Vedení musí odejít, členové toho mají dost, zní z ČSSD. Nejlepší je svolat sjezd, reaguje Zaorálek

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
22. 10. 2017 12:30
Sám jako voják v poli působil lídr ČSSD Lubomír Zaorálek během sobotního odpoledne, kdy lidé z ČSSD vstřebávali volební debakl. Z triumvirátu Lubomír Zaorálek - Milan Chovanec - Bohuslav Sobotka čelil otázkám jen lídr. Chovanec a Sobotka po tiskové konferenci už nebyli k vidění. Místo toho se ale sídlem ČSSD začaly ozývat hlasy, které volají po odchodu špiček strany.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Economia

Praha - Bylo už téměř osm hodin večer, když lídr ČSSD Lubomír Zaorálek odcházel ze štábu a spěchal na další debatu - tentokrát televizní - o příčinách volebního propadu sociálních demokratů. Za sebou měl přitom už několik hodin rozhovorů v zákulisí štábu, kde působil takřka jako sám voják v poli.

Zatímco ostatní špičky strany hned po tiskové konferenci zmizely, včetně úřadujícího místopředsedy Milana Chovance a premiéra Bohuslava Sobotky, Zaorálek zůstával. A narušil tak i pravidlo, podle kterého v minulosti zástupci strany mizeli z dohledu médií během několika málo minut.

"Vyčkejme na mimořádný sjezd strany, dělat nyní nějaké rozhodnutí by nebylo dobré. Nejdříve je třeba, aby členská základna řekla, jaké směřování strany si přeje," opakoval dál a dál Zaorálek, ať už to bylo ve čtyři hodiny odpoledne, když přišel do štábu, nebo před osmou, kdy odcházel.

Proslov Lubomíra Zaorálka k členům strany. | Video: Tomáš Cetkovský

Nepůsobil přitom nijak zklamaně, naopak se snažil některé sociální demokraty ještě povzbuzovat. Když se shromáždili v části volebního štábu, kam nemohli novináři, byl tím, kdo se snažil mluvit optimisticky. "Hlavu vzhůru!" končil proslov, po kterém se dočkal potlesku. 

Sám ale musel vědět, že tento potlesk neodráží náladu ve stále ještě vládní straně. Stačilo se dát do řeči s některými řadovými členy a bylo jasné, že ČSSD čekají zásadní změny.

Máme toho dost

"Potřebujeme nutně nové tváře! Členská základna má toho už dost. Voliči už nechtějí pana Zaorálka a další naše čelné politiky, už jsou v politice příliš dlouho," řekl Aktuálně.cz Leoš Paclík, předseda místní organizace ČSSD v Praze 9. Nebyl zdaleka jediný, po změnách volal například poslanec Jaroslav Foldyna i volební lídr ČSSD v Jihočeském kraji Ondřej Veselý.

"Byli jsme braní například jako eurohujeři, jenže jsme měli vystupovat jako eurorealisté. Veřejnost nás v postoji k Evropské unii a dalším věcem nepochopila," tvrdil Foldyna a přál si co nejrychlejší svolání mimořádného sjezdu. "Je to propadák. Můžou za něj členové vlády za ČSSD," řekl ČTK Veselý.

Už teď je zřejmé, že se na sjezdu opět střetnou různá křídla v ČSSD. Například senátor Jiří Dienstbier, který prosazuje odlišnou politiku než Foldyna, po prohře strany tvrdil, že ČSSD musí být naopak více proevropská. "To, co dělal například Milan Chovanec ohledně kritiky EU za směrnici o držení zbraní, bylo zcela špatné. Vždyť téma držení zbraní vůbec sociální demokracii nepřísluší," míní Dienstbier, který byl přesvědčený, že vedení ČSSD hned po volbách mělo oznámit, že přechází do opozice.

Jsem připravený na případný odchod z vedení, sdělil Zaorálek

Zaorálek na výtky spolustraníků nereagoval s tím, že vše musí rozhodnout až mimořádný sjezd strany. Pokud jde o to, zda bude ČSSD v opozici, odpověděl, že to je nejpravděpodobnější varianta.

"Nejlepší způsob, jak si vyříkat kritiku, je svolat sjezd. Nejdříve se ale o tom musí bavit místní organizace, potom okresní, krajské a nakonec zazní názor na sjezdu. Může to být tvrdé, ale připadá mi, že kdybychom to teď tady všichni položili, tak by bylo možná problém sjezd připravit," prohlásil Zaorálek. 

Podle svých slov je připravený na to, že může případně ve vedení strany skončit. "Jsem na to připravený, jsme demokratická strana, rozhodne hlasování," uvedl. Na dotaz, proč hned neoznámil odchod do opozice, odpověděl: "Bylo by to předčasné, my nevíme, jaká situace nastane. Ale jasně říkáme, že pokud bychom měli do něčeho vstoupit, tak jenom tehdy, když ve vládě nebudou trestně stíhaní lidé a budou dodržovány naše sociálnědemokratické principy."

Sociální demokracii poškodil vztah Bohuslava Sobotky k prezidentu Zemanovi, část voličů na to zareagovala, neměli jsme se k tomu vůbec vyjadřovat. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy