Koleje ve Vnorovech ustoupí mohutnému autojeřábu. Ten má vyprostit vykolejený záchranný stroj

ČTK ČTK
19. 9. 2016 14:28
Vyprošťovací práce ve Vnorovech na Hodonínsku pokračují. Nehodovému jeřábu, který minulý týden vykolejil při odtahu havarovaného motoráku, by měl znovu na koleje pomoci největší silniční autojeřáb v Česku. Železničáři mu ale musí připravit přístupovou cestu, a proto odstraňují 100 metrů kolejí a postaví se i provizorní cesta. Vyprošťovací akce bude stát bezmála tři čtvrtě milionu korun. Vyprošťování by mělo začít v pátek. Trať zablokovala nehoda z minulého úterý, kdy se motorový vlak srazil s traktorem, který vjel na přejezd chráněný výstražnou signalizací. Jeho řidič zemřel, ve vlaku se zranilo osm lidí.
Vykolejený vyprošťovací jeřáb.
Vykolejený vyprošťovací jeřáb. | Foto: Drážní inspekce

Vnorovy (Hodonínsko) – Železničáři v pondělí začali odstraňovat zhruba 100 metrů kolejí ve Vnorovech na Hodonínsku. Připravují tak cestu pro obří silniční jeřáb, který má dostat zpět na koleje vykolejený nehodový jeřáb Českých drah. Ten se vydal minulý týden v úterý nakolejit osobní vlak po tragické nehodě s traktorem. "Samotné postavení železničního jeřábu zpátky na koleje se předpokládá v pátek a zprovoznění trati 30. září," upřesnila mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

SŽDC bude stát vyprošťovací akce zhruba 700 tisíc korun, České dráhy vyčíslí náklady včetně pronájmu jeřábu po ukončení. Do Vnorov přijede devítinápravový jeřáb s hmotností 80 tun a nosností 700 tun.

Firma, která jeřáb zapůjčí, na svém webu uvádí, že jde o největší autojeřáb s teleskopickým ramenem v Česku, dosáhne až do výšky 149,5 metru. Železničáři mu proto musí nejprve připravit přístupovou cestu. "Dnes (v pondělí) sneseme železniční svršek k přejezdu přes ulici Spinek. Během úterý a středy se místo odstraněných kolejí naveze štěrk a uválcuje se. Provizorní cesta bude mít šířku čtyři metry," popsala Šubová. V místě nehody je také potřeba připravit čtyři opěrné stěny pro jeřáb.

Na dalších 60 metrů trati k přejezdu v ulici Hlavní se štěrk naveze na kolejiště a položí se na něj panely. "Ve čtvrtek prohlédne příjezdovou cestu specialista firmy, od níž je jeřáb vypůjčený, a udělají se finální úpravy," uvedla Šubová.

Vyprošťovací práce by měly začít v pátek, jeřáb začne najíždět od ulice Hlavní. Na nezbytnou dobu bude tedy zavřený přejezd. V sobotu by měl být kolejový jeřáb odvezený do Strážnice, kde zatím vyčkává i poškozená souprava, než bude moct odjet do depa ve Veselí nad Moravou. Tam mohou České dráhy určit přesnou výši škody a rozhodnout o opravě.

Pokud půjde vše podle plánu, v sobotu se začne odklízet provizorní cesta a obnovovat železniční svršek. "Zahájení provozu budeme upřesňovat podle průběhu prací," řekla Šubová.

Do té doby budou cestující na trati mezi Veselím a Sudoměřicemi vozit autobusy. Trať zablokovala nehoda z minulého úterý, kdy vjel na přejezd chráněný výstražnou signalizací traktor. Jeho řidič zemřel, ve vlaku se zranilo osm lidí. Předběžná škoda činí deset milionů na vlaku, který začal hořet, a tři miliony na traktoru a na trati.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy