Mimořádná zpráva

Soud osvobodil důchodce, kterému hrozily dva roky za házení vajec na Zemana

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2017 14:33
Obvodní soud pro Prahu 2 osvobodil důchodce Jindřicha Frühaufa, který byl obžalován z výtržnictví při projevu prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově. Podle soudce se nepodařilo prokázat, že by muž na prezidenta házel vejce. Incident se stal 17. listopadu 2014 při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase.
Důchodce Jindřich Frühauf, který měl házet vejce na prezidenta Miloše Zemana.
Důchodce Jindřich Frühauf, který měl házet vejce na prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Michal Kamaryt

Praha - Trestní soud zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby hodil dvě vejce směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat. Důchodce z Kladna vinu popíral, vypověděl, že na shromáždění pouze troubil na vuvuzelu. Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla peněžitý trest 25 000 korun. Dnešní verdikt není pravomocný.

"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán," odůvodnil rozsudek soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milan Rossi. Dodal, že se proto ani nezabýval tím, zda by obžalobou popsané počínání na podobné akci skutečně bylo hrubou neslušností ve smyslu trestního zákoníku.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl nakonec obžalován jediný člověk - Frühauf. Státní zástupkyně připouští, že nikoho nezasáhl. I tak mu hrozí až dvouleté vězení.

Třiašedesátiletý muž označil své stíhání za hysterickou mašinérii, připadá si jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Na vuvuzelu hrál, protože ho údajně rozčílilo mimo jiné to, že Zeman v projevu zlehčoval podíl studentů na událostech ze 17. listopadu 1989.

"Neurvale mě vytáhli za rukáv nějaký dva civilové, mladý kluci. Já mu říkám: 'Co chceš?' Myslel jsem, že mi chce ukrást peněženku. Mně bylo trapně, byla to ostuda, žádný vajíčka jsem neházel. Řekl jsem jim to, byl jsem rozčílenej, snad jsem jim i tykal. Do poslední chvíle jsem si myslel, že to jsou zloději. Řekl jsem mu, ať si mě klidně napíše, že nikoho udávat nebudu, protože co mně se může stát, důchodci? Ještě aby někde popotahovali studenty," uvedl třiašedesátiletý Frühauf u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Muž, který se v hlavním líčení hájí sám, tvrdí, že účast na shromáždění předem neplánoval. Byl s přáteli na obědě v restauraci poblíž vyšehradského nádraží, odkud se řada hostů vydala právě k slavnostnímu odhalení desky. Dvě Frühaufovy známé z Německa projevily přání vidět prezidenta Joachima Gaucka, který se akce rovněž účastnil. Proto na místo konání nakonec vyrazila i Frühaufova skupinka, přičemž jedna z Němek si z auta vzala vuvuzelu v německých národních barvách, aby s ní Gaucka pozdravila.

Frühauf připouští, že na vuvuzelu troubil. Rozčílilo ho mimo jiné to, že Zeman v projevu "dehonestoval 17. listopad 1989, znevažoval a zlehčoval podíl studentů". Předměty ale podle něj házeli jiní. "To byly stovky vajec, červený karty, ruce nahoře, do toho se vykřikovala hesla Miloše do koše, Dost bylo Zemana," popsal.

Policisté po akci konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila.

Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu dospělo počínání jen jednoho z nich. Soudce Frühaufovo chování původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně Táňa Dočekalová však proti tomu úspěšně podala stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy