Marek Pokorný
17. 7. 2017 9:01
Velkou statistiku práce soudů za poslední roky vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vyplývá z ní, že například civilní soudy zrychlily svoji práci o třetinu a prvoinstančního rozsudku se dočkáte v průměru za 197 dnů. "To je vůbec nejkratší doba za posledních deset let," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ze statistiky ale vyplývá také to, že stále přetrvávají chronické problémy především na severu Čech, kdy například v Chomutově průměrná délka civilního řízení přesahuje 800 dnů, a je tak čtyřikrát delší, než je průměr celé republiky. Podívejte se v naší velké grafice, jak české soudy pracují.
Délka opatrovnického řízení podle okresů
Obrovské rozdíly jsou mezi soudy v řešení opatrovnické agendy - tedy především o výši výživného, přidělení dětí do péče po rozvodu rodičů či rozhodování o svéprávnosti. Zatímco například Okresní soud v Kutné Hoře uzavřel loni jeden případ v průměru za 35 dnů a Jindřichův Hradec a Praha-západ jsou jen nepatrně pomalejší (36, respektive 37 dnů), v Chomutově trvá rozhodování více než desetkrát pomaleji - 435 dnů. V Lounech rozhodují v průměru za 246 dnů a v Hodoníně za 223 dnů. Zajímavá je i statistika o výši výživného na dítě. Zatímco otcové v roce 2016 platili v průměru 3002 korun měsíčně, matky jen polovinu - konkrétně 1528 korun. To je podle ministerstva dáno nejen tím, že ženy mají nižší průměrné mzdy, ale také se často starají o dítě v nižším věku a to se projevuje na jejich příjmech. Ze statistiky také plyne, že ač je dítě stále v drtivé většině svěřováno do péče matce, toto procento postupně klesá. Zatímco před pěti lety rozhodly soudy o svěření matce v 86,6 procenta případů, loni "jen" v 81,5 procenta. Není to ale tím, že by rostlo procento svěření do péče otce - to stále osciluje okolo šesti procent. Z 5,2 procenta na 10,5 procenta ale vzrostl počet případů, kdy soud odsouhlasil společnou péči. V necelých dvou procentech případů je pak dítě svěřeno jiné osobě.
Práci opatrovnickým soudům velmi ztížil nový občanský zákoník, který jim přikázal dělat přezkumy svéprávnosti každé tři roky. A počet případů, které opatrovnické soudy řešily, tak mezi lety 2013 a 2015 vystoupal ze 106 tisíc na takřka 161 tisíc ročně. Poslanci proto schválili novelu, která u některých případů přezkoumání prodloužila na pět let.