Chrenek to měl snadné. Další pojišťovny čeká státní bič

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 5. 2009 13:03
Ministerstvo chce přísnější dohled nad pojišťovnami

Praha - Takové štěstí, jaké měl před dvěma lety třinecký miliardář Tomáš Chrenek, už další lidé mít nebudou.

Vláda zavádí protikrizová opatření a mění pohled na všechny finanční domy. Tedy i na pojišťovny.

Pokud se jí podaří změny prosadit, bude založení zdravotní pojišťovny daleko těžší.

Žadatel bude muset například prokázat svou beztrestnost. Čeká ho řízení, při němž bude muset doložit původ svých peněz, ze kterých chce pojišťovnu zaplatit. Žádnou licenci nedostane, pokud by mu už dříve podobný projekt zkrachoval. A co hlavně: Nebude moct vlastnit žádnou nemocnici ani jiné zdravotnické zařízení.

Jen 50 milionů a 50 tisíc podpisů

Když se před dvěma lety Tomáš Chrenek rozhodl založit pojišťovnu Agel, stačily mu jen tři věci - žádost, padesát milionů korun jako kauce proti krachu a padesát tisíc jmen pojištěnců.

Licenci bez problémů dostal.

"Teoreticky jsme mohli vydat rozhodnutí i dřív, ale žádost nebyla úplně přesná," řekl v prosinci roku 2007 první náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr. K žádosti se kladně vyjádřilo také ministerstvo financí.

Ideální spojení

Chrenek plánoval spojit novou pojišťovnu s dvaceti nemocnicemi a poliklinikami, které si koupil nebo pronajal. A se svou firmou na distribuci léků a zdravotnického materiálu.

Toto spojení mělo být jeho hlavním trumfem: "Klienty chceme získat zejména kvalitou a šíří sítě zdravotnických zařízení holdingu Agel," plánoval ještě loni v dubnu generální ředitel Petr Vaněk.

Pak se ale pojišťovna dostala do problémů. A musela se sloučit s Hutnickou zdravotní pojišťovnou.

"Za rozhodnutím stojí očekávaný propad v příjmech pojistného v systému veřejného zdravotního pojištění a negativní důsledky probíhající hospodářské krize," píše se v dokumentu, který deníku Aktuálně.cz zaslaly obě společnosti.

Pokud by k fúzi obou pojišťoven nedošlo, Chrenek by přišel o víc než sto milionů korun, které do rozjezdu Agelu investoval. Určitý vliv na pojišťovnictví přitom miliardáři zůstal. Třinecké železárny jsou totiž jednou z šesti zakladatelských firem HZP.

Budoucí zakladatelé pod větší lupou

Vláda se ale nyní snaží prosadit změny. Součástí protikrizových opatření, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví, je také přísnější dohled nad zdravotními pojišťovnami. A daleko vyšší požadavky na každého, kdo by chtěl pojišťovnu založit nebo sloučit.

"Mnohokrát jsme se dohadovali nad tím, jak by měla vypadat úprava vztahu mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Měli jsme to všechno v návrhu nového zákona o zdravotních pojišťovnách. Ten se ale nakonec nedostal do vlády, ani do poslanecké sněmovny. Nenalezli jsme nikdy shodu ve vládní koalici," řekl k tomu náměstek ministryně Pavel Hroboň.

Ministerstvo se proto podle něj rozhodlo alespoň doplnit stávající zákon.

Tvrdší kontroly

Nemocnice na kraji města III: operace
Nemocnice na kraji města III: operace | Foto: ČT

Protože pojišťovna nesmí mít podle platného zákona žádného majitele - není mezi ním a pojišťovnou žádný právní vztah, nebude moct vlastnit ani žádné zdravotnické zařízení.

"Žadatel nebude moct být zakladatelem nebo statutárem pojišťovny ani v případě, pokud už v oblasti finančních institucí působil a toto působení nedopadlo dobře pro chod dané instituce," doplnil Hroboň.

Ministerstvo také plánuje častěji kontrolovat, jak jednotlivé pojišťovny hospodaří. Bude současně požadovat, aby vedení pojišťoven předkládalo ministerstvu plány hospodaření ne na jeden rok, ale dokonce na dva či tři roky dopředu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy