Nové plodiny odolné vůči klimatické změně a vhodné pro udržitelné zemědělství budou šlechtit vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a dalších institucí. Vědci se budou zabývat mimo jiné cílenou modifikací genetické informace, zaměří se na plodiny, jako je například ječmen, řepka olejka nebo hrách. Na pětiletý výzkum získají z Operačního programu Jan Amos Komenský 435 milionů korun, informovala Akademie věd.
"Zajištění dostatku potravin pro světovou populaci udržitelným způsobem v době změny klimatu je jednou z největších výzev současnosti. Už nyní zaznamenáváme extrémní výkyvy počasí. Negativní vliv na rostliny se bude postupně zvyšovat, což ohrožuje světovou produkci potravin. Je chvályhodné, že se Evropská unie snaží být progresivní a usiluje o snižování negativního vlivu zemědělství na životní prostředí," řekl Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky.
Podle Doležela je nutné rychle reagovat na požadavky Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal), jejíž opatření mohou způsobit snížení rostlinné produkce až o 23 procent. Dohoda předpokládá snížení používání chemikálií o polovinu a hnojiv o pětinu. S tím by měly pomoci nově vyšlechtěné plodiny.
Vědci se zaměří na plodiny, které jsou pro Česko významné, jako je ječmen, řepka olejka nebo hrách. Například hrách dokáže vázat dusík v půdě a je zdrojem bílkovin. "Kromě toho se budeme věnovat výzkumu rostlin, které jsou vhodné ke studiu konkrétních procesů důležitých pro šlechtění, jako jsou genomové konflikty, způsob rozmnožování a tolerance vůči stresu a interakce s patogenními půdními houbami. Podle potřeby využijeme ve výzkumu i modelovou rostlinu huseníček rolní," dodal Doležel.