Praha - Třetím dnem pokračovalo ve středu hlavní líčení v kauze údajné korupce stavebních firem.
Jde o jeden z největších případů údajného uplácení ve stavebnictví. Žalobce viní Radovana Sitaře z firmy Tender Group plus, že od devíti firem přijímal úplatky. Jeho firma organizovala pro řadu českých měst výběrová řízení na veřejné zakázky.
Mezi obžalovanými také poprvé v historii stanuli jednatelé velkých stavebních firem, jako je Geosan, VSB či Syner, kteří Sitaře údajně upláceli. Celkem jde o 18 lidí.
Dva z nich už krajský soud odsoudil za podvod. Ostatní si na verdikt ještě počkají. Hlavní líčení bylo odročeno. Soud totiž musí vyslechnout na padesát svědků a přečíst na 15 tisíc stran spisu.
Peníze tečou přes Vídeň
Tato kauza dává nahlédnout pod pokličku toho, jak se rozdělují veřejné peníze.
Dosud se totiž o machinacích mohlo jen spekulovat. Nyní však státní zástupci předložili soudu důkazy, jak v praxi takové uplácení může probíhat.
Mechanismus byl podle obžaloby v projednávaných případech většinou shodný. Tender Group plus, organizátor výběrových řízení, měl od stavebních firem přijímat úplatky za to, že dané firmě zajistí v soutěži vítězství.
V Tender Group plus také dříve působil muž, který později zorganizoval zmanipulované výběrové řízení na miliardovou zakázku v Karlových Varech. Záběry losování, kdy losující dlouhé vteřiny hledá v osudí lístek, jsou k vidění na internetu.
Čtěte více: Karlovarskou losovačku řídil muž s podezřelou minulostí
Podle obžaloby se úplatky dostávaly k šéfovi Tender Group Radovanu Sitařovi rafinovaně, prostřednictvím další firmy M.W.Stav.
Společnost, která jím organizovanou soutěž vyhrála, proplatila M.W.Stavu fakturu za fiktivní práci. Tyto peníze pak podle obžaloby putovaly do banky ve Vídni, odkud pak putovaly k šéfovi Tender Group plus.
Města, kde se mělo uplácet
Za zakázky v těchto městech měla firma Tender Group Plus přijímat úplatky:
- Rataje nad Sázavou
- Uherský Brod
- Příbram
- Hrádek u Rokycan
- Rokycany
- Holoubkov
- Starý Plzenec
- Kutná Hora
- Dačice
- Netolice
- Broumov
- Doksy
- Milovice
- Mladá Boleslav
- Děčín
- Liberec
- Bruntál
Takovýmto způsobem proběhlo podle obžaloby na 17 zakázek. Například zakázku na výstavbu depozitáře v Kutné Hoře si údajně firma Geosan zajistila jeden a půl milionovým úplatkem.
Od stavební společnosti VSB měl Sitař inkasovat zhruba 1,7 milionu korun za přidělní zakázky na rekonstrukci domova důchodců v Netolicích.
Další dva miliony pak měl dle obžaloby získat od firmy KRRO za rekonstrukci domova důchodců v Ratajích nad Sázavou.
Ředitel posledně jmenovaného domova důchodců Bedřich Sixta byl v této souvislosti už s jednatelem stavební firmy KRRO Romanem Krajíčkem krajským soudem odsouzen na 5, respektive 8 let vězení za podvod.
Oba se odvolali k Vrchnímu soudu v Praze.
Nikdo to nekontroluje
V pondělí pak začal obvodní soud pro Prahu 4 projednávat kauzu úplatků. Počet devíti obhájců výrazně převyšoval nad třemi přítomnými obžalovanými.
Během třídenního líčení soudkyně vyslechla na 30 svědků. Ve středu promluvili zaměstnanci obžalovaných stavebních firem.
Až na dva všichni uvedli, že si nepamatují, že by nějaká firma M.W.Stav práce na stavbě prováděla.
"To, ano," říká Petr Čunderlík, obhájce jednoho z obžalovaných. "Ale zároveň připustili, že nemohli sledovat, koho si najal subdodavatel."
Obhajoba totiž trvá na tom, že firma M.W.Stav skutečně zaplacené práce provedla, a že o tom stavbyvedoucí či mistři nemuseli vůbec vědět.
"Jde o to prokázat, že v Česku se stavba neobejde bez subdodavatelů," říká Čundrelík. "A v praxi nikdo nekontroluje, kdo tu práci dělá."
Háček je však v tom, že účetní firmy M.W.Stav před soudem uvedla, že firma neměla žádné zaměstnance, nevyplácela žádné mzdy a veškeré faktury podepisovala za jednatele sama.
Tudíž že firma byla de facto fiktivní a nemohla žádné práce provádět.
Co je tady logické?
Podle známého advokáta Josefa Lžičaře, který v případu zastupuje jednu z firem, je ale celá kauza špatně připravená.
"Jaktože nejsou stíháni nebo podezřelí všichni členové komisí, které vítěze soutěže vybíraly," ptá se. "Celá kauza je jen důsledek vln, které jsou nyní ve společnosti. Všechno se teď kvůli Transparency International soustředí na veřejné zakázky."
Sám obžalovaný Radovan Sitař se k obžalobě nechtěl vyjadřovat. "Jenom k tomu řeknu toto," pronesl. "Peníze jsem měl podle obžaloby získat až 30 měsíců po provedení zakázky, jestli tohle se zdá někomu logické, prosím."
Sitař se jako jediný pravidelně soudních líčení účastní. Byl totiž propuštěn na kauci z vazby, a pokud by se k jednání nedostavil, skončil by v ní znovu.
Další líčení stanovila soudkyně na duben. Líčení se čtyřmi zástupci stavební firmy Syner, obžalovaných taktéž z uplácení, bude probíhat odděleně.
"Spis s tolika stranami jsme tu snad ještě neměli," říká soudkyně Iveta Havlíková. "Jenom jeho čtení zabere několik dní." Dubnové jednání tak bude opět probíhat celé tři dny.