když by to před tím poskvrnil prolétavající pták ? A vody, kterou bych to umyla, vir zničí ? Předem moc děkuji za odpověď.

Zbyněk Semerád: Pokud dodržujete běžné hygienické zásady, žádné riziko vám nehrozí.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:44Autor: NimFiK

Otázka: Má otázka je jednoduchá!Když se nakazím virem H5N1 drůbeží z krámu,Za jak dlouho mě ta nemoc porazí a mohl bych před smrtí prodat vědcům svůj život pro zkoumání?třeba by pomocí takového člověka našli protilátku....Jakej máte na to názor vy?

Zbyněk Semerád: Musím vás zklamat, masem z obchodu se nenakazíze a nic vám tudíž neskolí...

Odpovězeno: 22. 06. | 10:44Autor: enciklopedie

Otázka: Ptačí chřipka byla pod jménem ptačí mor poprvé identifikována v roce 1878 v Itálii. Dnes je známo, že její virus je rozšířen po celém světě. Ve 30. letech minulého století se nemoc opět objevila v Evropě. Pak až v 80. letech, zejména v Irsku a USA,

Zbyněk Semerád: Ano.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:46Autor: Trenda,Děčín

Otázka: Dobrý den,za týden mám jet na dovolenou s 3letým dítětem 20km od místa nákazy,hrozí nějaké nebezpečí,mám raději necestovat,případně jak se chovat v místě pobytu,děkuji Trenda

Zbyněk Semerád: Žádné nebezpečí nehrozí, na dovolenou klidně jeďte. Pouze v případě, že byste v přírodě našli uhynulého ptáka, nemanipulujte s ním a nešahejte na něj.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:48Autor: Pavla

Otázka: Chtela bych se zeptat jesli sama mohu poznat ze je zvire nakazene ptaci chripkou. Dekuji za odpoved

Zbyněk Semerád: Na nakažených zvířatech lze pozorovat charakteristické příznaky, kterými jsou potíže s dýcháním, otoky, krváceniny v podkoží, případně nervové příznaky. Konečná diagnóza však musí být vždy potvrzena laboratorním vyšetřením, nelze ji stanovit pouze na základě klinických příznaků.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:49Autor: hradra

Otázka: Mělo nějaký význam to, že lidi minulý rok vykoupily tamiflu, když to nemá žádné preventivní účinky?

Zbyněk Semerád: Podle mého názoru šlo o zbytečnou paniku.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:50Autor: Martin_

Otázka: Dobry den, stale nejsou nikde po svete podezreni na mutace, ktere by byly rizikovejsi pro cloveka?

Zbyněk Semerád: Ne, zatím nebyl zaznamený přenos z člověka na člověka. Existující infekce u lidí byly vždycky v důsledku přímého kontaktu s infikovaným zvířetem.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:50Autor: nic

Otázka: SDobry den chtela bych se zeptat jestli musime mit stra a je jestli je mit strach obavane pandemije odepis te dik

Zbyněk Semerád: Strach mít nemusíte a pandemie v tuto chvíli nehrozí.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:52Autor: Vašek

Otázka: Dobrý den, loni se asi neničil virus úplně, je tomu tak? A máme se obávat nákupu produktů z drůbeže?

Zbyněk Semerád: Virus u volně žijících ptáků nikdy nezničíme. Cílem všech opatření je zabránit přenosu z volně žijících zvířat na drůbež, a pokud se to stane, aby se nákaza nešířila. Nákupu produktů z drůbeže se bát nemusíte. Tyto potraviny pocházejí ze sledovaných chovů a jejich výroba je pod veterinárním dozorem.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:55Autor: Milan

Otázka: Dobrý den chtěl jsem se zeptat zda je lék proti ptačí chřipce (tamiflu)opravdu účinný a kdy se musí užít a jak dlouho působí děkuji za odpověď.

Zbyněk Semerád: Toto je otázka spíše pro lékaře než pro veterináře. Nicméně tamiflu brání rozmnožování viru v organismu, a tím je jeho určitá účinnost zajištěná.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:56Autor: Veronika

Otázka: Dobry den, muze se virus H5N1 prenaset i na jina domaci zvirata, napr. psy nebo kocky?

Zbyněk Semerád: Ano, tato možnost tady je. Zejména pokud psi a kočky mají přístup k uhynulým infikovaným ptákům.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:56Autor: Adam

Otázka: Dobry den chtel bych se zeptat jakou ucinnost ma lek tamiflu, dokaze vylecit jiz nakazeneho cloveka ?

Zbyněk Semerád: Již jsem odpovídal. Je to otázka spíše pro lékaře.

Odpovězeno: 22. 06. | 10:58Autor: Martinka

Otázka: Dobrý den,
jak by případnou nákazu zjistil praktický např. dětský lékař?Jaké sjou projevy atd.Děkuji mockrát

Zbyněk Semerád: To je spíše otázka pro lékaře, nicméně prvotními příznaky jsou velice podobné jako u klasické sezónní chřipky. Záleží hodně na informacích, které lékař dostane od pacienta. V Evropě zatím nebyl zaznamenán přenos ptačí chřipky na člověka.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:00Autor: Lukáš

Otázka: Dobrý den jak se virus projevuje na lidech a domácích miláčcích?

Zbyněk Semerád: U domácích zvířat hrozí virus především u ptáků, kde se projevuje stejně jako u drůbeže. U savců (psi, kočky) může probíhat bez příznaků nebo se projevují klasické chřipkové příznaky.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:00Autor: LB

Otázka: Jak0 je vlastně mezní datum spotřeby léku tamiflu, který se začal vydávat tuším už vloni?

Zbyněk Semerád: Datum je uvedeno na každé krabičce.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:02Autor: mindwarp

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je pravda, že nebezpečí přenosu ptačí chřipky na člověka je mnohem vyšší v teplých dnech, jako jsou nyní, než např. při zimních mrazech? Je to tak, že v zimě bude klid?

Zbyněk Semerád: V Evropě zatím nebyl přenos viru na člověka zaznamenán, a proto na tuto otázku neznám odpověď.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:02Autor: Milan

Otázka: Je lék proti ptačí chřipce opravdu účinný a kdy se musí podat a jak dlouho účinkuje ?

Zbyněk Semerád: Na tuto otázku vám odpoví váš lékař, případně hygienická stanice.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:05Autor: Martin

Otázka: Dobrý den. Asi před měsícem jsem se dlouhou dobu zabýval tématem španělské chřipky a podobných pandemií. Proto se chci zeptat, jestli se nějakým způsobem hlídá výskyt chřipkového viru i u užitkového zvířectva, jako např. u vepřů. Děkuji

Zbyněk Semerád: Pokud jde o riziko mutace viru ptačí chřipky s virem prasečí chřipky (mixing vessel), je toto riziko v našich podmínkách minimální, protiže drůbež je chována odděleně. Toto riziko je nejvyšší v asijských zemích a pravděpodobně i z tohoto důvodu pochází většina virových subtypů z této oblasti. V současné době se nicméně ukazuje i možnost přímé mutace viru bez mezihostitele.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:08Autor: Tomáš Pinkas, Vysoké Mýto

Otázka: Dobrý den. Kdysi jsem kdesi četl, že vůči ptačí chřipce je určitým způsobem imunní zpěvné ptactvo. Co je na tom pravdy? Ještě by mě zajímalo, jaká je úmrtnost nakažených ptáků (samozřejmě v případě, že se nevybije celý chov). Nedaly by se z přeživších jedinců izolovat účinné protilátky?

Zbyněk Semerád: Mezi jednotlivými druhy ptáků existuje rozdílná vnímavost. Vysoká vnímavost je u krůt a u hrabavé drůbeže, nižší u vodní drůbeže a holubi jsou vysoce odolní. Podle této vnímavosti se odvíjí i úmrtnost infikovaných ptáků. U krůt dosahuje až 100 procent, u kachen byla zaznamenána i nulová úmrtnost infikovaných ptáků. Podobné rozdíly mohou být u ostatních druhů ptáků.

Odpovězeno: 22. 06. | 11:09Autor: Petr

Otázka: Máme souseda který chová strašný množství holubů a jejich chov nás ustavičně obtěžuje.Nyní máme strach ještě z ptačí chřipky,která dnes hrozí skoro všude.Co máme dělat pro to, aby ta jeho havěť nepřivlekla nějakou nákazu i k nám do městské zástavby?Děkuji za odpověď:[email protected]

Zbyněk Semerád: Pokud máte pocit, že pro vás holubi představují zdravotní riziko, obraťte se na místní hygienickou stanici.
Děkuji za otázky a přeji hezký den!

 

Právě se děje

Další zprávy