Motorák narazil do traktoru, vyprostit ho měl jeřáb, ale vykolejil. Zachraňuje je tank a dva vlaky

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2016 19:35
Nehodový vlak s jeřábem, který měl odtáhnout havarovanou soupravu ve Vnorovech, také vykolejil. Na místě jsou další dva vyprošťovací vlaky a na cestě je tank. Trať z Hodonína přes Veselí nad Moravou, na níž se v úterý střetl motorák s traktorem, je tak stále neprůjezdná. Nyní se bude vyšetřovat, proč vykolejila i druhá souprava. Podle mluvčí Český drah se to moc často nestává. Škoda je vyčíslena na téměř 13 milionů korun.
Vykolejený vyprošťovací jeřáb.
Vykolejený vyprošťovací jeřáb. | Foto: Drážní inspekce

Vnorovy (Hodonínsko) - K vykolejenému vlaku ve Vnorovech na Hodonínsku ještě ve středu zamíří vyprošťovací tank z Přerova. "Čeká se na vůz, který by ho k místu události po silnici dovezl," řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Vyprošťovací tank by měl podle mluvčí především stabilizovat nehodový vlak s jeřábem, který vykolejil u místa úterní nehody osobního vlaku s traktorem a zůstal nakloněný na náspu nad mostkem. "Jde o nejmodernější vyprošťovací techniku, nemá hlaveň a disponuje menším jeřábem," popsala tank Šubová. Dojet by měl podle ní naložený na autě kolem 18:00.

Zásah ale podle odhadu potrvá nejméně do čtvrtečního poledne, řekla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Podle Bezuchové vykolejený nehodový vlak stačil vrátit na koleje havarovanou soupravu a jeden ze čtyř vagonů přepravit do stanice ve Veselí nad Moravou, při návratu pro zbylé tři vagony však vykolejil. Trať je stále neprůjezdná, funguje náhradní autobusová doprava. Při vykolejení nehodového vlaku se podle mluvčí nikdo nezranil.

České dráhy původně uvedly, že vyprošťovací vlak vykolejil při odtahu, což se ale nepotvrdilo. Při vykolejení nehodového vlaku se podle Bezuchové nikdo nezranil, škodu Drážní inspekce vyčíslila na 30 tisíc korun.

Při úterní srážce zemřel řidič traktoru a osm lidí se lehce zranilo. Souprava o čtyřech vagonech vykolejila a jeden z nich začal hořet. Na vlaku, traktoru a trati vznikla škoda 12,9 milionu korun. Nehoda zablokovala provoz na železnici na trati z Hodonína přes Veselí nad Moravou na Slovensko.

Nehodový vlak s jeřábem měl za úkol posadit vykolejenou soupravu na koleje, což se mu podařilo. "Jeden ze čtyř vagonu byl starší, tři byly novější. Nehodový vlak odtáhl do stanice ve Veselí nad Moravou starší z vozů. Když se vracel pro ostatní, nedaleko místa úterní nehody vykolejil. Příčiny zjišťujeme," uvedla Bezuchová. Podle ní tak na kolejích stojí zbytek havarovaného vlaku a provoz blokuje i vykolejený nehodový vlak.

Na místo už podle ní dorazil i další nehodový vlak z Brna i nehodový vlak s jeřábem z České Třebové. Trať podle mluvčí v blízkých hodinách zprovozněna určitě nebude. Nejprve je totiž nutné vysekat vyprošťovacímu tanku cestu porostem k místu, odkud by mohl vykolejený vlak potáhnout dále od mostku, nad kterým se naklání.

Předběžná škoda byla vyčíslena na 12,9 milionu korun. "Na vlaku byla škoda deset milionů, jeden milion na traktoru a 1,9 milionu korun na trati a zabezpečovacím zařízení," upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy